Domů     Skutečný kód Enigmy: Turing si prošel peklem!
Skutečný kód Enigmy: Turing si prošel peklem!
20.10.2022

Je géniem, jakých pozná 20. století jen pár. Vždyť právě díky němu bude druhá světová válka přinejmenším o dva roky kratší! Přesto ho Velká Británie zavrhne a on umírá zoufalý a za okolností, které dodnes budí otázky…

Stolní lampa vrhá světlo na bezvládné tělo muže ležícího na posteli. Nepřítomný pohled britského matematika a kryptoanalytika Alana Turinga (1912–1954) prozrazuje, že se již nikdy nebude zabývat svými teoriemi.

Když hospodyně otevírá v červnu 1954 dveře do jeho pokoje, nachází vedle mrtvoly nakousnuté jablko. Podle následného pitevního nálezu má Turing zemřít na otravu kyanidem draselným, kterým bylo zřejmě ovoce napuštěno. Ale bylo vše tak jednoduché?

Spojenci před kolapsem

Nebe nad kanálem La Manche zakrývají desítky německých bombardérů Heinkel He-111. Záhy se pod nimi objeví konvoj britských lodí přivážejících do „Albionu“ železnou rudu a potraviny. Než se námořníci vzpamatují, němečtí piloti na ně shodí náklad pum.

Zatímco některá plavidla jsou poškozena, další dvě jdou ke dnu. Na konci roku 1941 představují nacistické nálety a ponorkové útoky na britské námořnictvo závažný problém, kvůli kterému Velké Británii i jejím Spojencům hrozí „vykrvácení“.

Německý wehrmacht zároveň rychle postupuje do nitra Sovětského svazu. O změnu situace se zaslouží i géniové pod vedením Alana Turinga!

Na škole ho šikanují

Alan Turing, který prvně spatří svět 23. června 1912, nemá zrovna šťastné dětství. Jeho rodiče pobývají v koloniální Indii a malého Alana mají na starosti chůvy.

K pocitu odstrčenosti přispívá i fakt, že je Turing citlivým a inteligentním mladíkem, který již na internátní škole Sherborne v Dorsetu vyniká v matematice, chemii a fyzice, zatímco na ostatní předměty trochu „kašle“.

Už v 15 letech umí vysvětlit teorii relativity, ale s vrstevníky si nerozumí. Je výstředním introvertem. Navíc má jiné zájmy než oni. Jak už to bývá, záhy se stává terčem bití a ponižování.

Na střední škole se však seznamuje s Christopherem Morcomem, který sdílí jeho zájem o vědu.

Na King´s College v Cambridge byl Turing přijat v roce 1931. Zdejší počítačová učebna dnes nese jeho jméno. FOTO: Dmitry Tonkonog / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Na King´s College v Cambridge byl Turing přijat v roce 1931. Zdejší počítačová učebna dnes nese jeho jméno. FOTO: Dmitry Tonkonog / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Těžká rána pro génia

Inteligentní Morcom nejenže prohloubí Turingovův rozhled, ale také se do něj zřejmě budoucí vědec zamiluje. Když Turingův kamarád na prahu dospělosti umírá, představuje to pro citlivého mladíka šok.

Vzápětí je ale přijat na univerzitu v Cambridge, kde překvapuje novátorskými teoriemi o matematice a výpočetních strojích. Excentrický Turing zde teoreticky určuje, jak lze definovat umělou inteligenci, jež je tehdy neznámým pojmem.

Vědecké úspěchy ho katapultují až do Bletchley Parku v Buckinghamshiru, kde má pro britské ministerstvo zahraničí a rozvědku.

Bořitelé tajných kódů

Tajnou skupinu pod vedením Alexandra Guthrie Dennistona  (1881–1961) nazvanou Ultra tvoří ti nejlepší z britských mozků.

Nechybí zde brilantní vědci jako Gordon Weichman (1906–1985), Max Newman (1897–1984) a další. Čeká je záludný úkol. Vymyslet způsob, jak prolomit nepřátelské šifry.

Nejtěžší z nich je německý kód Enigma považovaný za téměř nerozluštitelný. Používají ho ozbrojené složky třetí říše pro šifrovanou rádiovou komunikaci.

Jediná žena jeho života

Otec počítačů – jak se Turingovi přezdívá – si v Bletchley Parku pro svůj excentrický vzhled a chování vyslouží přezdívku „Profesor“ a stane se nejdůležitějším členem dešifrovací skupiny.

Prožije také krátký románek s jedinou ženou svého života – kryptoanalytičkou Joan Clarke (1917–1996). I když se zasnoubí, Turing se nakonec v létě 1941 rozhodne s Joan rozejít. Přesto zůstávají dobrými přáteli.

V tomto domku v Bletchley Parku Turing pracoval. FOTO: Maksim / Creative Commons / volné dílo
V tomto domku v Bletchley Parku Turing pracoval. FOTO: Maksim / Creative Commons / volné dílo

Takový lepší psací stroj

Enigma připomíná komplikovanější psací stroje. Jenže sestavená šifra může dosahovat mnoha stovek milionů kombinací. Po stisknutí písmena na klávesnici se rozsvítí žárovka nad jiným písmenem – kterým, to závisí na posunutí kruhových kotoučů.

Nastavení strojů však Němci každý den mění, takže je při tolika kombinacích téměř nemožné vyluštit kód lidskými výpočty. Turingova geniální mysl však najde řešení!

Slabina v dokonalém systému

Po počátečních neúspěších zdokonalí elektromechanický polský dešifrovací stroj nazývaný Bombe (česky bomba), který simuluje funkci Enigmy. Dlouho není zřejmé, podle čeho do něj lze zadat vstupní data, ale nakonec se ukáže slabina systému šifrování.

Němečtí operátoři totiž často zahajují komunikaci stejnou sekvencí znaků, která poslouží jako dekódovací vzor. V létě 1943 již pracuje v Bletchley Parku kolem 200 těchto zařízení na dešifrování kódu Enigma!

Zakázaná láska

Především díky vědcům z Bletchley proběhne úspěšně spojenecká invaze na Sicílii v červenci 1943 i vylodění v Normandii o rok později. Díky zachyceným informacím totiž mohou Spojenci přizpůsobit bojovou taktiku pro konkrétní podmínky.

Britský tým kryptoanalytiků však kvůli studené válce zůstává utajen desítky let i v době míru. Jeho členové pokračují v civilní práci, aniž ostatní vědí o jejich zásluhách.

I Turing po válce přednáší na vysokých školách a pracuje na civilním počítači ACE. Roku 1952 se ale během vyšetřování krádeže policistům přizná, že udržuje vztah s 19letým mladíkem Arnoldem Murrayem. Něco takového se tehdy považuje v Anglii za nepřípustný zločin!

Funkční replika dešifrovacího stroje Bombe je dnes pýchou muzea v Bletchley Parku. FOTO: Maksim / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Funkční replika dešifrovacího stroje Bombe je dnes pýchou muzea v Bletchley Parku. FOTO: Maksim / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Smrt podle Sněhurky

Vzápětí si vyslechne ortel soudu. Za „nemravnost“ a „sodomii“ si může vybrat – buď půjde do vězení, nebo se během chemické kastrace podrobí podávání estrogenu. Nešťastný vědec zvolí druhou možnost a pravidelně je „léčen“ ženským hormonem.

Následně je též vyhozen z manchesterské univerzity, někteří známí se s ním přestanou stýkat a pod vlivem estrogenu mu narostou prsa. „Léčba“ mu navíc ničí zdraví. Jak vše dopadne?

Podle oficiální verze je Turing psychicky na dně, a proto spáchá 7. června 1954 sebevraždu kyanidem draselným, který zřejmě vstříkl injekční stříkačkou do jablka. Turing se prý inspiruje pohádkou o Sněhurce, kterou má rád. Jenže není pohádkou spíš oficiální verze jeho smrti?

Pozřel jed omylem?

Podle svědků je Turing známý svou veselou povahou. Podobně radostnou náladu má prý i na obědě s přáteli krátce před smrtí. Mohl tedy tento roztržitý excentrik pozřít jed omylem, jak si myslí jeho matka?

Nejméně od roku 1952 je sledován britskou policií a možná i MI6 a je mu zakázán kontakt s některými lidmi. Byly tedy důvodem jeho smrti deprese, nebo spíše znalost nejdůležitějších tajemství Velké Británie, ale i Německa a Sovětského svazu?

Vždyť Turing má přehled nejen o válečných šifrách, ale také o množství „špinavých akcích“ na obou stranách fronty! Anebo je dokonce podezřelý ze špionáže?

Věděl až příliš?

Zajímavé je, že nikoho nenapadne laboratorně ověřit přítomnost kyanidu v jablku! V Turingově diáři jsou navíc zaneseny schůzky a koupené vstupenky – obojí na následující dny po smrti! Choval by se tak sebevrah? Chybí také dopis na rozloučenou.

Proč to není nikomu z kriminalistů nápadné? Vyšetřování je překvapivě rychle ukončeno. Spekuluje se, zda Turing nezačal pod vlivem okolností vyhrožovat, že prozradí některá tajemství.

Foto: turingarchive / Creative Commons / volné dílo, Dmitry Tonkonog / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Maksim / Creative Commons / volné dílo, Maksim / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
reklama
historie
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Osudový výstřel na prezidenta Williama McKinleyho: Jak anarchista změnil dějiny USA
Leon Czolgosz, dělník z Detroitu inspirovaný myšlenkami anarchistky Emmy Goldmanové, se rozhodl změnit svůj osud. Jeho čin, atentát na prezidenta Williama McKinleyho, měl dalekosáhlé důsledky, které navždy změnily směr americké historie. Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce […]
Šokující atentát na Abrahama Lincolna: Tragédie ve Fordově divadle
Dne 14. dubna 1865 se ve Fordově divadle ve Washingtonu odehrála tragédie, která otřásla celým světem. Prezident Abraham Lincoln, který vedl Spojené státy k vítězství v občanské válce a zrušení otroctví, byl zavražděn hercem Johnem Wilkesem Boothem. Tento šokující atentát se stal jedním z nejvýznamnějších momentů americké historie. Abraham Lincoln se narodil jako syn farmáře […]
Zhýralý papež Jan XII.: Skandály, násilí a tragický konec
Jan XII., papež známý svou zhýralostí a skandály, proměnil Vatikán v nevěstinec a dopouštěl se násilí na ženách i incestu. Jeho vláda byla plná zločinů a násilí, což vedlo k jeho tragickému konci ve věku pouhých 27 let. Jan XII. (936–963) Zhýralý papež zemřel v cizí posteli Říkali o něm, že proměnil Vatikán v jeden […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz