Skip to content

Co mají společného jablka, hrušky i mandle? Kyanovodík!

Už je to tak. Smrtící jed obsahuje nejen jablko, které královna vyrobila pro Sněhurku, ale i ta ostatní, která nám vyrábí příroda. A navíc i třešně, hrušky, meruňky i další ovoce.

Ve všech případech se ukrývá v semenech a má ho na triku amygdalin. Biolog Kenneth M. Olsen z Washingtonské university vysvětluje: „Rostliny tvoří kyanid jako součást důmyslného systému obrany. Živočich při žvýkání rozdrtí barieru, která odděluje kyanogenní glykosid od enzymu aktivujícího rozklad, ty se smísí a enzym začne štěpit kyanid, který zabrání buňkám využít kyslík a naváže se na jeho místo.

Působí tak zadušení na molekulární úrovni.“

cherries
Stejný jed se ukrýává také v peckách třešní.

Velká hromada jablek

Ovšem pokud nejste Sněhurka, nemusíte se krásně červeného jablka bát. Amygdalin se tu vyskytuje dokonce v ještě mnohem menších dávkách než u třešní. Museli byste jadýrek rozkousat opravdu hodně, aby mělo smysl se znepokojovat.

crop-499385-shutterstock-117519346
Museli byste sníst pořdnou hromadu jablek i jadérky, aby se něco začalo dít.

Mandle, kyanidový favorit

Pokud jde o kyanid, draselnou sůl kyseliny kyanovodíkové, jsou mandle jasným vítězem. Existují dva typy, hořké (Amygdalus amara) a sladké (Amygdalus dulcis). Vypadají stejně, hořké však mají mnohem vyšší obsah amygdalinu, až 5 % (tzn.

až 1000 mg HCN/kg), zatímco sladké pouze 0,1 %. U hořkých mandlí se jako nebezpečná dávka uvádí 3 až 5 jader, jako smrtelná pak 10 jader.

Almonds
Pozor na hořké mandle, mohly by vás dostat do potíží.

Hořké mandle nebrat

Sladké mandle jsou nejen lahodné, ale také nezávadné. Pokud narazíte na hořkou, tak ji prostě nejezte. A když se náhodně připletou k pečení vánočky, netřeba se bát. Během pečení kyanovodík (HCN) vyprchá.

Proto také musejí být všechny prodávané mandle tepelně upraveny.

tumblr_m09strJabe1rp1uuro1_1280
Sněhurka tak zůstává jediná, kdo se měl jablka i dalšího ovoce bát.
Foto: 350sav.fotomaps.ru, rhitrition.com, pixiedustquotes.tumblr.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …