Skip to content
reklama

Nové naděje pro početí

Téměř v každé ženě s postupem času vzklíčí touha stát se matkou, k mnohým z nich však bývá příroda nemilosrdná a jejich přání ne a ne vyslyšet. Naštěstí žijeme v době, kdy si moderní medicína dokáže poradit.

Podle výsledků dosavadních studií mají takto vytříděné spermie lepší pohyblivost, genetickou kvalitu i morfologii. Foto: Pixabay

Neplodnost, ať už ženská, nebo mužská, se často řadí mezi současné civilizační choroby. Je mnoho faktorů, které způsobují, že žena nedokáže otěhotnět během klasického pohlavního styku. Často se jedná o tzv.

„nepřátelské“ prostředí v pochvě, které může mít neblahý vliv na mužovy spermie. V případě mužů se může zase jednat o „neaktivní plavce“. Řešení je v obou případech stejné – umělé oplodnění.

IVF – nejen ve zkumavce

S problémem neplodnosti se v České republice v současnosti potýká téměř každý pátý pár a příčiny jsou dnes už mezi oběma pohlavími rozložené rovnoměrně.

blank
Použitím této metody lze zvýšit úspěšnost léčby až o 20-25 %. Foto: Pixabay

U mužů bývá nejčastějším důvodem nedostatečná kvalita a kvantita spermií, právě výběr „životaschopných“ spermií významně zvyšuje šanci na úspěšné otěhotnění během léčby IVF. Co je to však ono zmíněné IVF?

IVF neboli In vitro fertilisation je mezinárodně používanou zkratkou, pod kterou se obvykle shrnují všechny metody, jež moderní reprodukční medicína nabízí. Podle lékařů nejde jen o představu klasického oplodnění ve zkumavce, jak se obecně veřejnost domnívá, patří sem také např.

umělá inseminace, různé formy diagnostiky a neinvazivní či hormonální léčby, také ale například laboratorní metoda ISCI, kdy je odebrané vajíčko oplodněno spermií, která je injekčně vpravena přímo do něj apod.

Zcela nová metoda

Do povědomí odborníků se v závěru roku 2020 dostala nová metoda mikrofluidní separace spermií, která je šetrnější a v laboratorních podmínkách dokáže imitovat přirozený mechanismus výběru spermií. Běžně se na oddělení spermií ze zkapalněného ejakulátu používá centrifugace.

Nevýhodou této metody ale je zvýšení intenzity oxidačního stresu spermií a riziko fragmentace jejich DNA, což může v konečném důsledku komplikovat proces otěhotnění.

blank
Cílem moderní léčby neplodnosti metodami IVF je co nejvíce se přiblížit přirozeným procesům a zároveň získat co nejkvalitnější embrya. Foto: Pixabay

Mezi novější metody patří též magneticky aktivovaná separace spermií (MACS), při které se zachytávají spermie, jejichž schopnost oplodnit vajíčko je snížená. Ještě větší šanci na úspěšný výběr kvalitních spermií nabízí alternativní metoda mikrofluidní separace spermií, která imituje přirozený mechanismus výběru spermií.

Mikrofluidní separace spermií představuje novou možnost výběru spermií na základě jejich standardního pohybu v prostředí, které napodobuje podmínky v ženském reprodukčním systému. V zásadě tak dochází k přirozené selekci spermií, jež jsou nejvhodnější pro proces oplodnění,“ vysvětluje RNDr. Renata Hüttelová, vedoucí embryologické laboratoře kliniky IVF CUBE v Praze, kde tuto metodu začali využívat mezi prvními v ČR.

Nadějné výsledky

Tento mechanismus se v laboratorních podmínkách napodobuje prostřednictvím mikrofluidních čipů. Ty fungují jako filtr, přes který se dostanou jen zdravé a kvalitní spermie. „Spermie ze zkapalněného ejakulátu se přesouvají ve skleněné komoře přes různé mikrobariéry a membránu až do sběrné komůrky.

Ty pak použije embryolog pro oplození vajíček. Metoda tak vyfiltruje ty nejvhodnější spermie, které by se k vajíčku dostaly i v přirozeném prostředí ženské pohlavní soustavy, a to bez nutnosti jakéhokoliv dalšího zpracovávání ejakulátu,“ vysvětluje embryoložka.

blank
Spolu s nimi totiž přímo úměrně stoupá možnost otěhotnění při co nejmenším počtu terapií. Proto je, dle lékařů, důležité zaměřit se nejen na kvalitu vajíček, ale i na kvalitu spermií. Foto: Pixabay

Využití nových postupů, jako je právě mikrofluidní separace spermií, v sobě zahrnuje oba uvedené požadavky. „Zvládnutím různých technik a přístupů používaných v laboratoři, které navíc můžeme navzájem také kombinovat, nám umožňuje vhodně nastavit léčbu tak, aby vyhovovala individuálním potřebám léčeného páru s jasným cílem – pomoci páru k narození zdravého dítěte,“ dodává RNDr. Renata Hüttelová.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články