Domů     7 mýtů o nachlazení: Zima je v tom nevinně!
7 mýtů o nachlazení: Zima je v tom nevinně!
24.1.2023

Pořádně se obleč, jinak budeš nemocný! Z mojí sklenice nepij, ať se nenakazíš! Nediv se, že jsi každou chvíli nachlazený, když jíš tak málo vitamínů… Podobné hlášky dobře známe. Co mají společného? Všechny jsou špatně!

Nachlazení patří k nejčastějším infekčním onemocněním na světě. Téměř každého z nás dvakrát až třikrát za rok přepadne a neexistuje proti němu žádný lék! Musíme se zkrátka vypořádat s příznaky – rýmou, ucpaným nosem, škrábáním v krku či bolestí hlavy.

Zaručených rad ohledně nachlazení ovšem existuje celá hromada. Kterým raději nevěřit?

1/

Bez čepice ani krok!

MÝTUS: Nachlazení vzniká z chladu

Nechoď ven s mokrými vlasy, nastydneš!“ „Venku je zima, tak si vezmi čepici, ať nejsi nemocný.“ Tyto rady jsou klasikou a zní docela logicky. Ve skutečnosti je to ale s původem nachlazení trochu složitější…

Nachlazení má své jméno vlastně omylem. Rozhodně ho nechytíme tím, že vyjdeme ven málo oblečení – způsobují ho viry, podobně jako chřipku.

Virů odpovědných za nachlazení existuje asi 200 druhů, proto si také těžko získáváme imunitu a nemoc na nás skáče pořád dokola.

Nakazíme se klasickou kapénkovou cestou, tedy když vdechneme kapičku tekutiny či hlenu, která číhající virus ukrývá. Což se nám může stát kdykoliv, v bundě i v tričku!

Proč jsou tedy lidé častěji nachlazení skutečně v zemních měsících? |Nejspíš proto, že viry mají nízké teploty zkrátka raději. Déle v nich přežijí a rychleji se množí.

A imunitní systém je naopak v mrazu pomalejší, takže když už se vám virus dostane do nosu, snadno se tam uchytí.

Za nachlazením může stát asi 200 druhů různých virů. Foto: qimono / Pixabay.
Za nachlazením může stát asi 200 druhů různých virů. Foto: qimono / Pixabay.

2/

Vypoťte se!

MÝTUS: Odvedením potu z těla se uzdravíme dříve

Dát si ručník přes hlavu a naklonit se nad hrnec horké vody. Nebo si lehnout pořádně navlečený do postele. A odvážlivci se dokonce vydají i do sauny! Prostě se vypotíme a celé nachlazení bude pryč! Bohužel nebude…

Vypocení z nemoci je starou babskou radou. A máme možná pocit, že to funguje, protože se pak skutečně cítíme lépe. Vyloučením většího množství potu se tělo ochladí a klesne tak teplota, v sauně nebo nad horkou párou se nám zas uvolní i ucpaný nos.

Neexistuje však žádný vědecký důkaz o tom, že by vypocení dokázalo nachlazení vyléčit! Ani že by se tak zkrátila doba nemoci.

V roce 2017 provedou vědci z Velké Británie experiment na téměř 400 dobrovolnících s nachlazením. Podstupují různé techniky pocení, ovšem na životnost virů žádný z nich efekt nemá!

Naopak to někdy může uškodit – kvůli pocení je naše tělo dehydratované a je na tom pak ještě hůř.

Nebyli jste teple oblečeni? Příčinou nachlazení to není!Foto: MadalinCalita / Pixabay.
Nebyli jste teple oblečeni? Příčinou nachlazení to není!Foto: MadalinCalita / Pixabay.

3/

Silnější vyhrává?

MÝTUS: Lidé se slabou imunitou jsou nachlazení častěji

Ach jo, už jsem zase nemocný!“ „Asi máš špatnou imunitu, musíš s tím něco udělat, třeba se otužovat… !“ Ale pomůže to? Bohužel pokud jde o nachlazení, tak vás ani železný imunitní systém neochrání!

Viry nachlazení, které vám pendlují kolem nosu, nějaká imunita příliš nezajímá. Mnoho výzkumů již dokázalo, že lidé se silným imunitním systémem jsou náchylní k nachlazení úplně stejně jako ti, kteří jsou na tom s imunitou podstatně hůř.

Když vědci při jednom experimentu aplikují lidem virus přímo k nosu, nakazí se 95 % z nich! Příznaky se tedy neprojeví u všech, dokonce u větší části osob viry projdou bez povšimnutí. Jsou to ti odolnější? Ani to se nepotvrdí!

Naopak spíš platí, že kdo má silnou imunitu, ten reaguje na viry intenzivněji a příznaky může mít silnější.

Ani vitamín C nás před nachlazením neochrání! Foto: Stux / Pixabay.
Ani vitamín C nás před nachlazením neochrání! Foto: Stux / Pixabay.

4/

Spásné céčko

MÝTUS: Před nachlazením nám ochrání vitamín C

Jakmile udeří mrazy, ládujeme se mandarinkami a pomeranči. S dostatkem vitamínu C na nás přeci žádné nemoci nepřijdou! A kdo už je nemocný, měl by si dát ovoce ještě desetkrát tolik. Proč ne, ovšem přeceňovat bychom vitamíny zase neměli.

S teorií, že vitamín C chrání před nachlazením, ale i řadou dalších nemocí včetně rakoviny, přichází už 70. letech 20. století slavný chemik a držitel Nobelovy ceny Linus Pauling (1901-1994). A není proč nevěřit, i když žádné skutečné důkazy k tomu nemá.

Mají už je vědci dnes? Bohužel nikoliv! Odborníci opakovaně zkoumají tisíce lidí, užívajících či neužívajících pravidelně vitamín C, všichni však v případě přítomností virů podléhají nemoci podobně.

Možná mohou extra porce vitamínů jen trochu zkrátit dobu trvání příznaků, pokud už nemocní jste.

5/

Hlavně nelíbat!

MÝTUS: Ústy se snadno nakazíme

Dnes ti dám jen pusu na tvář, ať to ode mne nechytíš.“ Nachlazený člověk se od intimností raději drží dál. A podobné je to s pitím ze společné sklenice. Co se stane tomu, kdo od nemocného ochutná? Překvapivě nejspíš nic!

Viry, které jsou zodpovědné za nachlazení, se většinou do těla dostávají nosem. Riziko přenosu ústy je mnohem menší, podle studie z lékařské univerzity ve Wisconsinu dokonce až 8000x!

Vědci k tomu dojdou už v roce 1984, při výzkumu v příležitosti svátku svatého Valentýna. Minutu a půl se líbá šestnáct skupin dobrovolníků, z nichž je vždy jeden nakažený nachlazením. K přenosu viru nakonec dojde jen u jednoho z nich! A to možná jen díky tom, že se účastníci při líbání dotýkali nosem.

Líbáním nemocného se nejspíš nenakazíte. Foto: StockSnap / Pixabay.
Líbáním nemocného se nejspíš nenakazíte. Foto: StockSnap / Pixabay.

6/

Jen ať z toho není chřipka…

MÝTUS: Nachlazení a chřipka jsou téměř to stejné

Je to jen nachlazení, nebo už chřipka?“ Řada lidí hází oboje do jednoho pytle. Chřipka se někdy považuje za „silné nachlazení“, nebo by se z něj snad mohla vyvinout, pokud ho přecházíme. Je to ale úplně jinak!

I když příznaky nachlazení a chřipky mohou být podobné, jde o dvě odlišná onemocnění! Chřipka mívá nejen závažnější průběh (doprovází ji horečka, bolesti svalů a kloubů…) a většinou tvá déle, ale také je způsobena jinými viry.

Stojí za ní výhradně chřipkové viry (influenza), zatímco u nachlazení je jich být mnohem víc (rhinoviry, parainfluenza viry či sezónní koronaviry).

Chřipka navíc může být nebezpečná pro starší osoby či malé děti a při těžkém průběhu končí i smrtí. Nachlazení, naštěstí, většinou dramatické nebývá.

7/

Žádné mléko!

MÝTUS: Mléčné výrobky způsobují zahlenění

Nachlazení je onemocnění horních cest dýchacích. A právě v nich se tehdy tvoří kvanta nepříjemného hlenu. Nezhoršujme to tedy potravinami, které hlen ještě přidělávají! Co k nim patří? Odedávna se říká, že mléko…

Mléko vám ucpe hlavu,“ tvrdí židovský lékař Maimonides (1138-1204) už v dávném středověku. Při léčbě astmatu označuje potraviny, které by mohly průběh onemocnění zhoršit, k nim řadí i sýry a veškeré mléčné výrobky.

S názorem ostatně není první, mléko se zahleněním spojují už texty staré čínské medicíny. Postupně tedy zakoření silný mýtus, který však nemá žádné vědecké opodstatnění!

Když výzkumníci při experimentech dávají některým astmatikům pít denně mléko a jiným pouze placebo, s tvorbou hlenu jsou na tom všichni stejně.

Mléko možná jen při kontaktu se slinami vytváří dojem jakési vazké hmoty, a proto můžeme mít pocit, že nám něco „sedí v krku“. Nic víc na svědomí nemá!

Foto: Úvodní foto: 4330009 / Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř