Kosti, objevené roku 1940 na tichomořském korálovém atolu Nikumaroro (nyní součást státu Kiribati), zřejmě skutečně patří letkyni Amelii Earhartové (1897–asi 1937), první ženě, která přeletěla Atlantik.
Předpokládá to studie amerických vědců z univerzity v Tennessee, která v roce 2018 vyšla v časopise Forensic Anthropology. Vědci k tomuto závěru došli navzdory skutečnosti, že se nalezené ostatky už dříve ztratily.
Výzkumníci ale pracovali se záznamy o měření lebky a kostí z nohy a paže z roku 1940. Britský úředník Gerald Gallagher nalezl v roce 1940 na atolu Nikumaroro část kostry trosečníka. Ostatky následně měřil a zkoumal lékař.
D. D. Hoodless. Dospěl k názoru, že jde o mužskou kostru. Jenže antropologie byla tehdy v plenkách, a tak se s určením pohlaví zřejmě zmýlil.
Autor studie, antropolog Richard Jantz, se domnívá, že kosti svou velikostí opravdu odpovídají Earhartové, která zmizela kdesi v Tichomoří v červenci 1937 při pokusu obletět svět. „Myslím, že máme skutečně dobrý důkaz, že je to ona,“ tvrdí.
Co prozradil kus hliníku
Výzkumníci z TIGHAR, mezinárodní skupiny pro obnovu historických letadel, v roce 2014 zjistili, že fotografie pořízené roku 1937 v Miami, kde se Amelia zastavila na své cestě kolem světa, zobrazují hliníkový plech, jenž byl nalezen roku 1991 na ostrově Nikumaroro.
Jde určitě o část jejího letadla. V Miami došlo k opravě letadla a instalaci nového navigačního okna.
„Je-li zvětšení fotografie dosti dobré, aby zjistilo, zda vzory nýtů na opravě se shodují s těmi na kusu hliníku, nalezeném na Nikumaroro, potom je artefakt z Nikumaroro jednoznačně spojen s Amelií Earhartovou,“ řekl Richard Gillespie, výkonný ředitel TIGHAR. Podle těchto důkazů zřejmě Earhartová se svým navigátorem Fredem Noonanem (1893–1937) nouzově přistála na Nikumaroro a oba zde zemřeli.
Spekulace nekončí
O Améliině smrti se ale dále spekuluje. Vědci roku 2016 vyvracejí názory, že letkyně zemřela při pádu letadla.
Několik expedic od 90. let 20. století podle nich potvrdilo výskyt množství pozůstatků malých živočichů a ryb, kterými se trosečnice na ostrově zřejmě živila. Domnívají se, že nakonec zemřela na dehydrataci.
Později, tedy v roce 2017 se objevuje pro změnu ještě jiná teorie. Na černobílé fotografii z amerického Národního archivu je skupinka lidí na břehu moře na atolu Jaluit. Mezi nimi je údajně i Amelia.
Tento snímek má potvrzovat, že Earhartová zemřela v japonském zajetí. Záhy se ale ukáže, že fotografie pochází už z roku 1935.