Domů     Dohnal krutovládce svou druhou ženu k sebevraždě?
Dohnal krutovládce svou druhou ženu k sebevraždě?
22.12.2022

„Nebyl jsem jí dobrým manželem, nestačil jsem ji vzít ani na film,“ prohlásí jeden z největších tyranů a masových vrahů v dějinách lidstva, zatímco mu stéká slza po tváři. Naděžda je mrtvá. Její život ukončí jedna dobře mířená rána. Přímo do srdce!

Proč musela Stalinova žena zemřít? Sáhla si na život sama, nebo se Stalinovi začal manželský život zajídat?

Kruté dětství se zaryje do povahy Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953) velmi hluboko. Z Malého Josifa vyroste monstrum prahnoucí po odplatě. A tu si zaslouží všichni, kteří stojí výše než on sám.

Kromě pomstychtivosti a krutosti ale umí i milovat. Jenže jen svým zvráceným způsobem. Ženy jsou pro něj podřadné bytosti, slouží jen k uspokojení nejzákladnějšího lidského pudu. Přes pohrdání něžným pohlavím se Stalin hned několikrát ožení.

Ovšem většinu jeho manželek stihne velmi krutý osud! Některé nechá sprovodit ze světa sám diktátor, jiné se v zoufalství rozhodnou ukončit život samy…

Osudová Keke

V lednu 1904 utíká Josif Vissarionovič Stalin z vyhnanství a usadí se v Tbilisi. Netuší, že jeho kamenné srdce zahoří tím nejryzejším citem. Láskou.

Jekatěrina Svanidzeová (1880–1907), 23letá dcera novináře a předáka bolševiků Lva Kameněva, budoucímu diktátorovi naprosto učaruje a zanedlouho se chystá svatba.

Zdá se, jako by Stalin odsunul veškerou politiku na později, věnuje se své mladé žínce a nemůže se půvabné „Keke” nabažit. Zanedlouho je manželství naplněno – na svět přichází syn Jakov.

Romance krvavého diktátora a mladé Keke ale nemá dlouhého trvání. Jekatěrina umírá na tuberkulózu. „Jen ona dokázala rozeznít mé tvrdé srdce. Je mrtvá a s ní odumřel i všechen můj cit k lidem,“ prohlašuje vnitřně rozervaný Stalin nad hrobem své milované.

První Stalinovou ženou byla Jekatěrina Svanidzeová. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
První Stalinovou ženou byla Jekatěrina Svanidzeová. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Láska v plenkách

V roce 1900 se Stalin setkává s Viktorem Kurnatovským, který ho přivede do marxistického podsvětí a seznámí jej se Sergejem Allilujevem. Právě Sergej mu v roce 1911 poskytne azyl na útěku ze Sibiře.

Dům Allilujevových navštěvuje Stalin stále častěji a podle všeho jej sem mnohem více než revolucionářské myšlenky táhne pohledná Olga, Allilujevova manželka. Manželé vděčí Stalinovi za život své dcery.

Neohrožený Stalin zachrání jejich dvouleté děvčátko před jistým utonutím. Sám budoucí diktátor ovšem netuší, že ono batole mu za několik let poplete hlavu. Píše se rok 1917 a revolucionářská nálada dýchá ze všech koutů.

Dospívající Naděžda Allilujevová (1901–1932) nekriticky přijímá všechny Josifovy názory a bláznivě se do něj zamiluje. „Vždyť je o tolik starší, co na něm vidíš,“ snaží se jí vztah s o 20 let starším mužem rozmluvit matka.

Nerovný vztah

Ani Naděžda není Stalinovi lhostejná. Není divu, tmavovlasá kráska s exotickými rysy a alabastrovou pletí uhrane budoucího diktátora nejen svou krásou, ale i nepředvídatelnou a nespoutanou povahou. Diktátor se vášnivě zamiluje znovu!

„Co na tom poďobaném mužíkovi s chromou rukou vidí,“ kroutí hlavou nad nerovným vztahem někteří Naděždini kamarádi. Co na plat. Milenci svou lásku stvrdí ne příliš romanticky na místním úřadě, kde je prohlásí za muže a ženu!

Spalující vášeň

„Můj drahý! Bez tebe se tak strašně nudím,“ častuje zamilovaná dívka Stalina svými dopisy a nešetří vášnivými výrazy. Diktátora zřejmě taková hra baví a s chutí své lásce odpovídá stejně vášnivou notou.

„Z jejich korespondence dýchala hluboká láska,“ popisuje později Naděždin synovec Vladimir.

Zanedlouho přivede Naděžda na svět syna Vasilije (1921–1962), a když se rodinka rozroste ještě o dcerku Světlanu (1926–2011), přestěhují se do většího bytu do Kremlu.

Život s dětmi ve zlaté klícce se ctižádostivé Naděždě, která kvůli Stalinovi nedokončila ani gymnázium, začne zajídat. „Dovol mi aspoň studovat,“ žadoní u svého muže a zanedlouho opravdu začne navštěvovat průmyslový institut.

Idylka na zahradě. Stralin odpočívá v pozadí, jeho dcerku Světlanu chová na klíně šéf tajné služby Lavrentij Berija. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo
Idylka na zahradě. Stralin odpočívá v pozadí, jeho dcerku Světlanu chová na klíně šéf tajné služby Lavrentij Berija. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo

Krutá realita

Stalin velmi brzy zjistí, že popustit uzdu své milované ženě nebyl nejlepší nápad. Naděžda brzy pozná, že život v Sovětském svazu rozhodně není takový jako ve zlaté kleci Kremlu. Manželská idyla se mění v teror.

Naděžda chce znát pravdu a s jistou pravidelností se snaží ze svého manžela vyloudit odpovědi na otázky. S každou zmínkou o hladomoru, mučení a pronásledování nevinných lidí následuje výbuch Stalinova vzteku a manželce nezbývá nic jiného, než se stáhnout.

Vím, že mě miluješ!

Naděžda téměř nepije alkohol, takřka se mu vyhýbá. Na jedné oslavě ale neodolá a dá si sklenku vína. Následky na sebe nenechají dlouho čekat. Stalinovi okamžitě opouštějí společnost.

Naděžda sotva stojí na nohou a její bledá tvář napovídá, že jí víno neprospělo. Josif ji uloží do postele. Konejší svou ženu a zůstává s ní, dokud si není jistý, že se jí ulevilo. „Vím, že mě stále miluješ.

Aspoň trošičku,“ šeptá Naděžda svému muži, jako by se chtěla ujistit, že se Stalinovo srdce ještě neproměnilo v kámen. Brzy ale pozná, že její muž vnímá pojem láska naprosto odlišně než ona!

Zvrhlá láska

„Podívej, tohle je Esfir! Doufám, že se ti líbí. Dám si vás totiž obě,“ křičí diktátor notně posílen alkoholem, zatímco táhne mladou telefonistku do ložnice a strhává z ní šaty.

Naděžda velkorysou nabídku svého muže razantně odmítne a okamžitě se zamkne v dětském pokoji. Pro tuto chvíli je surovému zacházení svého muže ušetřena.

Jeho pozornost je směřována k mladé dívce, která se – snad okouzlena tím, že se o ni zajímá sám velký Stalin, nebo ze strachu – diktátorovi ochotně podvolí, zatímco ve vedlejším pokoji spí Josifovy děti a manželka trne hrůzou.

Stalin se svou dcerou Světlanou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Stalin se svou dcerou Světlanou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nepěkné rodinné dědictví

Podobné scénáře se opakují s daleko větší frekvencí, než by si Stalinova manželka přála. Není divu, že se u ní záhy začne projevovat psychická nestálost a depresivní stavy. Koneckonců má k tomu veškeré rodinné předpoklady.

„Rodinný klan Allilujevů se vyznačoval sklony k depresím a těžké dětství se podepsalo na Naděždině náchylnosti k psychickým výkyvům a bolestem hlavy,“ potvrdil Vasilij Allilujev.

Někdy jsou její psychické stavy tak neúnosné, že se rozhodne svůj problém konzultovat s odborníky a pravidelně dojíždí do Německa za neurology. „Když jí bylo nejhůř, mluvila o sebevraždě,“ vzpomínal na svou matku Vasilij.

Manželka, dcera, nebo obojí?

Už tak napjaté manželství se pro tmavovlasou ženu stává doslova peklem, když se k ní dostane zpráva, že by Stalin mohl být jejím otcem. Jednoho dne Naděžda ztratí nervy a nakonec vyhrkne: „Spal jsi s mou matkou?“ Stalin se na chvíli zamyslí.

„Buď jsi moje, nebo Kurnatovského,“ prohlásí teatrálně a mladá žena jen těžko hledá pevnou půdu pod nohama. Rozhodne se najít pravdu u své matky, ta jí sice potvrdí, že Stalin byl jedním z mnoha, ale odpověď na kýženou otázku Naděžda stejně nedostane.

Bloudění mezi světy

Pro většinu lidí den jako každý jiný, ale Naděžda opět není ve své kůži. „Mezi námi už je taková propast. A co když jsem skutečně…,“ myšlenku, která ji sžírá už několik dní, rázem utne a zakáže si na ni myslet.

„Byla hrozně bledá, vypadala, že už ji na světě nic netěší,“ popisoval sovětský diplomat Alexandr Barmin, který ji toho dne potká na Rudém náměstí. Naděždinu náladu nerozptýlí ani velká společenská událost. Večer se totiž v Kremlu konají oslavy k 15. výročí Říjnové revoluce.

Hej, napij se!

Večer se pro Naděždu nevyvíjí dobře. Josif už je jako obvykle v ráži, notně posílen kořalkou se věnuje více, než je zdrávo, jedné z přítomných dam. Naděžda se nehodlá nechat ponižovat. Stalina několikrát okřikne, ale není jí to nic platné.

Celou tragikomickou situaci tím ještě zhorší. Stalin na ni potupně hází špačky od cigaret a náramně se u toho baví. „Hej, ty tam, napij se,“ křičí přede všemi diktátor na svou ženu. Pohár trpělivosti právě přetekl. Naděžda se zvedne a rozhořčeně utíká do své ložnice.

Zabita dětskou hračkou

Ráno najde bezvládné tělo Stalinovy manželky služebná. Opodál leží malá pistole značky Walther. Ta, kterou jí jako dárek přivezl bratr z Německa. „Vždyť to vypadá jako dětská hračka,“ utrousí zdrcený Stalin při pohledu na zbraň.

Záhy je vydáno prohlášení, že Naděžda zemřela na apendicitidu. Sebevražda je totiž něco naprosto nepřípustného. Výpovědi svědků, co se onen večer po manželské hádce odehrávalo, se značně liší.

„Stalin za ní běžel jako šílený, bylo slyšet, jak Naděžda sotva lapala po dechu, zřejmě ji škrtil,“ líčí později služebnictvo.

Svědky čeká smrt

Lékař, který má na starosti pitvu diktátorovy manželky, dojde ke znepokojivému závěru.

„Naděžda byla střelena ze vzdálenosti čtyř metrů a jako levák by si takové zranění jen těžko způsobila sama.“ Ať už o svém závěru stihne někomu říct nebo ne, jeho osud je zpečetěn! Za několik dní je brutálně zavražděn.

Naděždin hrob FOTO: Ghirlandajo / Creative Commons / CC BY 3.0
Naděždin hrob FOTO: Ghirlandajo / Creative Commons / CC BY 3.0

Na pohřeb nedorazí

Ostatky manželky krvavého diktátora jsou pohřbeny na Novoděvičím hřbitově v Moskvě, kde byli pohřbíváni hlavně básnící a jiní umělci. Skromný obřad se koná bez Stalinovy přítomnosti. Má snad černé svědomí?

Podle svědků je Naděždinou smrtí natolik zdrcen, že nebylo v jeho silách se posledního rozloučení zúčastnit. Jiní zase popisují, že Stalin vzal Naděždinu sebevraždu jako zradu. Byla to ale sebevražda? Neměl ji na svědomí sám velký Stalin?

Naděžda nepatřila k ženám, které by poslušně kráčely po manželově boku bez jediného slova, je dost možné, že Stalinovi začala být manželčina neposlušnost na obtíž.

Žádné dlouhé truchlení

Přestože jej později několik svědků spatří, jak bezradně sedí u Naděždina hrobu, noc po pohřbu zahání žal po svém. V posteli s jinou ženou. Nedlouho po tragické události se dokonce žení potřetí. Ovšem i třetí Stalinovu ženu čeká brzký konec. Zmizí.

Beze stopy se vypaří i další Stalinovy milenky. Jako by byl jeho apetit neukojitelný. Postelí mu projdou stovky žen, ovšem jen málo z nich má to štěstí a milenecké hrátky s tyranem přežije.

Foto: interenyefakty / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, loc / Creative Commons / volné dílo, Ghirlandajo / Creative Commons / CC BY 3.0
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.