Možná jste nevěděli, že když je v dubnu roku 1719 slavný román Robinson Crusoe poprvé vydán, je v něm za autora uveden přímo hlavní hrdina díla, a nikoliv anglický spisovatel Daniel Defoe (?1660–1731).
To vede mnoho čtenářů k domněnce, že nemají v ruce fiktivní příběh, nýbrž literaturu faktu, respektive popis skutečných událostí, tak jak je zažil jistý pan Crusoe.
Nejsou zas tak daleko od pravdy. Defoe si nejslavnějšího trosečníka tak úplně nevymyslel. V odborných kruzích se jako inspirace skloňuje hlavně jedno jméno – Alexander Selkirk (1676–1721).
Známý tajnůstkář Defoe sice nikdy nepotvrdí, že by právě on byl inspirací jeho nejslavnějšího díla, na druhou stranu to ani nevyvrátí…
Žádný svatoušek to není
Tak jako Crusoe i Selkirk si nějaký čas pobude na ostrově, odkázán jen na svou vlastní vynalézavost, pomocí které přežívá. Defoe si ale z jeho osudů nevezme všechno, některé ostřejší momenty uhladí, jiné úplně vynechá.
Na rozdíl od poměrně počestného Crusoa je Skot Selkirk celkem mizera. Od mládí si neváhá přivlastňovat cizí majetek, navíc ani pro ránu nejde daleko. Ideální průprava k bukanýrství, kterému se Selkirk posléze začne věnovat.
Jako jakýsi dobový námořní terorista je součástí ozbrojených posádek, které se státním povolením přepadávají a okrádají lodě.
To raději zůstanu tady!
V září 1704 dorazí Selkirk spolu s anglickou lodí Cinque Ports na ostrov Más a Tierra, nacházející se v neobydleném souostroví Juan Fernández 670 km od pobřeží Chile.
Tady vznikne rozepře mezi Selkirkem a kapitánem o to, zda je loď způsobilá k další plavbě. Selkirk je přesvědčen, že bez nezbytných oprav nikoliv. „To tu raději zůstanu, než abych se dál plavil v té děravé kocábce!“ prohlásí.
Kapitán ho vezme za slovo, dá mu mušketu, sekeru, nůž, hrnec na vaření, Bibli, lůžkoviny a nějaké oblečení a nechá ho na ostrově. Ačkoliv Selkirk posléze vezme svá slova zpět, kapitán ho už na palubu nepustí.
Krušný život trosečníka
Ze Selkirka je tak rázem trosečník na pustém ostrově. Když se chce najíst, musí si oběd napřed ulovit. Divokých koz je tu naštěstí dost. Poskytnou mu nejen maso a mléko, ale také materiál na ošacení.
Další jídlo skýtají místní plodiny, divoký tuřín nebo zelné listy. Společnost mu dělají divoké kočky, které mu po ochočení pomáhají s eliminací krys. Při jedné honičce za kozou se zřítí spolu s ní z útesu.
Naštěstí dopadne na nebohé zvíře, které zmírní jeho pád. Další krušný okamžik prožije v momentě, kdy na ostrově zakotví španělská loď a její posádka ho místo záchrany pronásleduje po ostrově. Nakonec se mu před ní podaří schovat na stromě.
Záchrana a sláva
Jako trosečník nakonec stráví celkem čtyři roky a čtyři měsíce. Pak, 2. února 1709, ho na ostrově objeví loď Duke, vedená kapitánem Woodesem Rogersem (?1679–1732).
Selkirk se s ní následně chvíli toulá po světě, když ale v roce 1711 zakotví u anglických břehů, jeho příběh se okamžitě rozkřikne a dostane se i k uším Daniela Defoea. V roce 1966 je pak Más a Tierra přejmenován na Ostrov Robinsona Crusoe.