Domů     Spory o původ Etrusků se vedou už dva a půl tisíce let!
Spory o původ Etrusků se vedou už dva a půl tisíce let!
30.11.2022

Pozůstatky honosných budov napovídají, že tyto domy nebyly útočištěm pro nikoho z nižší třídy. Domněnky potvrzuje i bohaté terakotové zdobení na stěnách.

V roce 1983 se dává skupinka archeologů do práce v komplexu Poggio Civitate, zhruba 15 kilometrů od dnešní italské Sieny. Chtějí rozluštit jedno z největších tajemství dějin – původ etruské civilizace!

Odborníci odkrývají pozůstatky velké keramické dílny. Léta své největší slávy má už dávno za sebou.

Dobu vzniku obrovské stavby dlouhé přes 50 metrů, která by dokázala zastínit i kdejakou řeckou stavbu z té doby, vědci datují do 7. století před naším letopočtem.

„Určitě tam najdeme něco, co nás posune dál,“ slibují si vědci od prozkoumání obrovské keramické dílny a ani jim nedochází, jak blízko jsou pravdě. Mezi keramickými střepy se povalují ostatky domácích zvířat.

Archeologové se snaží přebrodit hromadou kostí, odpadků a rozbité keramiky až do zadní části dílny. Vtom se jim ale naskytne šokující podívaná. „Tohle určitě nepatřilo zvířeti,“ zvedne jeden z nich ze země malou kost a ostatní kolegové naprázdno polknou.

„Jednalo se o pažní kost nemluvněte,“ vyplývá později najevo a vyplouvá na povrch, že dětských ostatků tam bylo nalezeno hned několik.

Když smrt promlouvá

Etruské etnikum žijící v severozápadní části střední Itálie mezi lety 700 až 400 před naším letopočtem motá hlavy vědcům po celém světě a pro většinu z nich je jednou velkou neznámou.

To málo, co o Etruscích víme, jsou poskládané kusy skládanky ze střípků nalezených v rozlehlých pohřebištích. Tedy ze střípků, jež definitivně nepohřbil čas nebo se o ně nepostarali vykradači hrobek. Etruská pohřebiště jsou skoro jako umělecké dílo. Staví se tak, aby byla co nejnápadnější a nejrozlehlejší.

Posedlost umíráním?

Zpočátku jsou mohyly kulaté, ovšem časem se jejich tvar mění a kulaté mohyly v čím dál větší míře nahrazují pravoúhlé stavby, do nichž jsou vysekávány pohřební komory.

V některých obdobích dokonce převažuje pohřeb žehem, ovšem i na tento způsob pohřbívání jsou obyvatelé toskánského kraje Itálie připraveni. Spálené pozůstatky svých předků ukládají do pečlivě zbudovaných kolumbárií.

Zejména hrobky s kosterními ostatky budoucí generace nechají nahlédnout do života jinak tajemné civilizace. Ze způsobů pohřbívání je patrné, že etruská kultura je silně hierarchická.

Popel zemřelých Etruskové ukládali do pohřebních uren s přilbovitým víkem. FOTO: Sailko / Creative Commons / CC BY 3.0
Popel zemřelých Etruskové ukládali do pohřebních uren s přilbovitým víkem. FOTO: Sailko / Creative Commons / CC BY 3.0

Cesta na onen svět jako nekonečná hostina

Fascinující jsou pro dnešní vědce i nálezy uvnitř perfektně vystavěných hrobek. „Na stěnách jsme našli bohaté zdobení.

Nástěnné malby ale vůbec nenapovídaly, že místo, kde se právě nacházíme, sloužilo k poslednímu odpočinku člověka,“ popisuje archeoložka Kate Santonová. Velmi častým motivem na nástěnných malbách je obrovská hostina.

Hodovníci se neobtěžovali podle výjevů ani zvednout z lehátek a jsou doslova obklopeni dobrým jídlem a litry pití. Na poslední hostině je oblažují svými pohyby tanečníci za doprovodu muzikanta hrajícího na zvláštní dvojitou flétnu.

Zcela překvapivým výjevem na stěnách hrobky jsou pak mužské souboje, na něž dohlíží rozhodčí. Co mají takové výjevy znamenat? Proč místa posledního odpočinku zdobí malby zobrazující běžné lidské činnosti?

Kruté zacházení s dětmi?

Etruskové podle všeho lpěli na řádném pohřbu a každá skupina hierarchického žebříčku měla ten svůj. Co má ale znamenat nález koster batolat pohozených jen tak na podlaze dílny mezi mrtvými zvířaty?

Ukazuje to snad na krutost Etrusků, kteří s dětmi nižších vrstev zacházeli až barbarsky?

„Nález jasně dokazuje, že tělíčko batolete bylo pohozeno mezi již zahnívající kosti dobytka,“ líčí hrůznou podívanou Anthony Tuck, archeolog z Univerzity v Massachussetts.

V keramické dílně jsou během výzkumů nalezeny troje lidské ostatky – ve všech případech se jedná o kosterní pozůstatky batolat. „U jedné z nich bylo jasně vidět, že s dítětem někdo mrštil o protilehlou zeď,“ odkrývá Tuck detailnější informace.

Proč stihl batolata tak krutý osud? A proč jejich nebohá těla nebyla řádně pohřbena? „Ve starověkém světě děti vlastně nebyly děti, nejednalo se s nimi tak.

A nález může naznačovat, že se jednalo o potomky dělníků či lidí z nejnižších vrstev,“ snaží se o vysvětlení odborníci.

Tajemní všeumělové

Kromě zvláštního vztahu ke smrti a umírání vůbec se o Etruscích dochovaly jen kusé informace. Ty napovídají, že se jednalo o velmi vyspělé etnikum. „Byli to velmi zruční stavitelé. Rozsáhlé hrobky byly stavěny jako domy s místnostmi a téměř dokonalou výbavou.

Nechyběly tam ani židle či trůny a malá okna,“ podivuje se Santonová. Kromě stavitelských dovedností se ukazuje, že skvěle ovládali kovolitectví a byli výbornými obchodníky.

„Byli prvními, kdo podle našich znalostí používali zlaté a stříbrné mince jako platidlo a prodávali prostřednictvím maloobchodu,“ líčí otec dějepisu Herodotos (484–425 př. n.

l.), který nezapomíná přidat k dobru, že Etruskové nutili své ženy k prostituci.

Klasikové se neshodnou

Herodotos má také jasno, odkud se tak vyspělý národ vlastně vzal. „Jejich král rozdělil obyvatelstvo do dvou skupin. Každá z nich potom tahala los, aby jedna zůstala na území Lýdie a druhá zemi opustila.

On sám byl tím, kdo losoval a bylo mu určeno zůstat a jeho synu Tyrrhénovi bylo losem stanoveno odejít. Jejich cesta je zavedla do Umbrie (území v centrální Itálii), kde založili svá města a žijí dodnes.

Nenazývají se již lýdijským obyvatelstvem, nýbrž používají názvu Tyrrhénové podle jména králova syna, který je sem dovedl,“ líčí legendu řecký klasik, ale jiní antičtí autoři jsou jiného názoru. Dionýsios z Halikarnassu (60–7 př. n.

l.) je přesvědčen, že Etruskové jsou původními obyvateli Apeninského poloostrova.

„Sami se nazývali Rasenna a byli součástí starověké skupiny obyvatel, kteří se nepodobají žádnému jinému národu co se jejich jazyka, způsobu života či návyků týká,“ popisuje Dionýsios.

Etruské písmo se zachovalo na kamenném sloupu zvaném Cippus Perusinus objeveném v Itálii v roce 1822. FOTO: SBAUmbria / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Etruské písmo se zachovalo na kamenném sloupu zvaném Cippus Perusinus objeveném v Itálii v roce 1822. FOTO: SBAUmbria / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Písmo mate historiky

Jistou naději, že by se podařilo odkrýt tajemství vyspělého etruského národa, vkládají etruskologové do rozluštění etruského písma. To vědci zkoumají již od 18. století, kdy se jim dostanou do ruky první etruské texty. Kýžený výsledek ale nepřichází.

Dochované texty jsou většinou velmi krátké a nemají vypovídající informační hodnotu. Světélkem v tunelu je až etruská „kniha“, která má kolem 1200 slov! „Jedná se o náboženský kalendář s podrobnostmi o různých rituálech a slavnostech,“ popisuje Santonová.

Jenže potřebné informace o původu národa se z kratičkých textů ani z knihy vydolovat nedaří. K tomu, že o etruském jazyce víme pomálu, přispělo i samo etnikum. Etruštinou se totiž přestává mluvit na počátku našeho letopočtu.

Etruskové se mísí s římskými občany a jejich identita i s jazykem se doslova utopí v moři latiny.

Římané jako potomci Etrusků?

Pompézní rozkvět etruské civilizace podlehne několikerým rivalům. Přičemž poslední ránu jejich vyspělosti zasadí právě rostoucí Římská říše. Hrdí Římané od Etrusků přejímají snad vše.

Není divu, zprávy o jejich vyspělosti se šíří celým Středomořím a je zbytečné stavět základy vyspělé kultury úplně znovu. Římané tak přebírají náboženství, bohaté obchodní zkušenosti i znalosti stavitelství.

Přestože je z některých římských dobových pramenů znát, že na Etrusky Římané pohlížejí svrchu, velmi rádi od nich svůj původ odvozují. Aby také ne, tajemný národ jim zanechá velmi bohaté dědictví.

Kráva jako klíč k záhadě

Otázka původu Etrusků a zdroj jejich vyspělosti dráždí mysl archeologů už pořádnou řádku let. Když už se objeví nějaké vysvětlení, málokdy je přijímáno celou vědeckou obcí. Senzaci způsobila před několika lety zpráva, že vědci zřejmě přišli na původ Etrusků.

Pomoci jim měly obyčejné krávy! „Zkoumali jsme DNA krav všech regionů v Itálii a došli jsme k překvapivým výsledkům.

Ukázalo se, že 60 procent mitochondriálních DNA krav, které žijí v centrální oblasti Toskánska, je shodná s mitochondriální DNA dobytka vyskytujícího se na Blízkém východě a v Malé Asii,“ přiblížil Marco Pellecchio z Univerzity Cattolica del Sacro Cuore v Piacenze.

Etruské umění i dnes fascinuje vědce. FOTO: Clio20 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Etruské umění i dnes fascinuje vědce. FOTO: Clio20 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Po moři, nebo po souši?

Právě tato oblast je podle legendy považována za kolébku etruské civilizace. Může být tedy hovězí dobytek klíčem k rozluštění etruské záhady? Jak by je Etruskové na Apeninský poloostrov z Malé Asie dopravili?

Žádné záznamy, že by to zvládli po souši, se nedochovaly. Naložili tedy Etruskové krávy na lodě a prostě si je přivezli s sebou?

„Příbuznost mezi toskánskými kravami a těmi chovanými na severu či jihu Itálie byla naprosto vyloučena,“ pokračuje Pellecchio s tím, že dobytek nepochází z Apeninského poloostrova.

Co když se ale jedná pouze o plemeno, které se do Evropy dostalo jen jako artikl zručného etruského obchodu?

Římané s tureckými kořeny

Vědecké teorie kolem Blízkého východu stále krouží. Nedá jim spát svědectví otce dějepisu Herodota a pouští se do nových a nových výzkumů. Proto tým genetiků z univerzity v italském Turíně nedávno podrobil obyvatele Toskánska genetickým testům!

„Genetické testy nám poskytly ohromující důkaz o tom, že příslušníci etruské civilizace byli osadníci ze staré Anatolie v jižním Turecku,“ tvrdí italský profesor Alberto Piazza (*1941).

Vědci zkoumali vzorky DNA mužů ze tří toskánských měst – Murlo, Volterra a Casentino. „Muži, od kterých jsme získali DNA, museli mít v Toskánsku rodinu aspoň po tři generace a měli příjmení typická pro tento kraj,“ popisuje italský profesor, jak test probíhal.

„Zjistili jsme, že DNA mužů z Murla a Volterry jsou více příbuzné se vzorky lidí z Anatolie než vzorky z jiných oblastí Itálie,“ domnívá se Piazza, že v rukou drží klíč k rozluštění etruské záhady. Skutečně se ale jedná o průkazné vzorky?

A proč se s ostatními výsledky neshodovaly vzorky ze třetího města? Mohl tedy mít Herodotos ve svých zápisech pravdu?

Foto: Le musée absolu / Creative Commons / volné dílo, Sailko / Creative Commons / CC BY 3.0, SBAUmbria / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Clio20 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno