Chcete si splnit sen o kuchyni, kde se vám bude dobře vařit? Už vás nebaví pořád nekoordinovaně pobíhat po kuchyni a hledat tu hrnec, tu vařečku, tu prkénko? Chcete mít vše neustále po ruce a vařit v místnosti, kde je útulno? Pusťte se do rekonstrukce kuchyně a splňte si co nejvíc ze svých přání.
Rekonstrukce může být i zábava
Možná jste se do rekonstrukce kuchyně už kdysi chtěli pustit, ale představa, že tu starou budete muset vystěhovat, očistit zdi, vymalovat a pak znovu nastěhovat, no ta vás ani trochu nelákala.
Když se k tomu přičte to, že po celou dobu vlastně budete bez prostoru, kde uvaříte, opravdu to není něco, do čeho bychom se pouštěli jen tak. Když si ale vše dobře naplánujete, uvidíte, že se u toho i pobavíte. Tak jak na to?
Krok první: Dobře plánujte
Základem každé rekonstrukce je plánování, v tomto případě tedy plánování kuchyně. Rozmyslete se, jak by ta vaše kuchyně měla vypadat, zamyslete se nad prostorovými možnostmi.
Vše si dobře promyslete, zjistěte, zda materiál, který do kuchyně chcete použít, je dostupný. Pokud bude třeba vybourat příčky, konzultujte to se statikem, popřemýšlejte i o termínu, kdy se do rekonstrukce pustíte.
Když tohle všechno zvládnete, můžete si být jisti, že průběh bude hladký. Vyhnete se dodatečným změnám, které stojí nejen čas, ale i peníze, budete se moci rekonstrukci plně věnovat.
Krok druhý: Sestavte si rozpočet
Kuchyň si většinou pořizujeme jen párkrát za život, když už do ní investujeme, očekáváme, že nám bude dlouho a dobře sloužit.
Rozhodně ji nechceme za pár měsíců měnit a předělávat, proto je důležité dát přednost kvalitě před finanční úsporou.
I proto je důležité si předem spočítat, kolik vás ta nová kuchyň bude stát a pokud zjistíte, že vám nějaké finance schází, je lepší rekonstrukci o pár týdnů odložit než hledat kompromisy na úkor kvality.
Krok třetí: Jaký typ kuchyňské linky zvolíte?
Nastal den D a vy začínáte vybírat novou kuchyň? Možná požádáte o pomoc odborníky z kuchyňského studia, možná to chcete zkusit vše zvládnout sami. Ať tak, či tak, budete stát před výběrem kuchyňské linky a jejího uspořádání. To se odvíjí od vašich prostorových možností, vybírat můžete mezi:
Kuchyňskou linkou do I, která je TOP do menších prostor včetně panelákových bytů a kolejí.
Kuchyňskou linkou do L, která využije i nepopulární roh místnosti.
Kuchyňskou linkou do U, která vynikne v každém prostoru.
Kuchyňskou linkou do G, kdy pracovní plochu doplní i barový pult.
Kuchyně s ostrůvkem, který je oblíbenou součástí moderních kuchyní. Rozšiřuje totiž možnosti, můžete ho využít jako stůl, odkládací plochu, místo pro varnou desku apod.
Krok čtvrtý: Kuchyň rozdělte do zón
V kuchyni chceme mít vše pěkně po ruce, nechceme běhat přes celou kuchyni do ledničky, pro hrnec, do trouby, do spíže apod. Jak se tomu vyhnout?
Prostor kuchyně rozdělte do několika zón, inspirujte se pomyslným trojúhelníkem, v jehož vrcholech je vždy jedna zóna.
První vrchol tvoří skladovací zóna s ledničkou a mrazákem, druhý přípravná a mycí zóna s dřezem a třeba i myčkou nádobí, třetí pak varná zóna.
Krok pátý: Nepodceňujte úložné prostory
Těch není v kuchyni nikdy dost. Kam jinam taky uložit všechny ty spotřebiče, misky, hrnce a další kuchyňské potřeby? Ideální jsou třeba výsuvné zásuvky, do kterých vložíte různé organizéry, i kuchyňské skříňky, spodní i horní.