Někdy je korunovace nečekaná, jindy natruc všem, objevuje se ale i případ, kdy monarcha získává diadém za odměnu. Adventní čas roce 1076 už dospěl do svého vrcholu a věřící opět oslavují příchod svého spasitele na svět.
Církev nemá za sebou jednoduché období. Její hlavu v Římě, Řehoře VII. (1020‒1085) zaměstnávají spory o investituru. Neposlušný římský císař Jindřich IV. (1050‒1106) se stává jeho úhlavním nepřítelem.
Polský vévoda Boleslav II. (1041‒1081/1082) během těchto sporů na vlastní kůži poznává, že se vyplatí být loajální a podporovat papeže.
Získává vyznamenání
Dává za pravdu Svatému otci a podle jeho vzoru reformuje arcibiskupství v Hnězdně. Vyznamenání za přízeň ho nemine. Díky tomu se dočká královské koruny.
Arcibiskup Bohumil (†1092) mu ji v hnězdenské katedrále položí na hlavu 25. prosince 1076. Slavnostnímu obřadu je přítomen papežský legát.
Podpora od kajícníka
Když římský císař Jindřich IV. putuje v lednu roku 1077 do italského hradu Canossa, kde právě pobývá papež Řehoř VII., aby učinil pokání a zrušil svoji exkomunikaci z církve, uzná také Boleslavův královský titul a tím posílí jeho moc.Stoupající autorita krále Boleslava se ale vůbec nelíbí polské šlechtě.
Zdejší magnáti se proti němu vzbouří, mají strach z rostoucí síly monarchie.