Význam konopí pro lidstvo ukazuje celá řada archeologických nálezů. Jeden z nich pochází třeba ze západu Číny, kde byly v roce 2019 v pohřebišti v pohoří Pamír poblíž hranic s Kyrgyzstánem nalezeny zbytky konopí v nádobách na uhlíky.
Potvrzují, že lidé účinkům kouře z konopí podléhají už minimálně 2500 let.
Další ukázku užití typické rostliny dokládá výzkum jednoho hrobu v Turfanské proláklině v severozápadní Číně. Ve starověku lokalita patřila mezi strategické body na Hedvábné stezce. V řadě zdejších hrobů vědci v roce 2016 našli semena a rozemleté listy konopí.
Badatel překvapil například nedávný nález ostatků asi 35letého muže z doby před 2500 lety. Přes hrudník měl dotyčný položeno 13 celých rostlin konopí, špičkami směřujícími k obličeji. Ve všech případech šlo o samičí rostliny, z nichž se získává marihuana. Muž během svého života zřejmě patřil k jejím aktivním uživatelům…
Recept proti rakovině
Kadidlo s obsahem konopí pro změnu používali už před 5000 lety lidé kurganové kultury, což byli první kočovní Indoevropané. Tvrdil to anglický archeolog Andrew Sherratt (1946–2006) a vycházel přitom z nálezu nádoby na území dnešního Rumunska.
Ukrývala zuhelnatělé zbytky konopných rostlin.
Sibiřská mumie „Princezny z Altaje“, stará 2500 let, kterou roku 1993 odhalila na náhorní planině Ukok na pomezí Mongolska, Ruska, Kazachstánu a Číny archeoložka Natalia Polosmaková, měla v hrobě uloženy i nádoby s konopím. Prokazatelně trpěla rakovinou prsu a drogu zřejmě používala k utišení bolestí.
Relaxace pro Skythy i Vikingy
V roce 2013 našli archeologové na Kavkaze v jižním Rusku 2400 let staré vodní dýmky, které obsahovaly částečky marihuany a opia. Podle názoru vědců patřily Skythům, kočovnému národu, jenž od 9. století př. n. l. do 5. století n. l.
putoval v euroasijských stepích. Nálezy z lokality Sosteli na jihozápadě Norska podle vědců dokazují, že i v této severské oblasti se kultivovalo konopí. V nejteplejší části země ho v letech 650–800 n. l. pěstovali Vikingové. Badatele o tom přesvědčily zbytky pylu konopných rostlin, nalezené ve výkopech.