Domů     Falešný syn slavného otce
Falešný syn slavného otce
14.12.2022

Výřečnost, smysl pro humor, jiskra v oku i jistý šarm. Všechny tyto předpoklady, jak okouzlit společnost, tento mladík má. A tak není divu, že se mu podaří husarský kousek. Dokáže nespočet lidí přesvědčit, že je synáčkem hvězdy první kategorie.

Hádej, kdo dnes přijde na večeři. Jestli se vám při této větě vybaví skvělý herec Sidney Poitier (*1927), pak máte již odpověď na otázku, kteréhopak slavného tatínka si kdysi neznámý mladík David Hampton (1964–2003) přisvojil. Problém je, že „adopce“ je zcela nelegální a jedná se o jeden velký podvod.

Máme slavné táty!

David přitom přijde na svět v Buffalu coby nejstarší syn advokáta a v 17 letech se přestěhuje do New Yorku, aby zde našel štěstí. Jak později vzpomíná jedna z jeho kamarádek, právnička Susan V. Tipographová:

„New York bylo pro něj to pravé místo. Věřil, že právě tam žijí báječní lidé.“ Městem se David protlouká dva roky, než konečně narazí na svou životní příležitost.

Jednoho večera se společně s kamarádem pokouší dostat do proslulého klubu Studio 54. Když je hlídač u vchodu nechce vpustit, přijde dvojice přátel s výmluvnou historkou – David se prohlašuje za syna Sidneyho Poitiera, jeho kamarád zase za potomka herce Gregoryho Pecka (1916–2003).

Až na vrchol společnosti

Lest mladíkům vyjde. Když vyšla jednou, může se to podařit znovu. Vidina peněz, slávy a života v luxusu je pro Davida silným motivem. Neváhá zlepšovat své vystupování, znalosti historie či literatury, aby dokázal okouzlit společnost.

Přesně tu společnost, jejíž se hodlá stát nedílnou součástí – americkou smetánku a umělecké mistry.

Ukradený poklad

Povedený trik s falešnými identitami Davida natolik osmělí, že se rozhodne jít svou nekalou cestou ještě dál. Ukradne adresář studenta Roberta Stammerse celý napěchovaný velice užitečnými kontakty.

Později se snaží svět přesvědčit, že mu notýsek zůstal omylem sám ležet v batohu, ale i kdyby to náhodou byla výjimečně pravda, Hampton se rozhodně nezdráhá využít všechna cenná telefonní čísla ke svému prospěchu.

Sidney Poitier v době své největší slávy FOTO: ebay / Creative Commons / volné dílo
Sidney Poitier v době své největší slávy FOTO: ebay / Creative Commons / volné dílo

Historka o přepadení prochází

„Jsem… jsem spolužákem vašeho syna, jmenuji se David… David Poitier. Moc se omlouvám, že váš vyrušuji, ale… přepadli mě, uhodili mě do hlavy, já… Já nevím, co si počít…,“ blekotá hlas v telefonu a prosí o pomoc.

Volané osoby ani nenapadne, že si z nich někdo může takto ošklivě vystřelit. V drtivé většině proto vždy nabídnou Davidovi nejen svou účast. „Když už jsou tak ochotní, co z nich nevymámit ještě víc?“ napadá vždy Hamptona a zkouší, kam až může zajít.

Je až neuvěřitelné, co všechno mu prochází. Jeho oběti mu pravidelně nabízejí nocleh, dobré jídlo a ještě peníze. Vždyť David je tak vtipný a milý mladý muž!

Za pár dní přijede

Až příliš důvěřiví lidé si vždy rádi vyslechnou mladíkovo povídání, které se jen hemží historkami ze života s jeho „tatínkem“ a mnohdy si i přisvojí malé roličky v jeho filmech. Ovšem Sidney Poitier nemá ani tušení, že po New Yorku běhá jeho „syn“.

Ten přitom často používá podobný příběh – Sidney Poitier má už jen za pár dní přijet do hotelu Pierre, a tak Davidovi jeho hostitelé nezřídka kdy nabídnou nocleh a útočiště rovnou na oněch několik dní.

David je chytrý, ví, jak na to, a tak nabídky využije na jednu až dvě noci, vezme si nějaký příspěvek, a pak se vypaří.

Nenaletí jen podivínský malíř

Slavných lidí, kteří skočí Davidu Hamptonovi na špek, je až úctyhodné množství.

Na seznamu nechybí jména jako Gary Alan Sinise (*1955), který je známý především jako poručík Dan z filmu Forrest Gump nebo detektiv Mac Taylor z Kriminálky New York, herečka Melanie Griffith (*1957), ale ani módní návrhář Calvin Klein (*1942).

Jediný, kdo zůstane vůči Davidovu šarmu imunní, je malíř Andy Warhol (1928–1987), přestože na něj zkouší mladík svou fintu hned několikrát.

Gary Sinise ve filmu Forrest Gump / FOTO: lakesbutta  Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Gary Sinise ve filmu Forrest Gump / FOTO: lakesbutta  Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Vzniká mistrovské dílo

Osudovou dohru má Hamptonův podvod v případě editora magazínu Newsweek Osborna Elliotta (1924–2008). Manželé Elliottovi totiž ráno svého hosta nachytají ve vlastní posteli s nahým mužem!

David letí z domu a naštvaný editor se svěří s celým příběhem svému příteli – dramatikovi Johnu Guaremu (*1938). Co víc, Guare je z jeho vyprávění nadšený! Okamžitě se pustí do psaní scénáře inspirovaného Hamptonovým podvodem.

Hra Šest stupňů odloučení nakonec slaví obrovský úspěch. „Je to mistrovské dílo!“ hodnotí ji dokonce obávaný kritik z New York Times Frank Hart Rich (*1949).

Právo na vlastní život

Zde ale příběh nekončí. Hra získává v roce 1993 i filmovou verzi, kde se role Davida ujímá sám Will Smith (*1968). Ovšem Hampton, odjakživa hnán touhou po slávě a úspěchu, nelení.

Okamžitě svolává novináře, najímá si právníka celebrit Richarda Goluba a hodlá se s Guarem soudit – za to, že se dramatik inspiroval bez souhlasu jeho životem, jej žaluje o 100 milionů dolarů!

Je čas jít dál

Soud se ovšem nenechá vyvést z rovnováhy a jeho výtky neuzná. Naopak sám David je ten, kdo končí ve vězení, a to rovnou několikrát. Prvně putuje z Manhattanu rovnou za mříže 18. října 1983 a pobude si tam 22 měsíců.

Podruhé je zatčen za pronásledování Johna Guareho a výhružky smrtí. Ovšem čím jiným se po propuštění živit, když jediné, co skutečně umí, jsou podvody? Jisté je, že se z New Yorku musí přesunout dál, někam, kde ho ještě neznají.

Novinářům neunikne

Hampton tak začne cestovat po Americe a pokračuje ve svých tricích s falešnou identitou.

V roce 1996 se mu podaří další neskutečný kousek, když napálí coby Antonio de Montilio, syn bohatého lékaře z Kolumbie, rovnou dvě rodiny, které bydlí jen kousek od sebe.

Jenže jeho touha po slávě jej začíná dohánět – Hamptonův obličej už je tou dobou novinářům dobře známý, a tak jej neustále podrobují interview. Podvodník tak končí opakovaně ve vězení, vždy se ale dostane brzy zase ven.

Sidney Poitier v roce 2000 FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Sidney Poitier v roce 2000 FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Zpátky na místě činu

New York ho však stále láká, a tak se sem zase rád vrací. Jednou se dokonce snaží přesvědčit manažera divadla, že je právě on hercem, který ve hře Johna Guareho ztvárnil syna Sidneyho Poitiera.

Přivolané policii pak tvrdí, že s oním manažerem nikdy nemluvil a navíc dodává, že sám je obětí podvodníka vydávajícího se za představitele Davida Hamptona. „Víte, to se mi stává pořád,“ zní jeho odzbrojující reakce.

Až do dna, příteli!

O tom, jak výtečným a charismatickým podvodníkem David Hampton je, svědčí i případ jeho poslední oběti z října roku 2001. Tou je jistý Peter Bedevian, který se vydává tentokrát s „Davidem Hampton-Montiliem“ na schůzku.

Hampton z muže nejprve vyláká 1000 dolarů na dva lístky na charitativní akci pro podporu obětí útoku z 11. září, poté jej vezme do luxusní restaurace. Dvojice si užívá, David svého společníka baví a pobízí k nákupu těch nejlepších panáků whisky.

To nejlepší rande

Jak Bedevian vzpomíná, David je nadmíru vnímavý posluchač a člověk se s ním cítí velmi dobře a je středem pozornosti. Po všem tom dobrém jídle a pití se nakonec David zvedne a odskočí si na toaletu. Ke stolu se však už nevrátí.

Když je Peter Bedevian upozorněn policií, že jej právě napálil slavný zkušený podvodník jménem David Hampton, muž si posteskne: „Upřímně? Bylo to to nejlepší rande, které jsem kdy měl!“

Foto: nicolasramospintado / Creative Commons / volné dílo, lakesbutta  Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, ebay / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.