Francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta nezlomí ani ruské fiasko. Pevně doufá, že během jara 1813 se mu povede postavit novou bojeschopnou armádu, se kterou znova vytáhne na východ.
Jenže k odvodům přicházejí nezkušení dvacetiletí mladíci, které on s nadsázkou označí za děti.
I tak Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) věří, že budoucí vítězství má v kapse a už v květnu s nimi vyrazí na bojiště. O měsíc později ale udělá osudovou chybu. Velké ztráty až 25 000 vojáků zviklají jeho sebevědomí.
Když ve slezském Pläswitzu přijde protinapoleonská koalice s nabídkou příměří, Bonaparte nakonec kývne. Velká část francouzských historiků ale považuje jeho rozhodnutí za chybu a začátek budoucího konce. Svým nepřátelům poskytne čas na jednání a přeskupení a posílení armád.
Chce se otrávit
Když má císař Napoleon Bonaparte definitivně rezignovat, nechce se mu. Proto si během noci na 13. dubna 1814 pohrává s váček s jedem, který mu visí na krku od osudného setkání s kozáky 25. října 1812. Uvnitř se má skrývat dávka opia.
Generál Caulaincourt tvrdí, že množství by mělo zničit i dva silné muže. Ovšem na rezignujícího imperátora zřejmě nefunguje. Těžko říci proč. Má z toho jenom žaludeční problémy a nechá si tedy zavolat doktora Alexandra Yvana (1765–1839).
Chce po něm, aby mu podal nějaký účinnější smrtící prostředek. Yvan to ale odmítne s odůvodněním, že „rozhodně není vrah.“ Po pár šálcích černého čaje Napoleon usne. A druhý den ráno už abdikaci bez odporu podepíše.
Americký sen nevyjde
Po porážce u belgického Waterloo 18. června 1815 opouští Napoleon Paříž. 3. července 1815 dojede do Rochefortu. Chce nasednout na některou z lodí plujících do New Yorku. Radí mu to už jeho bratr Josef, který pod falešným jménem za moře skutečně odpluje.
Napoleon už to ale nestihne, protože přístav hlídá britské námořnictvo. O pět později se vzdává Britům.
Podle současného amerického historika Paula Johnsona se během vyhnanství na ostrově Svaté Heleny zdejší slavný vězeň svěří několika blízkým lidem s tím, že chtěl “vytvořit v Americe obrovský stát se stem milionů obyvatel.”