V dobách, kdy Egyptské říši vládli faraoni, bylo zvykem, že si tito muži považovaní přímo za ztělesnění bohů na zemi dávali stavět nádherné hrobky, do nichž byli po smrti uloženi i se svými poklady a předměty, které budou potřebovat na posmrtnou pouť.
Tyto hrobky se však často stávaly cílem zlodějů a poklady zde ukryté se navždy ztratily. Jedna hrobka však vykradení unikla a poskytla ve 20. století dosud nevídané svědectví a poklady.
Patřila faraonovi jménem Tutanchamon.
VLÁDL KRÁTCE
Tutanchamon vládl egyptskbému království jen přibližně devět let, zhruba mezi lety 1333 – 1323 před naším letopočtem. Faraonem se stal už v přibližném věku devíti let a vládl až do své smrti.
Pro jeho nízký věk však nepanoval sám a po léta byl jeho poručníkem a skutečným vykonavatelem moci vezír a jeho příbuzný a nástupce Aye.
Mladý panovník zemřel již po devíti až deseti letech vlády (čeští vědci udávají dobu pod 9 let), přibližně v osmnácti letech, pravděpodobně na malárii nebo spíše na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu. Pohřben byl v Údolí králů.
HROBKA BYLA SKRYTA 3000 LET
Jeho hrobku objevil teprve v roce 1922 amatérský archeolog Howard Carter, který hrobku hledal za pomocí financí lorda Carnarvona několik let. Protože však byl pouze amatérským archeologem, nedočkal se uznání vědeckých kruhů v Egyptě ani ve Spojeném království.
Lord Carnarvon, který vykopávky financoval, nedostal od tehdejší egyptské vlády ani slíbenou část nálezu, což tehdy bylo zvykem jako kompenzace nákladů.
O několik měsíců později byl nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji v Káhiře, čímž zavdal příčiny ke spekulacím o tzv. kletbě faraonů, podle níž měl v brzké době zemřít každý, kdo porušil klid faraonských mumií v jejich sarkofázích.
Navíc vdova po lordu Carnarvonovi musela prodat z důvodu finanční tísně jeho sbírku.