Domů     Jak dodržovat detoxikační dietu při očistě jater?
Jak dodržovat detoxikační dietu při očistě jater?

Ztukovatění jater neboli jaterní steatóza je onemocnění způsobené hromaděním nadbytečného tuku v jaterních buňkách. Jedná se o stále častější zdravotní problém, který může způsobit poškození jater a dalších orgánů.

Nejčastějšími příčinami ztukovatění jater jsou nadměrná konzumace alkoholu, obezita, diabetes 2. typu, vysoká hladina cholesterolu a hormonální nerovnováha.

Obezita je jednou z nejvýznamnějších příčin vzniku ztukovatění jater vzhledem k jejímu spojení s metabolickým syndromem a inzulínovou rezistencí.

V některých případech může být ztučnění jater způsobeno také některými léky nebo zdravotními stavy, jako je Wilsonova choroba nebo nealkoholická steatohepatitida (NASH).

Ačkoli pro ztučnělá játra nejsou specifické žádné příznaky, mohou způsobovat únavu, bolesti břicha, ztrátu chuti k jídlu a zežloutnutí kůže (žloutenku). V některých případech může vést k zánětu a jizvení, které mohou vážně poškodit tkáň orgánu.

Pokud nedochází k očistě jater a játra se dlouhodobě neléčí, může dojít k cirhóze nebo dokonce k selhání jater.

Antioxidanty prospěšné na játra.
Antioxidanty prospěšné na játra.

Vzhledem k těmto potenciálně závažným důsledkům je důležité, aby osoby ohrožené vznikem ztukovatění jater nebo ty, které již jeho příznaky pociťují, okamžitě vyhledaly lékařskou pomoc.

Včasné odhalení a léčba pomohou snížit případné škody, které by mohly v dlouhodobém horizontu nastat.

Léčba ztukovatění jater zahrnuje změnu životního stylu, jako je snížení hmotnosti prostřednictvím diety a cvičení a v případě potřeby také snížení příjmu alkoholu.

Pokud samotné změny životního stylu nezabírají, může vám lékař doporučit léky nebo doplňky stravy určené speciálně pro léčbu ztukovatění jater.

Dále může navrhnout například jarní očistu jater a žlučníků v domácích podmínkách – sérii technik používaných k detoxikaci organismu – a také domácí prostředky, jejichž cílem je přirozeně zbavit tělo toxinů, které by mohly váš stav zhoršovat.

Nejlepší roční období pro očistu jater

Jarní očista jater je oblíbená technika používaná k detoxikaci a regeneraci organismu. Vychází z myšlenky, že jaro je časem obnovy a růstu, pomáhá hydratovat tělo, posílit imunitu a obnovit rovnováhu systému.

Některé recepty na jarní očistu jater zahrnují pití specifických bylinných čajů nebo šťáv v průběhu celého dne. Nápoje na očistu jater mohou pomoci vyplavit z těla toxiny a zároveň dodat základní živiny, jako jsou vitaminy a minerály.

Například čaj z kořene pampelišky je známý tím, že stimuluje tok žluči, což může pomoci zbavit játra tuků a toxinů.

Mezi další běžné složky jarních nápojů na čištění jater patří citronová šťáva, kurkuma, jablečný ocet, prášek z červené řepy, extrakt z artyčoku, čaj z kořene zázvoru, šťáva z aloe vera a extrakt z ostropestřce mariánského.

Mnoho lékařů navíc doporučuje vyhýbat se během jarní očisty zpracovaným potravinám, protože obsahují přidaný cukr a nezdravé tuky, které mohou zpomalovat trávení a narušovat zdraví jater.

Kromě pití bylinných čajů nebo šťáv v průběhu dne při jarní očistě, mohou někteří lidé zvážit také zařazení některých doplňků stravy do svého denního režimu.

Tyto doplňky obvykle obsahují byliny, které podporují funkci jater, jako je extrakt z ostropestřce mariánského, extrakt z artyčoku nebo kurkumin (kurkuma).

Mezi další užitečné doplňky patří vitamin E, který pomáhá chránit buňky před poškozením, silymarin, který má antioxidační vlastnosti, aminokyseliny, jako je cystein, který pomáhá odbourávat tuky, omega-3 mastné kyseliny pro podporu zdraví mozku, vláknina pro zlepšení trávení, vitaminy B-komplexu pro tvorbu energie, selen pro podporu imunitního systému, hořčík pro uvolnění svalů, zinek pro hormonální rovnováhu, glutathion pro zlepšení funkce buněk, cholin, který pomáhá odbourávat cholesterol, a flavonoidy, které mají protizánětlivé vlastnosti.

Čaj z kořene pampelišky je na detoxikaci jater výborný.
Čaj z kořene pampelišky je na detoxikaci jater výborný.

Na závěr je důležité si uvědomit, že jarní očista jater by neměla být používána jako náhrada lékařské léčby nebo diagnózy, ale spíše ve spojení s odbornou radou poskytovatele zdravotní péče.

Kromě toho, že do svého programu jarní očisty jater zařadíte tyto změny ve stravování, měli byste také dbát na to, abyste se pravidelně věnovali dostatečné fyzické aktivitě – i kdyby to znamenalo jen vyjít ven na desetiminutovou procházku – to pomůže podpořit zdravý krevní oběh ve všech orgánech a také zlepšit vaši náladu!

Očistný proces můžete urychlit také konzumací doplňků stravy – jak vitamínů, tak různých doplňků, které díky výtažkům z přírodních ingrediencí urychlí proces detoxikace.

To vše můžete najít na gogoldentree.cz.

K očistě jater je potřeba zbavit se tuku v této oblasti.
K očistě jater je potřeba zbavit se tuku v této oblasti.

Jak provést domácí očistu jater?

Domácí očista jater a žlučníku může pomoci snížit zánět jater a hromadění tukových usazenin v játrech, které mohou vést k cirhóze a selhání jater, pokud se neléčí.

Na stránkách https://www.gogoldentree.cz/tipy/ocista-jater/ najdete recepty na očistu jater, informace o zdraví jater a tipy na detoxikaci jater.

Správnou kombinací potravin, bylin a doplňků stravy můžete zvýšit svou energii, vyživovat svá játra a podpořit jejich přirozenou schopnost se čistit. Pokud jste tedy připraveni to zkusit – na co ještě čekáte?

Foto: Shutterstock, klient, PX FUEL
Související články
Lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Lifestyle
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Lifestyle
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Lifestyle
Tragická nehoda dětské filmové hvězdy Tomáše Holého
Tomáš Holý, milovaný dětský herec, který se zapsal do srdcí diváků nezapomenutelnými rolemi, tragicky zahynul při dopravní nehodě jen několik dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Osudová projížďka, ke které se rozhodl po večeru stráveném s přáteli, se stala jeho poslední. Jak se události toho osudného dne odehrály? A jaké byly poslední okamžiky jeho života?   […]
reklama
zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Jak jej asi neznáte: Buonarroti vynikal i jako výborný manažer
Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebyl jen velmi nadaným renesančním malířem, sochařem, architektem a básníkem, nýbrž i schopným a výkonným manažerem v dnešním slova smyslu, jak nám dokládají nálezy z archivů v italské Florencii a Pise. Talent umělecký i praktický Na základě objevených archivních záznamů se jednalo o postavu mimořádného všestranného nadání, kromě uměleckého tedy i praktického. […]
reklama
lifestyle
Životní dramata slavného páru: Petr Novák a Eva Jakoubková
Proměna z dokonalého páru ve spirálu alkoholismu a osamělosti Rok 1984 zaznamenává slavnou svatbu Petra Nováka a Evy Jakoubkové, obdivovanou herkyni, která si svatební šaty ušila vlastníma rukama. Pro okolní svět to byl symbol dokonalé lásky a slavného páru, ovšem realita se ukázala být mnohem složitější. Oba partneri se propadají do závislosti na alkoholu, která […]
Rozloučení s ikonou: Příběh Vlastimila Brodského
Ne každá sebevražda má jasný důvod. Někdy zůstávají otazníky, a někdy není ani v budoucnosti nahrazena tečkou nebo vykřičníkem.   Vlastimil Brodský, jeden z nejvýznamnějších herců své doby, opustil tento svět dobrovolně. Co vedlo slavného herce k ukončení svého života?   Rozloučit se, ale nikoho neranit   Nemocnice páchne dezinfekcí a strachem. Stačí jít po […]
Život dětské filmové hvězdy Tomáše Holého předčasně ukončila autonehoda
Kdo by neznal Tomáše Holého, nejznámějšího českého dětského herce své doby. Zářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku či Jak dostat tatínka do polepšovny. Na filmovém festivalu v Monte Carlu byl v roce 1979 dokonce vyhlášen nejlepším dětským hercem od dob Shirley Temple. Jeho život tragicky ukončila dopravní nehoda v nedožitých 22 letech. Co se tehdy stalo?   […]
Henry John Deutschendorf: Svůj poslední pád neměli šanci přežít
Na první pohled měli vše, co si může člověk přát. Ohromující kariéru, peníze, které by nestačili utratit za několik životů, někteří z nich i spokojenou rodinu. Jenže neměli štěstí. Nasedli do letadla, které spadlo.Poslední den roku 1943 je na americké letecké základně v Roswellu pořádně veselo. Jednomu z místních pilotů se narodil kluk, Henry John Deutschendorf jr. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej