Upřeme-li pozornost kamkoli do světa, téměř všude najdeme nějaké ohnisko sporu dvou zemí. Většinou se jedná o malé ostrovy či ostrůvky, o kus směšné skály, ale důvod se vždy najde.
Spory se mohou rozhořet a přerůst dokonce i ve válečné střetnutí. Klid na té naší planetě prostě asi nikdy nebude.
Hlava na hlavě
Druhé největší jezero se sladkovodní vodou na světě, Viktoriino jezero v Africe, je se svou rozlohou 68 800 km², jen o málo menší než Česká republika. Oficiálně je jezero rozděleno mezi tři státy.
51% patří Tanzánii, 43% Ugandě a pouze 6% Keni a právě tady leží ten zakopaný pes. Problém se nazývá ostrov Migingo. Na skalnatém ostrůvku, velkém asi jako polovina fotbalového hřiště žije přes 150 lidí.
Ptáte se, jak se tam mohou se svými chatrnými domky vejít? To je záhadou více lidem. Fascinující je že ještě v tomto mraveništi najdeme čtyři hospody, pěknou řadu nevěstinců, ale například i lékárnu.
Ostrůvek leží téměř na hranici vytyčené mezi Ugandou a Keňou a nechybělo málo, málem promluvily zbraně.
Několik keňských rybářů skončí ve vodě
Proč by se dva státy „praly“ o kus skály? O co tady vlastně jde? položí si otázku každý normální člověk. „O ryby!“ řekne vám každý místní domorodec.
Přesněji řečeno o okouna nilského (Lates niloticus).Tahle úžasná ryba, velká jako dospělý člověk a vážící přes 200 kilogramů je mezi gurmány v Evropě jedna z nejoblíbenějších. Je také jedním z nejdůležitější částí exportu tří států dělících se o jezero.
A jsme u problému věci. „Kenští rybáři z ostrova loví v ugandských vodách a okrádají tak můj lid,“ prohlašuje ugandský prezident Yoweri Museveni (*1944). Když mu dojde trpělivost vyšle na ostrov ugandskou speciální jednotku.
Ta vztyčí na ostrově vlajku a pár keňských rybářů nahází do vody. „Jde o bezprecedentní akt násilí a odpovíme silou,“ kontruje keňský premiér Raila Odinga (*1945). Naštěstí zvítězí zdravý rozum. Děla a armádní čluny jsou staženy, 48 ugandských policistů se vrátilo domů.
Spor bude snad vyřešen smírnou cestou
Uganda má dost problémů s vlastními vražednými a povstaleckými skupinami, než aby se pouštěla do dalšího konfliktu.
Prezident Yoweri Museveni uznal, že ostrůvek leží v keňské části jezera, ale problém, že rybáři jezdí lovit na ugandskou stranu zůstal nevyřešen.
Spolu s keňským prezidentem Uhuru Kenyattou (*1961) vyjádřili přesvědčení, že spor, včetně rybolovných práv, bude vyřešen smírnou cestou. O tom, že jde o velký byznys, není třeba pochybovat.
Za kilogram okouna dostane keňský rybář 130 šilinků (asi 30 Kč), v Evropě se pak prodává za cenu minimálně desetinásobně vyšší.
Co však našince doslova šokuje je fakt, že o 200 metrů od ostrova Migingo se nachází daleko větší ostrov, kde nežije nikdo a nikdo se o něj nepere! Afrika má prostě svá specifika, která my asi těžko pochopíme.