Skip to content
reklama

Ignaz Petschek s bratrem ovládal polovinu těžby uhlí v Evropě

Není to jenom skromný rodinný pohřeb. Na poslední rozloučení s uhelným magnátem Ignazem Petschkem se sjíždějí hosté z celé Evropy. Nebude ale trvat dlouho a celá rozvětvená rodina Petschků bude muset z Československa utéct.

Vyženou je odsud natahující se chapadla hitlerovské třetí říše.

Ignaz Petschek (1857‒1934), syn kolínského židovského obchodníka, sice zvládne jenom šest tříd gymnázia, ale v životním uplatnění mu to překážkou rozhodně není. Praxe je pro něj cennější než biflování z učebnic.

Už krátce po nástupu do pražské banky se osvědčí natolik, že ho šéf pošle vypomáhat podnikateli Jakobu Weinmannovi (1852‒1928) do Ústí nad Labem. Weinmann obchoduje s uhlím. „Nechcete u mne zůstat jako obchodní cestující?“ nabídne Petschkovi, když si v roce 1876 zakládá vlastní společnost.

Ignaz okamžitě souhlasí. Sotva se ale přiučí všemu, co potřebuje, už si 1. ledna 1880 vytvoří vlastní firmu Petschek-Ústí. Weinmann z toho velkou radost nemá. Záhy pochopí, že si vychoval zdatného konkurenta.

Firma Ignaz Petschek oznamuje, že její zakladatel zemřel. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Zavádí lisování briket

„Budu brát uhlí do komisního prodeje,“ rozhodne se Ignaz Petschek a tímhle krokem odvede řadu těžařů od Weinmanna k sobě. Dobře ví, že potřebuje dostatek financí pro své podnikatelské aktivity, a tak se v roce 1882 spojuje s Anglo-rakouskou bankou (zkráceně Anglobankou).

Díky tomu se jeho firma utěšeně rozrůstá a on může investovat do těžebních společností v Čechách i v Německu. Nerozhází ho ani uhelná krize, která přichází s přelomem století. „Z nekvalitního uhlí se dají lisovat brikety,“ napadne ho a vydělává dál.

blank
Uhlobaron Ignaz Petschek. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Zakládají banku

S o rok starším bratrem Juliem Petschkem (1856‒1932) sice jednu dobu stojí v uhelném podnikání proti sobě, ale po 1. světové válce se situace mění. Jakmile dozní poslední výstřely na bojištích a vznikne nová republika, bohatá dynastie Petschků spřádá plány na založení vlastní soukromé banky.

Zatím si ale nikdo z nich není jistý, jak stabilní bude nový stát. Jako první krok proto zakládají společnost Prakoma (Pražská komerční společnost s. r.o.), která se stará o rodinné finance a firmy. „Když situace v Československu ukazuje, že kapitalistický řád zůstane zachován, naplňuje se přání všech členů skupiny Petschek-Praha (Ignaz tvoří ústeckou větev Petschek-Ústí – poz.

red.) i plány, na nichž už dříve pracovali bratři Isidor a Julius,“ líčí současný český publicista Karel Kratochvíl. Nový bankovní dům Petschek a spol., založený 5. listopadu 1920, vede Julius.

blank
Otto Petschek s manželkou Magdou. Ignácův synovec využívá rozpadu Rakousko-Uherska, aby obchody stáhl k sobě. FOTO: אינו ידוע/Creative Commons/Public domain

V mazanosti nezadají

Ve správní radě Anglobanky sedí Julius už od roku 1906 a díky tomu přesně ví, jaké obchody finanční ústav sjednává a co mu to vynáší. Přitom v roce 1918 po rozpadu Rakousko-Uherska vídeňská centrála Anglo-rakouské banky ztrácí kontakty se svými českými pobočkami.

Julius mazaně využívá situace. „Stáhneme obchody poboček k nám, do naší banky,“ plánuje. Souhlasí s tím i Otto Petschek (1882‒1934), synovec Ignaze a Julia. Petschkovi si ale dají dobrý pozor, aby nezašli za hranu zákona.

Pro jistotu vše pojistí dohodou s prokuristou Anglo-rakouské banky Georgem Popperem. Samozřejmě mu za celý obchod také slíbí odměnu. Ignaz si v mazanosti s Juliem nezadá. Oba bratři proto nechtějí stát proti sobě a svoje podnikání ve 20.

letech 20. století spojují. Společně pak kontrolují přes 50 % těžby uhlí v Evropě. Napomáhá jim v tom i silná koruna.

Rodina musí emigrovat

Domovem Ignaze je ale stále severočeské Ústí nad Labem, kde se stává velkým mecenášem. Financuje stavbu dětského pavilonu v nemocnici, nebo dětské ozdravovny. Prý se tak trumfuje s Weinmannem. Když jeden z nic dá na dobročinnost pětistovku, druh musí investovat tisíc, alespoň tak poznamenává ústecký archivář Vladimír Kaiser. Z jejich soupeření ale profituje město. Když Ignaz Petschek roku 1934 umírá, podnikání po něm přebírá jeho syn Franz. Bohužel dny Petschků v Československu jsou brzy sečteny. Německý říšský kancléř Adolf Hitler (1889‒1945) brzy nenechá nikoho na pochybách, že to s likvidací Židů myslí bohužel vážně.

Proto Petschkům v roce 1938 nezbude než emigrovat. Nechávají tu celé vily a domy s veškerým vybavením, daří se jim zachránit pouhý zlomek majetku. Ten přesto tvoří asi 600 milionů korun.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Janet Lindenmuth/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Zakladatelem hnutí Adventisté sedmého dne William Miller: „Stane se to každým dnem!“
enigmaplus.cz

Zakladatelem hnutí Adventisté...

Rachot děl je ohlušující. Co chvíli vybuchuje...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Odříkaného největší krajíc, to u mě platí
skutecnepribehy.cz

Odříkaného největší krajíc, to...

Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Déjà vu: Fenomén falešných vzpomínek?
21stoleti.cz

Déjà vu: Fenomén falešných...

Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás....
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Poltergeist: Velmi hlučný spolubydlící
enigmaplus.cz

Poltergeist: Velmi hlučný...

Bojíte se bytostí zla? Děláte dobře. I když s...
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha