Nejde je přehlédnout. Devět písmen, která se jako styčný bod rozprostírají nad celým Los Angeles. Majestátní nápis Hollywood pevně zaklesnutý do jižního svahu kopce Mount Lee, vévodí jako nezpochybnitelná dominanta svému okolí. Ikonická stavba však má v průběhu dějin několikrát namále…
Na začátku bylo slovo. Výraz Hollywood ho však tvořil jen z části. Den 13. červenec 1923 je pro amerického obchodníka Harryho Chandlera (1864–1944) výjimečný. Svůj zrak nervózně upíná k hoře Mount Lee, konkrétně k jejímu jižnímu svahu.
Už za několik okamžiků se tu do krajiny rozzáří obří reklamní poutač, upozorňující na pozemky v nově se rozvíjející části Los Angeles. Chandlerovi k tomu stačilo pouhých 21 000 dolarů (dnes více než 5,6 milionu korun).
Za ně dostane obří, bíle vyvedený nápis, jehož každé písmeno je vysoké 15 metrů, tedy asi jako čtyřpatrový dům, a široké bezmála deset metrů. Čtyři tisíce žárovek nejprve nad městem andělů rozsvítí „HOLLY“, následně „WOOD“ a poté „LAND“.
Smrt má jméno „H“
Písmena měla být po roce a půl z kopce odstraněna, díky raketovému růstu filmového průmyslu se však stávají symbolem Los Angeles, a tak na místě zůstávají. Žádné nebe však není bez mráčků, natož to hollywoodské.
Důkazem je smrt mladé herečky Peg Entwistleové (1908–1932), která do Mekky filmových hvězd přijíždí, aby se stala jednou z nich. Jenže marně. Jednoho zářijového dne roku 1932 už ty věčné chvíle u ztichlého telefonu neunese.
Ke svému sebevražednému skoku si symbolicky vybere písmeno H, od kterého začíná i slovo Hope, tedy naděje. Krutou ironií osudu je, že druhý den po smrti jí přijde dopis s nabídkou vysněné hlavní role.
Konečně Hollywood!
V roce 1944 projekt Hollywoodland krachuje a nápis přechází pod majetková křídla města. V té době už pěkných pár let chátrá, část písmene H v tom roce dokonce odpadne, a dělníky s lešením potřebuje jako sůl.
V roce 1949 podepisuje hollywoodská obchodní komora kontrakt s Los Angeles na obnovu nápisu s podmínkou, že budou odstraněna poslední čtyři písmena. Tak získává dominanta svou dnešní podobu – Hollywood.
A chátrání pokračuje dál, i když je na začátku roku 1973 nápis Hollywood oficiálně prohlášen za městskou památku. Zub času devastuje rozpadající se obří písmena čím dál více, třetí „O“ se dokonce zřítí k zemi úplně.
Elko někdo úmyslně zapálí a potměšilí šprýmaři vymění dvě „O“ za dvě „E“, takže jednoho dne obyvatelé L.A. nevěřícně zírají na nápis „Hollyweed“ (weed je anglický slangový výraz pro marihuanu). Legendární nápis se postupem času mění v torzo.
Playboyova záchrana
Vše zachrání až Playboy. Tedy jeho zakladatel, Hugh Hefner (*1926). Ten se v roce 1978 už nemůže dívat na to, jak se ikona americké kultury pomalu sune k zemi, a uspořádá sbírku na její záchranu.
Každé z devíti písmen dostává svého sponzora, který do fondu oprav věnuje 27 700 dolarů. Svou literu si takto adoptuje například zpěvák Alice Cooper (*1948).
Ve stejném roce jsou tak trosky „Hollywoodu“ strženy a po třech měsících prázdnoty vyrůstá na místě nový nápis, vážící 200 tun. Dřevěná písmena nahrazuje kov, jejich výška se snižuje na 14 metrů a celé slovo měří 110 metrů.
A v roce 2012, pár měsíců před devadesátým výročím jeho vzniku, dostává i nový nátěr.