Domů     Jak dodržovat detoxikační dietu při očistě jater?
Jak dodržovat detoxikační dietu při očistě jater?

Ztukovatění jater neboli jaterní steatóza je onemocnění způsobené hromaděním nadbytečného tuku v jaterních buňkách. Jedná se o stále častější zdravotní problém, který může způsobit poškození jater a dalších orgánů.

Nejčastějšími příčinami ztukovatění jater jsou nadměrná konzumace alkoholu, obezita, diabetes 2. typu, vysoká hladina cholesterolu a hormonální nerovnováha.

Obezita je jednou z nejvýznamnějších příčin vzniku ztukovatění jater vzhledem k jejímu spojení s metabolickým syndromem a inzulínovou rezistencí.

V některých případech může být ztučnění jater způsobeno také některými léky nebo zdravotními stavy, jako je Wilsonova choroba nebo nealkoholická steatohepatitida (NASH).

Ačkoli pro ztučnělá játra nejsou specifické žádné příznaky, mohou způsobovat únavu, bolesti břicha, ztrátu chuti k jídlu a zežloutnutí kůže (žloutenku). V některých případech může vést k zánětu a jizvení, které mohou vážně poškodit tkáň orgánu.

Pokud nedochází k očistě jater a játra se dlouhodobě neléčí, může dojít k cirhóze nebo dokonce k selhání jater.

Antioxidanty prospěšné na játra.
Antioxidanty prospěšné na játra.

Vzhledem k těmto potenciálně závažným důsledkům je důležité, aby osoby ohrožené vznikem ztukovatění jater nebo ty, které již jeho příznaky pociťují, okamžitě vyhledaly lékařskou pomoc.

Včasné odhalení a léčba pomohou snížit případné škody, které by mohly v dlouhodobém horizontu nastat.

Léčba ztukovatění jater zahrnuje změnu životního stylu, jako je snížení hmotnosti prostřednictvím diety a cvičení a v případě potřeby také snížení příjmu alkoholu.

Pokud samotné změny životního stylu nezabírají, může vám lékař doporučit léky nebo doplňky stravy určené speciálně pro léčbu ztukovatění jater.

Dále může navrhnout například jarní očistu jater a žlučníků v domácích podmínkách – sérii technik používaných k detoxikaci organismu – a také domácí prostředky, jejichž cílem je přirozeně zbavit tělo toxinů, které by mohly váš stav zhoršovat.

Nejlepší roční období pro očistu jater

Jarní očista jater je oblíbená technika používaná k detoxikaci a regeneraci organismu. Vychází z myšlenky, že jaro je časem obnovy a růstu, pomáhá hydratovat tělo, posílit imunitu a obnovit rovnováhu systému.

Některé recepty na jarní očistu jater zahrnují pití specifických bylinných čajů nebo šťáv v průběhu celého dne. Nápoje na očistu jater mohou pomoci vyplavit z těla toxiny a zároveň dodat základní živiny, jako jsou vitaminy a minerály.

Například čaj z kořene pampelišky je známý tím, že stimuluje tok žluči, což může pomoci zbavit játra tuků a toxinů.

Mezi další běžné složky jarních nápojů na čištění jater patří citronová šťáva, kurkuma, jablečný ocet, prášek z červené řepy, extrakt z artyčoku, čaj z kořene zázvoru, šťáva z aloe vera a extrakt z ostropestřce mariánského.

Mnoho lékařů navíc doporučuje vyhýbat se během jarní očisty zpracovaným potravinám, protože obsahují přidaný cukr a nezdravé tuky, které mohou zpomalovat trávení a narušovat zdraví jater.

Kromě pití bylinných čajů nebo šťáv v průběhu dne při jarní očistě, mohou někteří lidé zvážit také zařazení některých doplňků stravy do svého denního režimu.

Tyto doplňky obvykle obsahují byliny, které podporují funkci jater, jako je extrakt z ostropestřce mariánského, extrakt z artyčoku nebo kurkumin (kurkuma).

Mezi další užitečné doplňky patří vitamin E, který pomáhá chránit buňky před poškozením, silymarin, který má antioxidační vlastnosti, aminokyseliny, jako je cystein, který pomáhá odbourávat tuky, omega-3 mastné kyseliny pro podporu zdraví mozku, vláknina pro zlepšení trávení, vitaminy B-komplexu pro tvorbu energie, selen pro podporu imunitního systému, hořčík pro uvolnění svalů, zinek pro hormonální rovnováhu, glutathion pro zlepšení funkce buněk, cholin, který pomáhá odbourávat cholesterol, a flavonoidy, které mají protizánětlivé vlastnosti.

Čaj z kořene pampelišky je na detoxikaci jater výborný.
Čaj z kořene pampelišky je na detoxikaci jater výborný.

Na závěr je důležité si uvědomit, že jarní očista jater by neměla být používána jako náhrada lékařské léčby nebo diagnózy, ale spíše ve spojení s odbornou radou poskytovatele zdravotní péče.

Kromě toho, že do svého programu jarní očisty jater zařadíte tyto změny ve stravování, měli byste také dbát na to, abyste se pravidelně věnovali dostatečné fyzické aktivitě – i kdyby to znamenalo jen vyjít ven na desetiminutovou procházku – to pomůže podpořit zdravý krevní oběh ve všech orgánech a také zlepšit vaši náladu!

Očistný proces můžete urychlit také konzumací doplňků stravy – jak vitamínů, tak různých doplňků, které díky výtažkům z přírodních ingrediencí urychlí proces detoxikace.

To vše můžete najít na gogoldentree.cz.

K očistě jater je potřeba zbavit se tuku v této oblasti.
K očistě jater je potřeba zbavit se tuku v této oblasti.

Jak provést domácí očistu jater?

Domácí očista jater a žlučníku může pomoci snížit zánět jater a hromadění tukových usazenin v játrech, které mohou vést k cirhóze a selhání jater, pokud se neléčí.

Na stránkách https://www.gogoldentree.cz/tipy/ocista-jater/ najdete recepty na očistu jater, informace o zdraví jater a tipy na detoxikaci jater.

Správnou kombinací potravin, bylin a doplňků stravy můžete zvýšit svou energii, vyživovat svá játra a podpořit jejich přirozenou schopnost se čistit. Pokud jste tedy připraveni to zkusit – na co ještě čekáte?

Foto: Shutterstock, klient, PX FUEL
reklama
Související články
Lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Lifestyle
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Lifestyle
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
věda a technika
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule