Domů     Ukryl Ota z Bergova v podzemí hradu Trosky klášterní poklad?
Ukryl Ota z Bergova v podzemí hradu Trosky klášterní poklad?

Nemůže se nabažit lesku zlatých pokladů.  Stačí povraždit pár mnichů i samotného opata a bohatství Otovi z Bergova mladšímu samo spadne do klína, alespoň tak to vypráví jedna z legend. Jako trezor pak poslouží spleť chodeb a jeskyní pod rodinným sídlem…

V letech 1380‒1390 zakládá Čeněk z Vartemberka (†1425) na dvou sopečných vrcholech u Troskovic na půl cesty mezi Turnovem a Jičínem mohutný hrad. Na nižším západním kopci se zakrátko tyčí šestiboká jednopatrová věž Baba.

Její vnitřní uspořádání ji rozděluje na čtyři komory. Na druhém vrcholu stojí štíhlá obdélníková věž Panna. Mezi oběma strážnými objekty pak dělníci vystaví obytný palác a samozřejmě i hospodářské budovy.

Čeněk ale nepatří rozhodně mezi lidumily, kteří by své poddané šetřili. Chce si zbudovat nedobytnou pevnost a dělníky přitom řádně prohání. „Co koukáte? Neumíte vzít do ruky krumpáč?“ pokřikuje na ně, když se mu tempo prací nezdá dost rychlé.

Půdorys hradu od Vojtěcha Krále publikovaný roku 1895. FOTO: Vojtěch Král z Dobré Vody/Creative Commons/Public domain
Půdorys hradu od Vojtěcha Krále publikovaný roku 1895. FOTO: Vojtěch Král z Dobré Vody/Creative Commons/Public domain

Nedobytná pevnost

Bývalý komorník Karla IV. a nejvyšší pražský purkrabí Čeněk věří, že díky strmým stěnám kopců zůstane jeho sídlo navždy mimo dobyvačné snahy vojsk.

Středověká vojenská technika včetně beranidel si totiž umí poradit s i hrady, které vypadají na první pohled nedobytně. Tenhle ale musí odolat případným nájezdníkům. Stavitel proto nenechá nic náhodě.

Zdi buduje široké, oba věžní paláce se dají obývat jenom nahoře. Spodní části slouží jako zásobárny připravené živit posádku hradu v dobách obléhání. Jak hospodaří s vodou? Na věži Panně nechybí promyšleně vybudovaný systém cisteren k zachycování dešťovky.

A prý tenkrát hrad má i svoji studnu. Po ní ale dnes nenajdeme žádné stopy. Zřejmě jde o vydatný zdroj v podzemí,  snad artézský pramen kdy voda vytéká samovolně na povrch.

Pohled na hrad Trosky. Někde pod ním se skrývá poklad. FOTO: Klaus Kettner/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Pohled na hrad Trosky. Někde pod ním se skrývá poklad. FOTO: Klaus Kettner/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Kdo je v kraji pánem?

Čeněk chce zřejmě pokořit zlé síly.  Přímo pod Troskami se podle dávných pověstí nachází díra do pekla včetně „zásvětí s labyrintem, který vede do království utrpení, zmaru, nicoty a smrti,“ jak píše současný publicista Milan Lajdar.  Silueta obou skal připomíná čertí rohy a pekelníci na nich prý hrávají karty.

Vartemberk jim ale chce jejich rejdy překazit a ukázat jim, kdo je v kraji pánem. Využívá k tomu spoustu lidí. Ty nejhorší stavební práce provádí v útrobách podzemí na starosti několik odsouzenců na smrt. Úpí v nelidských podmínkách.

I najatí kameníci tu dřou do úmoru. Jeden kravský povoz za druhým přiváží hromady kamení na stavbu. Dělníci sekají skály, vyzdívají mohutná sklepení. Vápno se dováží z Jesenného z Podkrkonoší.

Čeněk z Vartemberka se ohromně zadluží. FOTO: Bartosz Paprocki/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Čeněk z Vartemberka se ohromně zadluží. FOTO: Bartosz Paprocki/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Když pokladna vyschne

Stavba ale nepokračuje hladce. Několik dělníků se zřítí ze skály a zabije se. Dochází k závalům ve sklepích a podzemních chodbách, nejednou se zbortí i dřevěné lešení. Jako by se zlé síly chtěly pomstít, že jim šlechtic sebral jejich sídlo.

Nakonec se Čeňkovi z Vartemberka opravdu přestává dařit. Jeho pokladna vyschne, megalomanská stavba ho doslova vysaje. Nezbude mu než hrad prodat českému králi Václavovi IV. (1361‒1419) za rovných 6000 kop stříbrných grošů.

Hrad skončí v rukou českého krále Václava IV. FOTO: User:Acoma/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Hrad skončí v rukou českého krále Václava IV. FOTO: User:Acoma/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Stačí zvednout balvan

V tajné chodbě pod hradem za železnými vraty se má skrývat velké bohatství. Kdo měl poklad nashromáždit?

Zadlužený Čeněk z Vartemberka asi sotva, i když právě on se vyžíval v budování důmyslného systému chodeb v podzemí svého sídla a vytvořil tak dokonalý úkryt pro cokoli, co má být skryto očím nenechavců. Místo truhel plných zlata mu ale nakonec zbyly jen dluhy.

Vypadá to spíš na Otu z Bergova staršího, který se těší králově přízni a rozhodně netrpí nouzí – právě naopak. Jeho syn Ota z Bergova mladší v hromadění majetku pokračuje.

O Troskách se potom mluví také jako o jednom z možných úkrytu tzv. opatovického pokladu, bohatství nashromážděného benediktinskými mnichy kláštera v Opatovicích nad Labem.  O vykradení kláštera se údajně měl v roce 1415 postarat právě Ota mladší.

Kde je poklad ukrytý a jak se k němu dostat? Pověsti radí, že prý stačí zvednout ohromný kámen, který je součástí hradní věže Panny. Háček spočívá v tom, že v současnosti je balvan zasypaný ohromným množstvím zdiva a suti.

Kdo ho ale vyhrabe a zdvihne, prý vede rovnou do nitra skály, kde ho čekají hromady zlata.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Zdeněk Fiedler/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno