Domů     Lucius Annaeus Seneca: Největší z filosofů si otevřel žíly
Lucius Annaeus Seneca: Největší z filosofů si otevřel žíly
13.12.2022

Většina Říma lehne roku 64 popelem. To ale nebude jediné zlo, které číhá v křivolakých uličkách antiky. Z nařízení císaře Nerona si vezme život básník Lucanus nebo senátor Gaius Piso. Zabije se i nejvlivnější filosof říše – protože mu nic jiného nezbyde…

Skličující pocit mu zalézá pod kůži. Ve světě roku 65 po Kristu dožívá stařičký muž, legenda antiky. „Život byl dán člověku s podmínkou, že zemře,“ říkává s oblibou již v době, kdy na čele ještě nemá jedinou vrásku. Teď sedí po boku přátel a rodiny.

Jako by na někoho čekal. Vtom vstoupí do bohaté síně posel. Je nekompromisní. Nezdržuje se formalitami nebo zdvořilostmi. Přistoupí ke státníkovi a s kamennou tváří přečte vzkaz od vládce Říma: „Císař chce tvou smrt!“

Vychová ho… A pak musí zemřít

V síni propukne zděšení. Ženy se překřikují, muži rozhořčeně máchají rukama. Lucius Annaeus Seneca (4 př. n. l. – 65 n. l.) se poklidně rozhlédne a vstane. Nasadí smířlivý výraz podvolení se.

„Mohu alespoň sepsat závěť?“ zeptá se s klidným hlasem. „Ne, císař Nero tě chce mrtvého okamžitě!“ Seneca bezhlesně kývne. Obrátí se ke svým přátelům, pronese pár posledních vět. O několik chvil později leží ve vaně s horkou vodou.

Ze zápěstí mu teče tenký potůček krve. Smrt přichází pomalu. Císařově rozkazu se neodporuje, a tak si filosof podřízne žíly. Stane se jedním z 19 mrtvých v rozsáhlém spiknutí namířeném proti císaři Neronovi (37–68). Je to paradox.

Chybělo jen málo a Seneca se mohl nazývat Neronovým nevlastním otcem. Učil ho, vychoval ho. Řím se ale změní v pekelnou tryznu pomatence, který nařídí smrt největšímu básníkovi a filosofovi antiky – Senecovi mladšímu.

Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo
Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo

10 okrsků lehne popelem

Roku 64 našeho letopočtu se impérium těší nebývalému hospodářskému i kulturnímu rozkvětu. Je zlatá doba říše. Jedna skvrna na jinak skvělém období přece jen bude: „Je to blázen. Je to šílenec!“ nese se ulicemi Říma. Řeč je samozřejmě o císaři Neronovi.

V červenci 64 Řím zjistí, že může být i hůř. Nad městem roztáhne pařáty ohnivý kohout. Devět dní 7000 mužů Cohortes vigilum, římského sboru hasičů a policistů, prohrává boj s nenažranými plameny. Mají vybavení, výstroj i výcvik. Živel přesto zkrotit nejde.

Popelem lehne 10 ze 14 římských okrsků. Nero přitom údajně sedí v zahradách paláce a zpívá. Prý to je on, kdo zapálil Řím. Proč by to dělal? Podle mnohých chtěl pozemky pro svůj rozlehlý palác zvaný Zlatý dům! Dnešní historici ale obvinění považují za smyšlené.

Umučená Epicharis nepromluví

Právě požár nechá vzplanout myšlenky na odstranění tyrana. Dohromady se dá skupina vlivných občanů pod vedením oblíbeného senátora Gaia Calpurnia Pisa (?–65). Pohled na ně učaruje:

senátoři, vojáci, tribuni, centurioni, pretoriáni a povstalci dokonce zlákají i jednoho z prefektů, tedy vážených velitelů pretoriánské gardy. Plán zní jednoduše: Zabít Nerona a na post císaře dosadit za pomoci pretoriánských jednotek právě Pisa.

„Uděláme to v březnu, až Nero přijede do Pisonovy vily v Bajích,“ shodnou se. Jde o místo, které dnes leží v jihoitalském regionu Kampánie. Jenže všechno se zamotá.

Přičinlivá žena jménem Epicharis se snaží získat pro spiklenecký spolek dalšího člena, námořního velitele Procula. Tlačí moc na pilu – a námořník ihned povstalce udá.

Epicharis mučí několik dní, přesto než zemře, neprozradí ani slovo. Datum plánovaného atentátu se proto posune na duben roku 65.

Epicharis další spiklence neprozradila. FOTO: BNF / Creative Commons / volné dílo
Epicharis další spiklence neprozradila. FOTO: BNF / Creative Commons / volné dílo

Lichvář a smilník

Seneca je znechucený. Sleduje rozmach impéria a morální úpadek. Jenže sám pro oči nevidí. Mistr vytříbeného jazyka, promyšlené filosofie, úspěchu je jedním z nejplodnějších autorů prózy, poezie a divadelních her své doby. A také je nevýslovně bohatý.

I když ve svých spisech ostře napadá „shromažďovače“ peněz slovy: „Lidé se celý život věnují šetření, dělají plány do daleké budoucnosti, přitom největší ztrátou života je odklad,“ sám půjčuje po Římě lidem peníze s nehorázným úrokem. A jeho morálka?

Kdyby tehdy existoval bulvární tisk, byl by Seneca na jeho titulních stranách každý týden. Vstoupí do dějin drbů jako obviněný cizoložník.

Prý udržuje poměr se sestrou císaře Caliguly (12–41), s o generaci mladší Julií Livillou (18–41)!

Potíže s císaři

„Nechám toho drzého učence přibít na kříž!“ křičí Caligula v době, kdy se Nero ještě pomočuje do plenek. Nejde o pomluvy kvůli cizoložství, nad tím Caligula mávne rukou.

Daleko horší je fakt, že Senecu zbožňuje prostý lid a své příznivce má i ve vyšších kruzích. Proč to Caligulovi vadí? Seneca je oblíbenější než on! Bojí se snad císař, že by se poeta a filosof mohl posadit na trůn místo něj?

Caligula proto chce básníka a státníka odstranit. Zaúřaduje souhra šťastných náhod. Císař nechá Senecu na pokoji v domnění, že stejně brzy zemře na nemoc. Jenže namísto toho spiklenci zabijí samotného Caligulu.

Problémy má Seneca i s jeho nástupcem, císařem Claudiem (10–54). A pak se v roce 49 stane vychovatelem mladého Nerona. Filosofovi je 53 let, zato budoucímu císaři jen 12 roků. Nic nenasvědčuje tomu, jak zrůdný tyran z něj vyroste.

2000 loajálních sesterciů

V roce 65 už Nero řádí jako blázen a tyran. Spiknutí a vražda mají být klíčem k řešení – šílenec musí být odstraněn. Jenže plán praskne. Z chystané vraždy je obviněno celkem 41 lidí: 19 senátorů, sedm jezdců, 11 vojáků a čtyři ženy.

Řím zažije neuvěřitelný skandál. Nero zuří. Je paranoidní. Snad by na všechno zapomněl, ale drásá ho představa, že se do komplotu zapojili i pretoriáni, elitní jednotky chránící císaře. Vždyť jejich loajalita je pověstná.

Nero pro jistotu každému z mužů vyplatí jednorázovou odměnu 2000 sesterciů a ještě přidá obilí zdarma, aby si udržel jejich oddanost.

Smířený stařec

Rozsah konspirace je obrovský. Císař nechá mučit každého. Chce jména. Chce dostat všechny. Zjistí nejen klíčovou roli Pisona, ale podezření padne i na Senecu, 69letého stařičkého pána s prořídlými vlasy a hustým bílým plnovousem. Nemá sílu utíkat.

Nemá náladu se přít. Když jednoho dne přijde Neronův posel v uniformě, je mu všechno jasné. „Císař si žádá tvou smrt!“ slyší. Ostatní jsou v šoku, ne však on. Ve vzduchu v tu chvíli visí nevyslovená otázka: Byl věhlasný státník, básník a filosof skutečně zapletený do spiknutí?

Senecovu smrt zobrazil malíř Manuel Sánchez v 19. století. FOTO: Galería online / Creative Commons / volné dílo
Senecovu smrt zobrazil malíř Manuel Sánchez v 19. století. FOTO: Galería online / Creative Commons / volné dílo

Žárlil císař na jeho talent?

Podle většiny současných historiků ne. Možná Nero jen žárlil na Senecovo bohatství a umělecké nadání, které sám neměl. Seneca si už jako mladý pokládal otázky o smyslu života, aniž by na ně čekal odpověď. „Kdo nechce zemřít, nechce vlastně ani žít.

Vždyť život nám byl dán s podmínkou, že zemřeme. K tomuto cíli se ubíráme životem.“ Uvažoval o sebevraždě, podle něj nejdůstojnějším způsobu, jak odejít ze života. Přání se mu splní, i když trochu jinak, než si představoval.

Smrtka vrací úrok

Seneca ještě stačí utišit pláč svých blízkých: „Smrti by ses musel bát, kdyby s tebou mohla setrvat. Ona však ve skutečnosti ještě nedojde anebo již přejde.“ Vezme nůž. Protože nemůže napsat závěť, rozloučí se tím, co umí nejlíp – slovy.

„Když se vám nemohu odvděčit penězi, zanechám vám něco lepšího. Obraz mého já!“ Přetne si na pažích žíly. Život odchází s krví trýznivě pomalu. Čepel proto rozřízne ještě žíly na holeních a pod koleny.

Pro jistotu vypije lektvar bolehlavu, stejně, jako to udělal kdysi Sokrates (469–399 př. n. l.). Seneca vydechne v horké lázni. Stejně jako on musí zemřít dalších 18 spiklenců. Na samotného Nerona přijde řada o tři roky později.

Dáma s kosou mu Senecův ortel vrátí i s úroky. Z rozhodnutí senátu musí císař také spáchat sebevraždu. S jeho pádem tak skončí více než 90letá vláda julsko-klaudijské dynastie.

Foto: Calidius / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo, BNF / Creative Commons / volné dílo, Galería online / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno