Domů     Soud s velkopirátem rozdělil i Spojence
Soud s velkopirátem rozdělil i Spojence
26.12.2022

V soudní síni to vře. Veškerá pozornost je upřená na obžalovaného muže. „Je to velkopirát a chceme jeho hlavu,“ ozývají se sovětští žalobci. Američané jsou umírněnější. „Věci jako on dělal za války každý velitel,“ říkají. Je admirál Dönitz, o kterém je řeč, jen voják plnící rozkazy?

Ačkoli si své působení v německé armádě za druhé světové války Karl Dönitz (1891–1980) přece jen odskáče, může hovořit o štěstí. Mnoho z jeho žalobců si pro něj totiž přeje mnohem horší osud. Jeho osoba dodnes rozděluje společnost.

Zatímco pro někoho je admirál Dönitz ztělesněním poctivého muže, který bez ptaní plní své povinnosti, pro někoho je jen dalším člověkem, který má vinu na válečné mašinerii.

Voják míří za mříže

Před soudem v Norimberku postupně končí všichni, o nichž se Spojenci domnívají, že se podíleli na nacistickém zlu během války. Nevyhne se tomu ani admirál Karl Dönitz, muž, který vede úspěšně německé ponorky v boji proti spojeneckým lodím.

Soud s ním vyvolá značné kontroverze. Spojenci se totiž nejsou s to dohodnout, jak velká vina skutečně padá na admirálovu hlavu. Nejčerněji to vidí Sověti.

Kromě jiného totiž nemohou Dönitzovi odpustit, že během vyjednávání o ukončení války dialogy úmyslně protahuje, aby mohl evakuovat co nejvíce obyvatel Východního Pruska, které se nachází v budoucí sovětské okupační zóně.

K tomu má admirál pověření od Hitlera (1889–1945), který je toho času již po smrti a který mu svou funkci říšského kancléře odkáže ve své závěti. „Je to velkopirát a chceme okamžitě jeho hlavu,“ zazní soudní síní z úst sovětských žalobců. S tím však nesouhlasí ani Britové, ani Američané.

Za první světové války sloužil Dönitz na ponorce U-39. FOTO: uboat / Creative Commons / volné dílo
Za první světové války sloužil Dönitz na ponorce U-39. FOTO: uboat / Creative Commons / volné dílo

Spojenci sami mají máslo na hlavě

Přítomní Američané trefně podotknou, že Dönitzova vina není zdaleka tak velká, jak se mu představitelé Sovětského svazu snaží přiřknout. Jak britské, tak americké námořnictvo samo během války ponorky využívá a neváhá je využít k útokům na Němce.

Z toho důvodu nelze říci, že by se v porovnání s nimi admirál dopouštěl něčeho nemorálního.

Pokud jde o rozkaz nezachraňovat trosečníky ze zničených nepřátelských lodí, který měl admirál během války vydat, přiznávají se Američané, že se k vydání podobné směrnice také uchýlili a že nejméně jednou došlo dokonce k likvidaci přeživších na mořské hladině.

Kromě toho neexistuje jediný důkaz, že by byl Dönitz přesvědčeným nacistou. Na základě těchto a dalších argumentů nakonec odchází admirál Karl Dönitz ze soudní síně s trestem deseti let vězení, který si odpyká ve špandavské věznici v Německu.

„Rozsudek pokládám za typickou ukázku amerického smyslu pro humor,“ nechá se slyšet před nástupem k výkonu trestu. Za mřížemi se chová příkladně, velkou část svého trestu stráví zahradničením na pozemcích věznice a dosahuje nemalých úspěchů v pěstování rajčat.

Trápí ho také to, že jeho sbírku vzácných koberců mu v době jeho nepřítomnosti ukradne jakýsi britský důstojník.

Stáří stráví na svobodě

V roce 1956 je Karl Dönitz propuštěn z vězení, a tak se vrací k manželce Inge, se kterou stráví dalších šest let. Poté ovdoví a sám se přestěhuje do malého domku v Aumühle u Hamburku. Postupem času je stále více mrzutý a podrážděný.

Určitou roli v tom bezesporu hraje také to, že se jeho zdravotní stav stále zhoršuje a na sklonku života je Dönitz prakticky hluchý a slepý. Přestože se z něj stane starý mrzout, nadále pravidelně navštěvuje místní kostel.

Na samotu si stěžovat nemůže, protože jej pravidelně navštěvují jeho bývalí důstojníci, kteří si ho nesmírně váží především pro jeho smysl pro povinnost a poctivou vojenskou službu.

S obdivem vzpomínají také na jeho schopnost motivovat je k obrovským výkonům, které by kdokoli jiný považoval za naprostou sebevraždu. Mnohým přiroste k srdci natolik, že mu láskyplně přezdívají „Táta“. Karl Dönitz zemře 24. prosince 1980 na infarkt myokardu.

Na jeho pohřeb přijede velké množství bývalých důstojníků, a to i z řad těch, kteří za druhé světové války bojují na druhé straně barikády. Obřad proběhne bez vojenských poct a z obavy o možné konflikty je důstojníkům zakázáno, aby dorazili v uniformách.

Řada z nich však rozkaz neuposlechne a svým oděvem vzdají Dönitzovi poslední hold. „Vše, co jsem dělal, dělal jsem co nejlidštěji,“ zní jedna z posledních vět, kterou si admirál zapsal do svého deníku. A právě na tuto větu nejspíš všichni smuteční hosté myslí nejvíc.

Spartánská výchova pana Dönitze

Mnoho lidí zná Karla Dönitze především jako vojáka a admirála, který si jde tvrdě za svým. Kým však skutečně je a co jej na životní dráze nejvíce ovlivní? Nejvíce stop bychom pravděpodobně nalezli již v jeho dětství.

Malý Karl se narodí do středostavovské rodiny v malé obci nedaleko Berlína. Jeho matka si jej však příliš dlouho neužije, protože zanedlouho po porodu umírá.

Na Karla a jeho staršího bratra Fridricha tak zůstane jejich otec Emil Dönitz úplně sám. A to se ve výchově obou chlapců velmi výrazně projeví.

Pan Dönitz starší totiž nade všechno obdivuje pruské vojenské zásady a sní o starých dobrých časech, kdy na muže ještě bývalo spolehnutí, byli tvrdí a vždy dostáli svému slovu. Nebo alespoň tak si to představuje.

Pro jeho syny to znamená, že se je otec neustále bude snažit zocelit, naučit je typicky mužským dovednostem a v neposlední řadě také vojenské disciplíně a absolutní spolehlivosti. Karl otce bezmezně obdivuje a celý život si ho velmi váží.

Není proto divu, že se vydá v jeho šlépějích a chce být jako on. A protože ženská ruka v jeho životě chybí, neumí příliš projevovat emoce. Navenek se proto již v mládí jeví jako tvrdý chlapík, kterého není radno rozzlobit.

Dönitz vystoupal v kariérním žebříčku až k setkání s Hitlerem. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Dönitz vystoupal v kariérním žebříčku až k setkání s Hitlerem. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Kadet z řad plebsu mezi šlechtici

Mladý Karl je velmi svědomitý student, a proto ho vyučující v obecné škole doporučí ke studiu na prestižním výmarském gymnáziu. K přijímacím zkouškám je však třeba, aby se naučil latinsky. Většina mladých chlapců by to nejspíš vzdala, ne tak ale Karl.

Celé léto se poctivě učí, a dokonce kvůli tomu nejede na tradiční rodinnou dovolenou na ostrov Baltrum v Severním moři, kam každoročně jezdí s otcem a bratrem jachtařit.

Společně zde také pozorují manévry císařského námořnictva, a tak je velmi pravděpodobné, že se Karlova láska k lodím a moři zrodí právě zde. Poté, co je na školu přijat a studium ukončí s výborným prospěchem, nastoupí k císařskému válečnému námořnictvu.

Je zde jeden z mála, kdo nepochází z urozené rodiny. Taková situace je velmi ojedinělá. Kdykoli se však v historii objeví kadeti z řad „lidu“, jedná se často o natolik silné osobnosti, že o nich svět ještě uslyší. V případě Dönitze juniora tomu není jinak.

Důstojníci si jej velmi brzy oblíbí, je totiž velmi snaživý a zapálený, možná až příliš.

„Dönitz je okouzlující, skvělý a kurážný důstojník s vynikajícími charakterovými vlastnostmi a nadprůměrným nadáním,“ stojí v jednom z hodnocení, které sepsal některý z Dönitzových nadřízených.

Poprvé do akce

Předtím než začne první světová válka, vybere si Dönitze na svou loď Breslau admirál Von Loewenfeldt (1879–1946).  Pod jeho velením Karl Dönitz absolvuje několik vojenských akcí na pobřeží Albánie během balkánských válek.

Protože se těchto manévrů účastnily také zahraniční vojenské jednotky, seznámí se mladý Dönitz i s několika britskými důstojníky a na palubě křižníku se zamiluje do britské zdravotní sestřičky.

Když jí daruje tabulku čokolády, jde se ihned velícímu důstojníkovi udat za styk s nepřítelem. Nadřízeného jeho nadměrná horlivost velice pobaví, tato historka však velmi přesně vystihuje Dönitzovu povahu.

Když Velká válka vypukne, nemá Středomořská divize, které je křižník Breslau součástí, sebemenší šanci proti britsko-francouzské převaze. Když je plavidlo poškozeno, Karla Dönitze to nezastaví.

Podstoupí letecký kurz a podnikne několik velmi úspěšných průzkumných letů na palubě hydroplánu. Někdy v tuto dobu se Dönitz ožení, a protože je jeho manželka Irma z urozené rodiny, konečně se může bez obav pohybovat v lepší společnosti.

Premiéra v ponorce

Před koncem války se Dönitz poohlíží po dalším uplatnění, až nakonec nastoupí jako strážní důstojník na U39, jedno z plavidel nejúspěšnějšího ponorkáře Walthera Forstmana (1883–1973).

Protože se osvědčí, je mu brzy svěřeno samostatné velení, nejdřív na menší ponorce UC25 a poté na UB68. Bohužel pro něj je však ponorka potopena a on s posádkou dokonce načas padne do zajetí.

Výčitky svědomí a pocit selhání z této události jej velmi pravděpodobně zatvrdí na zbytek života. Z Dönitze se stane uzavřený, přísný muž. Že má skutečně srdce, se prokáže jen v jeho denících.

Do těch zapisuje pozoruhodné detaily ze svých plaveb, všelijaká zamyšlení a velmi poetické popisy přírodních krás, které na svých cestách potkává. Literární talent je něco, co Dönitz nesporně má. Velmi často mu to také pomůže vybruslit z mnoha prekérních životních situací.

Dönitz je pohřbem v Aumühle východně od Hamburku. FOTO: Udo Grimberg / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Dönitz je pohřbem v Aumühle východně od Hamburku. FOTO: Udo Grimberg / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Teorie vlčích smeček

V meziválečné době se Dönitz věnuje rozvíjení teorie vlčích smeček. To v praxi znamená bojovou techniku ponorek, při které ponorky přes den sledují své budoucí cíle a v noci na ně podnikají jednotlivé a zdánlivě nahodilé nájezdy, které však mají jediný cíl.

Rozhodit nepřítele a donutit jej udělat chybu. Když je jasné, že druhá světová válka je na spadnutí, dostane Dönitz na starost vypracování strategie pro ponorkovou válku.

Dojde k závěru, že aby porazil Británii, potřebuje 300 ponorek (později se však ukáže, že je jich zapotřebí mnohem více). Na začátku války jich však má k dispozici pouze 57. Hned po prvních pár dnech je potopena britská loď Athenia.

Během války o Atlantik ztratí Dönitz 785 ponorek a zlikviduje tisíce spojeneckých lodí. V roce 1942 je situace Spojenců kritická, pak ale dojde k obratu. Prolomí kód Enigma a zdokonalí detekci ponorek. Stav věci se tak začíná velmi rychle měnit.

Německo sice dokáže vyprodukovat až 40 ponorek měsíčně, kvalita posádek ale stále klesá. Muži umírají a noví nestihnou podstoupit dostatečný výcvik.

Muž s tvrdým srdcem

Jak válka postupuje a situace se pro Německo zhoršuje, je Dönitz stále zatvrzelejší a zasmušilejší. Válka mu vezme oba syny a on stále častěji utíká k myšlenkám na totální válku. Jeho rozkazy jsou stále drsnější.

Jak již bylo zmíněno, svým mužům například zakáže zachraňovat trosečníky z potopených nepřátelských lodí a brát je do zajetí. Svůj rozkaz formuluje natolik šalamounsky, že si jej někteří vykládají jako přímý rozkaz k likvidaci takových nešťastníků.

I přesto však Dönitzovi nejde nic vytknout a on má nadále ruce čisté. Kromě toho si vyžádá tisíce vězňů, aby pro něj otročili v nelidských podmínkách.

To všechno jsou nejspíše důvody, proč jeho soud vyvolá takovou lavinu nenávisti a hněvu padajícího na jeho hlavu. Kromě toho musí protrpět ponižující tělesnou prohlídku, než jej do norimberské soudní síně přivedou.

I tak má stále hlavu hrdě vztyčenou a vše přijímá bez mrknutí oka, jako ostatně po celý život. Nakolik je viníkem válečného zla, nebo prostě jen člověkem, který v těžkých časech dělá svoji práci, jak nejlépe umí, je otázka, kterou se zabývají historici dodnes.

Foto: UK Government / Creative Commons / volné dílo, uboat / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, Udo Grimberg / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz