Skip to content
reklama

Všestranný dvorní rada: Básník Goethe studoval češtinu

Proslavil se láskou k dívence o více než půlstoletí mladší i nesmrtelným literárním dílem o Faustovi. Zálibou v ženském pohlaví a ostře nabroušeným perem kmitajícím po papíře ale koníčky renesančního Goetha rozhodně nekončí.

Německý básník Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832) během celého svého života ukazuje skutečně široký záběr aktivit. Vystuduje právo i přírodní vědy a ve svém rodném domě ve Frankfurtu nad Mohanem si vytvoří zázemí, kde se věnuje svým koníčkům, kde dominuje sbírka obrazů a naturálií.

Později se usazuje ve Výmaru, kde působí jako dvorní rada Sasko-výmarského vévodství.

Goethova pracovna ve Výmaru. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Zamiloval se do chemie

Přírodním vědám zůstane věrný celý život. „Chemie je moje tajná láska,“ píše například vroce 1770 přítelkyni Susanně Katharině von Klettenberg. Přilnul k ní v roce 1768, kdy si v době nemoci krátil čas právě četbou alchymisticko-chemických knih.

Kromě toho poeta s oblibou chodí na dlouhé procházky, během kterých projevuje výtvarný talent. Zručně kreslí přírodní scenérie, které uvidí a také sbírá minerály. Právě na jejich studium láká svoji poslední lásku Ulriku von Levetzow (1804–1899), ovšem neúspěšně.

blank
Goethova busta v Karlových Varech. Lázeňské město si FOTO: Hejkal at de.wikipedia/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 DE

Tři nejoblíbenější místa na světě

Často zavítá i k nám do Čech. Během pobytů v Mariánských lázních a Karlových Varech v letech 1821–1823 se čile zajímá také o českou kulturu a dějiny a pozorně studuje češtinu. Lázeňské město dokonce proslaví výrokem, že by myl žít jenom na třech místech na světě – ve Výmaru, v Římě a v Karlových Varech.

V době svých návštěv (stráví zde v přepočtu asi tři roky života) se rád jako turista toulá po okolí.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Karl Joseph Stieler/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články