Jedni si vybrali vodu sladkou, druzí slanou, všichni bez výjimky to jsou ale predátoři výborně přizpůsobení životu v tomto živlu.
Tito ozubení živočichové jsou kromě ptáků jedinou další žijící skupinou z nadřádu Archosauria, do kterého patřili také druhohorní neptačí dinosauři.
Jde tak doslova o žijící fosilie. Ačkoli se to může zdát úsměvné a společné znaky by se na první pohled hledaly velice obtížně, krokodýli jsou nejbližšími příbuznými ptáků. Končetiny jsou krátké, ale silné, vpředu pětiprsté, vzadu čtyřprsté s plovací blánou.
Krk, trup a ocas jsou svrchu a někdy i zespodu chráněny kostěnými pláty překrytými tlustou kůží.
Na této skupině plazů je zajímavé také jejich srdce, které je čtyřdílné se dvěma předsíněmi a dvěma takřka zcela rozdělenými komorami, a je tak nejdokonalejší ve své skupině živočichů.
Kuba v Praze
Přestože tato informace není příliš známá, v zázemí pražské zoologické zahrady se ukrývají „stroje na zabíjení“.
Konkrétně je řeč o krokodýlech kubánských (Crocodylus rhombifer), jež se v největší české zoo nacházejí od roku 2020. Svou velikostí sice krokodýli kubánští nepatří k největším, většinou nedosahují délky ani tří metrů, ale kompenzují to útočností.
Tento druh krokodýla je endemickým živočichem žijícím pouze na Kubě, jeho tamní populace se však dostala v poslední době do úzkých, především z důvodu úbytku přirozeného prostředí kvůli stavbě silnic a další infrastruktury, své sehrála také zhoršující se kvalita vody.
„Tyto krokodýlí dámy zastupují jedny z nejvzácnějších, nejohroženějších a současně nejkrvelačnějších krokodýlů světa,“ říká zdroj z pražské zoo.
Dvě samice, které se v Praze nacházejí, jsou chovány v místech pro veřejnost běžně nepřístupných, vidět je je přeci jen ale možné, návštěva jejich pavilonu je s komentovanou prohlídkou a krmením zpoplatněna, přičemž zisk z prodaných lístků je z větší části věnován právě programu na záchranu těchto „pravěkých“ stvoření v jejich přirozeném prostředí.
Záchrana gaviálů
Také u dalších tvorů ze skupiny krokodýlů je možné mluvit o pokroku.
Ochráncům přírody se začátkem roku 2020 podařil vskutku významný objev, který by mohl znamenat záchranu gaviálů indických (Gavialis gangeticus) ve volné přírodě – v Nepálu totiž objevili více než sto mláďat tohoto velkého krokodýla.
V současné době se vzácný krokodýl ocitl na prahu vyhynutí, a tak nález malých, asi třicet centimetrů dlouhých, plazů v odlehlé části zmíněné země poskytuje určitou naději v jeho záchranu.
Spolu s mláďaty byly v národním parku Bardiya nalezeny také tři samice a jeden samec, podle odborníků je to první zpozorování druhu na tomto místě po více něž třiceti letech.
„Poté, co jsme hodiny procházeli džunglí a seděli na hřebeni, jsme konečně pod námi zahlédli malé gaviály – byl to neuvěřitelný okamžik,“ řekl o objevu zoolog Ashish Bashyal.
Výzkumníci přiznávají, že krokodýly zpozorovali již v červnu, ale kvůli snaze ochrany před veřejností oznámili objev až nyní po monzunových deštích.
„Mláďata překonala první velkou překážku, zejména s hrozbami, kterým je tento druh vystaven, je velmi důležité, aby tato mláďata dokázala dosáhnout dospělosti.
Jedná se o pozitivní objev a klíčový předpoklad pro dlouhodobé zotavení tohoto druhu v Nepálu,“ řekl přední představitel Londýnské zoologické společnosti Rikki Gumbs.
Zmíněný druh krokodýla si mohou v České republice zájemci prohlédnout v Zoologické zahradě Praha.