Domů     Bez pomoci zlata Švýcarska by Hitler prohrál za půl roku!
Bez pomoci zlata Švýcarska by Hitler prohrál za půl roku!
19.1.2023

Švýcarsko. Tváří se jako ctnostný stát, který se nenechá zatáhnout do války a neušpiní si ruce krví. Po jejím skončení se pak holedbá historkami o hrdinském odporu, bezpečném útočišti pro uprchlíky a neutralitě. Daří se mu to přes 50 let.

V roce 1933 je Německo na mizině. Válečné reparace, hospodářská krize ho táhnou ke krachu, ale Hitler má řešení. Nejprve anšlus, a když dojde i zlato a finance naloupené v Rakousku, následuje blitzkrieg.

Jediná forma války, kdy může Hitler uspět, protože jeho armáda má munici sotva na tři týdny.

Hitlerova válka je v podstatě jen velká loupežná výprava (pxfuel)
Hitlerova válka je v podstatě jen velká loupežná výprava (pxfuel)

Válka kvůli rabování

„Hitlerovo válečné tažení mělo jediný cíl. Rabovat,“ tvrdí sociolog Jean Ziegler. Když přepadne Belgii, Nizozemsko, Dánsko a Francii, jde nejprve po bankách a všem co se dá zpeněžit.

Jenže jak, když Spojenci zahájili blokádu Německa a devizy regulují nízkými limity? Odpovědí je Švýcarsko. Malinká země uprostřed obsazené Evropy, kterou jedinou nechá Hitler na pokoji. Proč si ji nepodrobí jako ty ostatní?

Už tehdy se říká vtip „Proč Hitler nepřepadl Švýcarsko? No, přece nebude útočit na svůj trezor.“ Jenže on to, jak se ukáže, zase tak moc vtip není.

Bez Švýcarské národní banky by Hitlerovi došly peníze na válku do půl roku. (Baikonur, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Bez Švýcarské národní banky by Hitlerovi došly peníze na válku do půl roku. (Baikonur, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Zlato z čelistí zavražděných

S nadsázkou by se dalo říci, že nebýt Švýcarska, válka by skončila během několika měsíců. „Nepřežili bychom ani čtvrt roku, kdyby nám Švýcarsko přestalo směňovat zlato za devizy,“ přizná později říšský ministr financí Walter Funk (1890-1960).

Jenže Švýcarsko nepřestane, válka se táhne pět let a vyžádá si miliony mrtvých. Svým způsobem mají jejich krev na rukou i švýcarští bankéři.

Během války totiž nacisté uloupí ze zlatých rezerv evropských států přes 470 tun zlata, všechno přetaví do cihel označených říšskou orlicí a smění za devizy přes Švýcarskou národní banku. I když tvrdí, že jde o německé zlaté rezervy, všichni vědí, jak to je.

Švýcarští bankéři nejsou hloupí, ale pro dobrý kšeft jsou ochotní přehlédnout všechno. Dokonce i to, že část tvoří i dentální zlato, vytrhané z čelistí vězňů koncentračních táborů. Navíc Švýcarsko odmítne tyto kšefty zastavit i přes naléhání Spojenců.

Dokonce i poté, co se k tomu písemně zaváží. Poslední nákup 132 zlatých prutů se uskuteční ještě 13. dubna 1945!

Britský ministr zahraničí Anthony Eden upozorňuje na švýcarské kšefty s Hitlerem už v roce 1943. (Imperial War Museums., Volné dílo, commons.wikimedia)
Britský ministr zahraničí Anthony Eden upozorňuje na švýcarské kšefty s Hitlerem už v roce 1943. (Imperial War Museums., Volné dílo, commons.wikimedia)

Peníze nacistů i jejich obětí

V roce 1946 si sice Američané se Švýcary o jejich pochybném chování promluví, nakonec se však spokojí s pokutu 250 milionů franků, který mají být použity na poválečnou rekonstrukci Evropy.

Což je pakatel, za který si Švýcarsko koupí generální pardon a dál se může tvářit jako neviňátko.

Ač na obchody upozorňuje už v roce 1943 britský ministr zahraničí Anthony Eden (1897–1977), a v letech osmdesátých se jim věnuje kniha švýcarského historika Wernera Ringse (1910-1998), vydrží ticho kolem švýcarských bank až do roku 1996, kdy vše vychází najevo téměř náhodou, jako vedlejší efekt skandálu se spícími účty švýcarských bank.

Ty si otevřeli lidé prchající před nacismem, ale také nacisté, kteří si chystali zadní vrátka, když pochopili, že válka je prohraná. Mnozí válečné peklo nepřežijí a jejich majetek zůstane na účtech.

Chamtivé banky se dohodnou, že ho vydají jen těm, kteří předloží úmrtní list majitele účtu, což je u potomků lidí zavražděných v koncentračních táborech nemožné, neboť nacisté žádné úmrtní listy nevystavují.

„Chování Švýcarů bylo nemorální, sobecké a nehodné demokratického národa,“ píše londýnský deník The Times.

Spící konta odhalí pravdu

Když už jede skandál na plné pecky, o což se postará především americký senátor Alfons D’Amato (*1937), udělají švýcarské úřady další chybu.

Pod nátlakem sice zveřejní seznamy majitelů spících účtů, jenže je zapomenou proškrtat a tak v nich zůstanou i jména nacistických pohlavárů, válečných zločinců a jejich rodinných příslušníků.

Po 50 letech odmítání všech nařčení je ředitel švýcarská Národní banky Hans Mayer nucen přiznat: „Tehdejší vedení banky dost dobře neuvážilo politické následky svých rozhodnutí a činů.“.

Foto: pxfuel, commons.wikimedia tituůka: pxfuel)
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml