Že je pes nejlepším přítelem člověka, je obecně známý fakt. Nejnovější výzkumy psů a dalších domácích zvířat ale prokázaly, že tito tvorové mají překvapivě silné napojení na své majitele.
Psi podle etologů sdílí se svými pány stres, který snadno vycítí. Podle vědců je jejich fixace na své páníčky mnohem silnější, než se doposud domnívali. Informace přinesla světu nejnovější studie švédských výzkumníků.
Začalo to studiem hormonů
Odborníci se ve studii zaměřili na sledování 25 borderkolií, 33 sheltií a také na jejich majitele, přesto svůj výzkum považují švédští etologové za poměrně malý. V první řadě se badatelé zaměřili na hormon kortisol, jenž je nejvíce spojován se stresem.
Zcela běžně se vyskytuje v krvi, ale jeho stopové množství je možné najít také ve vlasech. Každý vlas tak jasně může ukázat, kolik stresu člověk zažil, a to díky usazování hormonu, stává se tak jakýmsi biologickým záznamem.
Dalo by se říct, že se u lidí jedná o ekvivalent stromových letokruhů. Z nasbíraných vzorků ženských vlasů bylo zjištěno, že množství kortisolu v nich obsaženého koresponduje s jeho množstvím v psí srsti.
„Tohle je poprvé, co jsme pozorovali dlouhodobou synchronizaci v úrovni stresu mezi dvěma odlišnými druhy, něco takového jsme mezi lidmi a psy zatím neviděli,“ řekla etoložka Lina Rothová.
Změny se projevovaly napříč ročními obdobími
Měření koncentrace daného hormonu prováděl tým Rothové v časovém úseku od léta 2017 do zimy 2018. Úroveň měřeného kortisolu se mezidruhově projevovala během měření stále, je zajímavé, že nejvyšší však byla během zimních měsíců.
Má na stres vliv životní styl zvířat?
Jedním z aspektů pokusu byla snaha zjistit, jestli má prostředí a celkový životní styl vliv na úroveň stresu u zvířat, tedy konkrétně u psů.
Byly utvořeny dvě skupiny, kdy přibližně polovina zvířat žila nerušeně v domácnostech a druhá polovina se účastnila pravidelných tréninků a závodů. Vše bylo vedeno ve snaze ukázat, co psy více ovlivňuje.
Švédští přírodovědci ve své práci, která již dokonce vyšla ve vědeckém časopise Scientific Reports, uvádějí, že u plně aktivních psů se hladina stresu odrážela od úrovně stresu jejich majitelů.
U těch, kteří byli ponecháni v poklidu, byly zaznamenány rozdílné hodnoty. Podle názorů vědců je tomu tak, protože se během aktivních cvičení prohlubovala vazba mezi zvířetem a člověkem.
Prostředí by nemělo hrát roli
Jakékoli další vlivy prostředí či společně stráveného času by již podle výzkumu neměly hrát v úrovni stresového hormonu roli. Není tak zřejmě důležité, jak dlouho jsou zvířata během dne v přítomnosti lidí, nebo kde žijí – zda v domě či na zahradě.