Domů     Chudák Franz Josef: Bratra mu popraví a syn spáchá sebevraždu
Chudák Franz Josef: Bratra mu popraví a syn spáchá sebevraždu
7.11.2022

Mocnář vládne svému Rakousko-Uhersku dlouhých a neuvěřitelných 68 let! Lidé ho vnímají jako jedinou jistotu v překotné době, kdy se svět seznamuje s elektřinou, ulice zaplavují automobily či na mapách přibývají nové státy. Srdce obyvatel si získá také kvůli smutným ránám osudu, které mu život uštědří.

Jen si to představte, František Josef I. (1830–1916) během několika let přichází o většinu svých milovaných.

Bratra, s nímž prožije podstatnou část dětství, manželku, kterou okouzlí jeho cílevědomost, a v neposlední řadě syna a následníka trůnu, do něhož vkládá veškeré naděje. To je na jediného člověka ažaž!

Mexické dobrodružství Maxmiliána Habsburského skončí tragicky. (Cesare Dell´Acqua / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Mexické dobrodružství Maxmiliána Habsburského skončí tragicky. (Cesare Dell´Acqua / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Dobrodruh s tragickým koncem

Kdo: Maxmilián I. Mexický

Vztah: Bratr

Osud: Popraven

Jen málokdo by zkusil tipnout, že jeden z Habsburků povede středoamerickou zemi. Maxmiliánovi I. Mexickému (1832–1867) se to na pár měsíců povede, za exotickou zkušenost ale zaplatí nejvyšší cenu.

Bratrská láska rezaví

Už od malička prokazuje vysokou inteligenci. Přežije tvrdý vyučovací dril, podle záznamu tráví studiem až 55 hodin týdně! Vyrůstá s o dva roky straším bratrem Františkem Josefem, a tak se celou dobu snaží sourozence překonat.

Upozorňuje na sebe vtípky a trefnými průpovídkami. Nakonec se rozhodne pro kariéru u námořnictva. V osobním životě pojme za manželku belgickou princeznu Charlottu (1840–1927), dceru belgického krále Leopolda I. (1790–1865).

Postupem času se objevují trhliny mezi Maxmiliánem a starším bratrem, mocnáři vadí, že jeho sourozenec podporuje liberální myšlenky. I přesto ho jmenuje místokrálem v Itálii, ale po pár letech ho musí odvolat.

Do poklidného arcivévodova života vstupuje v roce 1859 mexický faktor. V zemi totiž zuří občanská válka a tamní konzervativci vidí v Maxmiliánovi ideálního vládce, jenž má zklidnit situaci. Nejdříve odmítne. Záhy ale začne přemýšlet.

Uvědomí si, že na žádný trůn v Evropě neusedne a Mexiko je jedinečnou šancí. Do celé situace se vkládá také Napoleon III. (1808–1873), jehož jednotky udělají z Mexika císařství.

Proti všem

Maxmilián kývne, rozezlený František Josef ale po bratrovi žádá, aby se vzdal všech rakouských titulů. Budoucí mexický císař dopluje do přístavu Veracruz koncem května 1864. Zarazí ho chladné přijetí, ale nedá na sobě nic znát.

Okamžitě se ujme vlády, své sídlo si zřídil na Chapultepeckém hradě, posvátném místě Aztéků. Mexická anabáze začne ale nabírat zcela jiný směr, císař si kvůli liberálním reformám rozkmotří katolickou církev.

Svou trošku do mlýna přidávají také Spojené státy, jenž podporují bývalého prezidenta a revolucionáře Benita Juaréze (1806–1872). Maxmiliána opouští štěstí a hlavně spojenci. Odjíždí manželka, která mu chce vyjednat podporu v zahraničí.

Svá vojska stahuje i Napoleon. Na to čekají republikáni a zaútočí na hlavní město, císař se stáhne do Querátara. V jednom z klášterů Maxmilián a jeho souputníci odolávají téměř dva měsíce, po zradě jednoho z generálů ale skončí ve vězení.

Čeká na něj válečný soud, od něhož odchází s trestem smrti. Na jeho podporu se ozve řada tehdejších osobností, ale rozsudek to nezmění, 19. června 1867 ho vyvlečou s dvěma nejvěrnějšími druhy z cely.

„Ať žije Mexiko,“ zvolá krátce před tím, než jeho život vyhasne. Tělo je nabalzamováno a po půl roce dorazí do Evropy!

Korunní princ Rudolf si prožene hlavou kulku, s otcem si prakticky v ničem nerozumí. (Schuhmann / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Korunní princ Rudolf si prožene hlavou kulku, s otcem si prakticky v ničem nerozumí. (Schuhmann / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Císařský enfant terrible

Kdo: Korunní princ Rudolf

Vztah: Syn

Osud: Spáchal sebevraždu

Když se chodbami rozezvučí dětský křik, všichni se okamžitě zajímají o pohlaví miminka. Císařovna porodí manželovi vytouženého syna, kterému dají jméno Rudolf (1858–1889).

Máte dceru, princi!

Přichází na svět po dvou sestrách. František Josef je z vymodleného synka doslova na větvi. Chce z něj mít pořádného vojáka a ideálního nástupce na trůn. Rudolf je ale úplně jiný než otec. Císař chce synátora zocelit, najímá kvůli tomu různé vychovatele.

Jeden z nich Rudolfovi pořádně pocuchá nervy, nutí ho ke koupání ve studené vodě. V noci mu zase zničehonic střílí u hlavy z pistole. V té chvíli se do výchovy vkládá císařovna a drastického vychovatele nahrazuje jiný.

Z hlediska školy projevuje Rudolf technický talent a sklony k umění, otec však zoufale trvá na vojákovi. Neposednému synovi, který má pověst citově chladného intelektuála, najdou nevěstu na belgickém dvoře.

S princeznou Štěpánkou (1864–1945) se ožení roku 1881. Údajně se mu moc nelíbí, ale Rudolf se to snaží překonat. Záhy se páru narodí potomek, všichni očekávají syna, dokonce už mají vybrané jméno – Václav. V kuloárech zavládne lehké zklamání, když se narodí Alžběta (1883–1963).

Věčný odpočinek tráví František Josef s manželkou Sisi a synem Rudolfem. (BWAG / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Věčný odpočinek tráví František Josef s manželkou Sisi a synem Rudolfem. (BWAG / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Dvě tajemné rány

Kvůli častým záletům se Rudolf nakazí kapavkou, kterou přenese i na svou manželku. Nemoc se zhoršuje, a tak v roce 1886 princ poprvé okusí morfium. Do toho všeho přidejme revmatismus, záněty kloubů, alkohol a nenaplněné manželství.

Rudolf propadá návalům vzteku, klesá i jeho popularita. Stává se z něj doslova uzlíček nervů, hodně pracuje a ve střehu ho drží jen morfin, který zapíjí vychlazeným šampaňským s koňakem. Více než dřív hledá útočiště v náruči milenek, s nimiž mluví o smrti.

V lednu 1889 se naposledy setkává s otcem, ten nad ním vyjádří zklamání. To je pro Rudolfa poslední kapka, s milenkou Marií Vetserovou (1871–1889) odjíždí na usedlost Mayerling. Po večeři 29. ledna odchází dvojice do pokoje, kde píše dopisy na rozloučenou.

Vynechá ale otce, což vlastně ilustruje jejich vztah. Ještě druhý den ráno nechá princ zapřahat, o pár chvil později ticho naruší dva výstřely. Po vyražení dveří poddaní najdou dvě mrtvoly v kalužích krve.

Strašnou zprávu nejdříve vyslechne Sissi, která jí pak sdělí manželovi. Rodina nechá prince prohlásit za duševně chorého, aby mohl být pohřben. Ceremonie se účastní na 100 000 lidí!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Július Bencúr / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn