Domů     Hon na Stalinovo kladivo
Hon na Stalinovo kladivo
12.1.2023

Ministr ruské státní bezpečnosti Viktor Semjovič Abakumov (1908–1954) vtrhl do kanceláře svého zástupce: „Máme něco na Molotova?“ Zástupce překvapeně zamžoural a upaloval něco zjistit. V hlavě mu to dunělo:

„Podle Stalinových rozkazů přece nesmíme sbírat materiál o členech politbyra. A Molotov je ministr zahraničí! Co se asi chystá?“ Ale příkaz je příkaz…

Nešlo o nic jiného než o Stalinovy (1878–1953) stranické politické čistky. Ty v létech 1949 až 1950 poslaly na smrt pěknou řádku kovaných soudruhů. Právě už zmíněný Abakumov v nich hrál prim.

Organizoval politické provokace, vymýšlel si různá obvinění a vynucoval si od spolustraníků přiznání. Jeho pomocníci špehovali, dělali prohlídky v bytech a čmuchali, kde se dalo. V této době byl právě šéf bezpečnosti jedním z nejmocnějších mužů v Rusku.

Když dostal od Stalina rozkaz najít cokoli, co by pomohlo omezit vliv Vjačeslava Michajloviče Molotova (1890–1986), který už pár let pošilhával po nejvyšší funkci v zemi, začal jednat. Stalin rozhodl: „Nechceme ho odrovnat, jen zkrotit.“

Začal hon na manželku

Brzy se nějaké ty drby přece jenom našly. Nebyly sice o něm, vždyť to byl muž rázný, uzavřený a málomluvný, který žil jen pro svou práci. Tu vykonával tak svědomitě, že se mu brzy začalo přezdívat Stalinovo kladivo.

Velký generalissimus v něj měl absolutní důvěru. Molotov mu ji dokázal při politických čistkách ve 30. a později i v 50. letech. Konal a nepřemýšlel, i když ale Stalina poslouchal, myslel si o něm své. Dokonce se ho nebál kritizovat.

Jenže nyní, začátkem 50. let, ruská státní bezpečnost zamíchala pravdu, fámy a polopravdy do jednoho obřího hrnce a připravila svému politickému bratrovi dost hořkou polévku. Začal totiž hon na jeho ženu Polinu (1897–1970). Úspěch byl zaručen.

Stalin ji totiž z celého srdce nenáviděl. Polina se za svobodna jmenovala Karpovská a pocházela ze židovské krejčovské rodiny. A vůdce bolševiků, stejně jako kdysi jeho nacistický protějšek, neměl Židy rád!

Molotov s manželkou Polinou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Molotov s manželkou Polinou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Soudruzi zatočili s nevěrnicí

Polina Molotovová zastávala díky svému vlivnému muži významné funkce ve straně.

Během války pracovala v židovském protifašistickém odboji a později se vyšvihla na zástupkyni ministra vodního průmyslu a ředitelku hlavní správy galanterního a pletařského průmyslu.

Po válce se brzy propracovala mezi komunistickou smetánku a zvykla si žít v blahobytu. Dělala jí radost přepychová vila, desítky kožichů a drahá kosmetika. Ještě větší radost jí ale dělali pohlední muži. Vždyť ten její byl doma tak málo.

Osudnou se jí stal milostný románek s elektrikářem, který přišel do vily opravit pojistky. Mladík pak neudržel jazyk za zuby. Abakumov o nevěře ihned informoval Stalina a začala mela. Polina byla obviněna ze styků se sionistickou organizací.

„Hodlá z Krymu vytvořit židovskou autonomní oblast, a navíc o tom informuje veřejnost!“ hřímal generalissimus.

Manželku do vyhnanství, Molotova do dači!

Molotov byl bezradný. Na politbyru (nejvyšší vedení komunistické strany) se projednával vykonstruovaný proces s jeho ženou. Celé osazenstvo jednohlasně rozhodlo, že je vinna, a odsoudilo ji k 10 letům v pracovním táboře.

Molotov jako jediný protestoval a ženu chránil. „Vjačeslave Michajloviči, jak ty vlastně chápeš socialismus? Nevěrnou ženu bys neměl obhajovat,“ dočkal se ještě politického zpražení. Od tohoto rozhodnutí měl Stalin Molotova v hrsti.

Začal pomalu, ale jistě jeho ministerské pravomoci oklešťovat. Navíc už mu nedůvěřoval tolik jako dříve. Nakonec byl Molotov vyloučen z politbyra a následně i ze strany. Psal se rok 1957. Politiky se ale nevzdal.

Působil jako velvyslanec v Mongolsku a pár let před smrtí ho soudruzi vzali zpátky k sobě.

Stalin Molotova potřeboval, ale bál se jeho rostoucí moci. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo
Stalin Molotova potřeboval, ale bál se jeho rostoucí moci. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Chlast a žrádlo!

I po tomto vykonstruovaném procesu zůstal Molotovův vztah ke Stalinovi stejný jako v dobách, kdy spolu bojovali za zavedení bolševismu v zemi. Stále mu věřil, obhajoval jeho činy a pomáhal mu v hrůzovládě. A ruský diktátor se mu za to „plně“ odvděčil.

Ještě raději než předtím ho zval k sobě na daču. Každý věděl, že velký diktátor nesnese být chvíli sám. A proto připravoval své večírky.

A tak se soudruh Molotov společně s dalším členem politbyra Nikitou Sergejevičem Chruščovem (1894–1971) stali pravidelnými hosty Stalinových nočních pařeb, které se pořádaly na jeho dače v Soči.

I když se ti dva neměli v oblibě, na jednom se shodli. Pozvání na večírek považovali spíš za trest než za odměnu. Stalin byl znám svou nenažraností.

Neměl problém spořádat celého lososa, zajedl ho pirožky, přidal dvě lahvinky vodky a dostal zase hlad a po něm žízeň. A to se opakovalo až do rána. A co víc? Nutil své spolustolovníky, aby s ním drželi krok. Molotov se postupem času vypracoval.

Hned po příchodu začal pít jako houba, leckdy do sebe vpravil až smrtelné dávky alkoholu a pak už si z večírku nic nepamatoval. Stalin to dělal záměrně, chtěl totiž z pozvaných vytáhnout informace, které by mu za střízliva nikdy neřekli…

Bratříčkování s nacisty

Vraťme se ale na počátek roku 1939. Ruský ministr zahraničí Molotov tehdy jezdil do Německa skoro častěji než za Stalinem na daču. Vztah jeho rodné země s Německem nikdy nebyl významnější než právě v této době.

Společná setkání s Joachimem von Ribbentropem (1893–1946) a Hitlerem s oblibou korunovaly hektolitry vypitého šampaňského. Noviny nestačily tisknout velkolepé fotografie těchto politických špiček.

Na některých mezi sebou politici jen hovořili, na jiných kamsi společně pochodovali a na dalších se objímali a nuceně usmívali.

„O přátelství Sovětského svazu a Německa zpečetěného krví, která pokládá základy, aby se přátelství stalo dlouhodobým a trvalým,“ zněl jeden z titulků sovětského deníku Pravda. Údajně se jednalo o výrok samotného generalissima Stalina.

Dohoda s von Ribbentropem překvapila celý svět. FOTO: gkaf.narod / Creative Commons / volné dílo
Dohoda s von Ribbentropem překvapila celý svět. FOTO: gkaf.narod / Creative Commons / volné dílo

Podepsal diplomatickou bombu

Krátce po poledni v den podepsání smlouvy, která byla pro světovou politiku diplomatickou bombou, přicestoval do Moskvy Ribbentrop se svým doprovodem. První schůzka, jež se konala odpoledne, už přinesla první ovoce.

A tak smlouva o neútočení na Sovětský svaz a následné rozdělení moci v Evropě už měla jakýsi obrys, zbývalo však ještě dopilovat detaily. Ruský deník Pravda o ní vydal následující řádky: „23. srpna ve 3.30 hod.

odpoledne proběhl první rozhovor mezi V. M. Molotovem a německým ministrem zahraničí panem von Ribbentropem. Konal se za přítomnosti soudruha Stalina a německého vyslance knížete von der Schulenburga. Trval asi tři hodiny.

Po přestávce se vrátili k rozhovoru o 10. hod. večer a skončili ho ve 2 hod.

v noci podepsáním dohody o neútočení.“ Článek byl podpořen obří fotografií Molotova, Stalina, Ribbentropa, zástupce státního tajemníka na německém ministerstvu zahraničí a jejich právních poradců a tlumočníků.

Rozhodl o likvidaci polské elity národa

Tato dohoda do historie vstoupila jako „pakt Molotov–Ribbentrop“, protože ji právě ministři zahraničí obou zemí vyjednali a podepsali. Pro svět to byla rána z čistého nebe, Sovětský svaz až do této doby veřejně vystupoval jako odpůrce hitlerovské rozpínavosti.

V důsledku smlouvy Sovětskému svazu připadlo Lotyšsko, Estonsko, Finsko a část Polska (hranici měly tvořit řeky Narew, Visla a San). Nyní už nic nebránilo ruské armádě vtrhnout do Polska.

Sedmnáct dní po napadení nacisty vpadla do zad úspěšně se bránící polské armádě. Ta neměla jedinou šanci proti Němcům a nyní i Rusům zvítězit. A tak se rozjela válka, kterou lidstvo dosud nezažilo.

Foto: Dutch National Archives / Creative Commons / CC0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, wikipedia / Creative Commons / volné dílo, gkaf.narod / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn