Domů     Mučedníci ve službách propagandy: Od zapáleného teenagera po pouličního grázla
Mučedníci ve službách propagandy: Od zapáleného teenagera po pouličního grázla
3.11.2022

Ptáci štěbetají, o kousek dál zurčí potůček. Poklidnou lesní atmosféru záhy protíná výkřik. Místní objevují dvě dětské mrtvoly. Jedna z nich patří Pavlíku Morozovovi, chlapci a aktivnímu komunistovi, který nedávno udal svého otce. Stalin hrůzné vraždy využívá a z Pavlíka se stává mučedník.

Nedemokratické režimy mají rádi smutné osudy mladých lidí. Staví je na piedestal a dělají z nich příklady pro ostatní. Podobné praktiky jsou k vidění v nacistickém Německu či komunistickém Sovětské svaze.

Většina těchto legend je ale upravována tak, aby se hodila do propagandistického krámu.

Z pouličního rváče se stává nacistický ideál. (Bundesarchiv / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Z pouličního rváče se stává nacistický ideál. (Bundesarchiv / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Práva? Raději nacismus…

Kdo: Horst Wessel

Důvod úmrtí: Vražda

Ideologie: Nacismus

Budoucí pouliční rváč Horst Wessel (1907–1930) pochází z pastorské rodiny. Jeho dětství nenasvědčuje tomu, že se jednou připojí k NSDAP. Po střední škole totiž míří na práva, na univerzitě se však poprvé seznamuje s nacistickou ideologií.

Krátce na to narazí na Josepha Goebbelse (1897–1945), ten v mladíkovi rozezná ideálního adepta. Wessel je nesmírně inteligentní, zároveň se u něj projevují sklony k násilí. Goebbels ho posílá do Vídně, kde má naverbovat nové členy SA.

Soudruzi, pomozte mi!

Svůj úkol splní, záhy se vrací zpět do Berlína. V hlavním městě organizuje pouliční skupinky, které mají útočit na komunistické rivaly. Sám se rvaček neúčasní, protože má poškozenou ruku. Jako školák totiž padá z koně a na několikrát si končetinu zlomí.

V dopoledních hodinách 14. ledna 1930 se dostává do křížku se svou domácí. Elisabeth Salmová ho obviní z neplacení nájmu a chce po mladíkovi, ať okamžitě opustí byt.

Wessel ženě vyhrožuje, ta je však vdovou po jednom komunistickém funkcionáři a zavolá si na pomoc dva soudruhy. Po půl hodině už na Wesselovy dveře klepe potetovaný truhlář Albrecht Höhler (1898–1933) a jeho přítel Erwin Rückert.

Autor nacistické hymny

Nicnetušící Wessel otvírá, protože očekává návštěvu svých souputníků. Téměř ihned mu je hlavou prohnána kulka, nestíhá ani zvednout ruce na obranu. Okamžitě ho převáží do nemocnice, tam po měsíčním boji třiadvacetiletý muž umírá.

Vražda ještě více vyhrotí střety mezi nacisty a komunisty. Wesselův pohřeb, jenž probíhá 1. března 1930, se mění v manifestaci. Zármutek dávají najevo nacističtí pohlaváři, chybí však Adolf Hitler (1889–1945). Důvod spočívá v obavách o jeho bezpečnost.

Prakticky ihned je Wesselův osud zahrnut do propagandistických plánů. Natáčí o něm film, jeho jméno nesou ulice i náměstí. Po nástupu Hitlera k moci promluví sám vůdce u Wesselova hrobu.

„Svědek krve a větší pomník života než je jakýkoliv bronz,“ vyzdvihuje mladíkův odkaz. Z agresivního bitkaře je nakonec hodný studentík, kterého zavraždí zlí komunisté. Význam Wessela podtrhuje fakt, že jedna z jeho básní se stává hymnou NSDAP.

Budoucí vzor všech mladých v Sovětském svazu – Pavlík Morozov (v čepici uprostřed). (Live Journal / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Budoucí vzor všech mladých v Sovětském svazu – Pavlík Morozov (v čepici uprostřed). (Live Journal / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Stalin je víc než rodina

Kdo: Pavlík Morozov

Důvod úmrtí: Vražda

Ideologie: Komunismus

Vesnici Gerasimovku najdeme ve Sverdlovské oblasti. Mezi místní patří i jistý Pavlík Morozov (1918-1932), bosonohý třináctiletý chlapec udivuje sousedy svou zapáleností ke komunistickému režimu. Obdiv ale postupně vystřídá znechucení…

Rodinná tragédie

Zvláštní příběh se začíná psát v roce 1932, Morozov údajně nahlásí svého otce Trofima za to, že padělá dokumenty a pomáhá nepřátelům SSSR. Nešťastník odchází od soudu s desetiletým žalářem, který mu později bude několikrát změněn.

Nálada ve vesnici má však do ideálu daleko. Uprostřed listopadu 1932 objeví náhodný chodec mrtvolu Pavlíka a jeho bratra Feďi. Do Gerasimovky okamžitě přijíždí policie a začíná vyšetřování.

Detektivově ukáží na Morozovovu rodinu, většina z obviněných skončí na popravišti. Lidé z celého Sovětského svazu dokonce píší soudci, aby členy rodiny odsoudil k smrti.

Ve jménu propagandy

Josif Stalin (1878–1953) příležitosti okamžitě využívá a poukazuje na nepřátele režimu. Rodinné vztahy jsou méně důležité než ty stranické. Kult Pavlíka Morozova, podle něhož je dokonce napsána opera, dostává trhliny v 80. letech.

Badatel Jurij Družnikov událost rekonstruuje, mluví s několika pamětníky. Ti hájí Pavlíkova dědečka, který je označen za hlavního podezřelého. Údajně sám organizuje hledání po chlapcích.

Mezi další teorie patří účelová vražda, která má zdiskreditoval kulaky v Gerasimovce. Mnohem méně tajemná je teze, v níž jsou kluci zabiti jejich současníky. Předmětem konfliktu má být ukradená zbraň.

Duch Lei Fenga je přítomný i dnešní zdánlivě moderní Číně. (JP 16103 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Duch Lei Fenga je přítomný i dnešní zdánlivě moderní Číně. (JP 16103 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Čínský Mirek Dušín

Kdo: Lei Feng

Důvod úmrtí: Nehoda

Ideologie: Komunismus

Pilný a vzorný občan Lei Feng (1940–1962) nemá v životě moc štěstí. Tatínka mu zabijí Japonci, matka pro změnu páchá sebevraždu, poté co ji sexuálně zneužije hospodář. Chlapec vyrůstá v sirotčincích a svůj zrak upíná k všemocnému Mao Ce-tungovi (1893–1976).

Slavnost neexistujícího vojáka

Okamžitě vstoupí do komunistické mládežnické organizace, kde údajně agituje za Velkého kormidelníka. Krátce nato se mu plní sen a nechá se naverbovat do armády. Dobře rozjetou kariéru ale ukončí bizarní nehoda.

V roce 1962 dvaadvacetiletého muže zabíjí sloup telefonní sítě, do něhož naráží nákladní vůz. Rok po skonu spatří světlo světa Fengův deník, skrze něhož startuje kampaň „Učte se od Lei Fenga!“ Památka je plná propagandistických hesel.

„Chci být nerezovým šroubem v revolučním stroji,“ píše údajný voják. Historici ale Lei Fenga zpochybňují, domnívají se, že deník je falzifikátem. Režim si za jeho existencí stojí, 5. březen se dokonce slaví na jeho počest.

Spekuluje se však o tom, že Mao Ce-tung nechá Lei Fenga vymyslet kvůli pošramocenému renomé po nepodařeném Velkém skoku. I dnes se Feng těší velké oblibě, jsou po něm pojmenována divadla, školy či města.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Bundesarchiv / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.