Domů     Na zemi, ve vodě i ve vesmíru: Kdo je nejrychlejší?
Na zemi, ve vodě i ve vesmíru: Kdo je nejrychlejší?
5.5.2022

Rychlost může mít mnoho podob. Záleží na tom, co měříme! Kolik jede nejrychlejší auto nebo vlak? Jaké jsou rekordy mezi lidmi a zvířaty?

Pojďte nyní s námi překonávat hranice. Držte si klobouky…, jedeme, plaveme, letíme!

ČLOVĚK: 44,72 km/h

Pravěký lovec vs. Usajn Bolt

Za jak dlouho uběhnete 20 metrů? Bývalému jamajskému sprinterovi Usajnovi Boltovi (*1986) na to stačí 1,61 vteřin!

Po vědecké analýze jeho běhu na MS 2009 v Berlíně se ukáže, že na stometrové trati dosáhl rychlosti 44,72 km/h. Což dodnes zůstává nejvyšší rychlostí, která kdy byla u člověka naměřena!

Odborníci se však domnívají, že v pravěku by dnešní rekordmani moc cen neposbírali. Když antropolog Peter McAllister prozkoumá 20 000 let staré stopy šesti australských lovců, dochází k závěru, že by i extrarychlého Bolta nejspíš strčili do kapsy.

Analýza ukáže, že jeden z mužů na měkkém blátivém okraji jezera dosáhl rychlosti 37 km/h. S dnešní přípravou, speciálními botami a na upraveném povrchu by prý běžel minimálně 45 km/h!

Výraznou hřbetní ploutev plachetník při své rychloplavbě takticky sklopí. Foto: Rob Hughes / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Výraznou hřbetní ploutev plachetník při své rychloplavbě takticky sklopí. Foto: Rob Hughes / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

PLAVEC: 110 km/h

Raketa mezi rybami

Co kdyby se konaly plavecké závody v celé zvířecí říši? Zlatou medaili by jistě získala třímetrová ryba plachetník atlantský.

Jméno nese podle své vysoké hřbetní ploutve připomínající plachtu. Tu však ryba při plavání šikovně sklopí, aby ji zbytečně nebrzdila, a bez problému se vybičuje k rychlosti až 110 km/h!

S obrovským náskokem by tak trumfla nejrychlejšího lidského plavce, kterým je od roku 1975 Američan David Holmes Edgar (*1950), s rekordní naměřenou rychlostí 8,1 km/h.

Neškrtla by si ani ostatní zvířata – nejrychlejšími savci jsou kosatky a sviňuchy, dosahující okolo 56 km/h.

Žádné suchozemské zvíře nepředběhne geparda. Foto: DrZoltan / Pixabay.
Žádné suchozemské zvíře nepředběhne geparda. Foto: DrZoltan / Pixabay.

SUCHOZEMSKÉ ZVÍŘE: 120 km/h

Gepardí zrychlení

Skvěle ohebná páteř fungující jako pružina, drápy napomáhající skvělým odrazům od země a ocas simulující kormidlo. Ve výsledku tento živý stroj peláší rychlostí až 120 km/h!

Na mysli máme geparda štíhlého, nejrychlejší suchozemské zvíře na planetě, které by se v klidu mohlo zařadit mezi auta na dálnici.

Auta sice dokážou vyvinout o dost vyšší rychlost, ovšem gepard má něco navíc – neuvěřitelnou schopnosti zrychlení! Z nuly dokáže zrychlit na 100 km/h za necelé 4 sekundy, zatímco průměrnému autu to trvá 2x déle.

Když pohyb gepardů analyzují japonští vědci, dojdou k závěru, že za vším stojí unikátní uspořádání svalových vláken na zadních i na předních nohou. Jejich technika se prý dá přirovnat k autům s pohonem na všechny 4 kola.

Sokol je v současnosti nejrychlejším živočichem na planetě. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.
Sokol je v současnosti nejrychlejším živočichem na planetě. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.

PTÁK: 389 km/h

Sokolí „pád“

Ani ve vodě, ani na souši. Nejrychlejší pohyb můžeme vyvinout ve vzduchu!

Tuší to lidé už v dobách, kdy vyvíjejí první letadla. Ta však ještě během první světové války nepřesahují 262 km/h a v klidu by je předletěl třeba sokol stěhovavý. Nejrychlejší pták a vlastně i jakýkoliv živočich na planetě!

Je tedy pravda, že takový sokolí let bychom v letadle asi zažít nechtěli. Mluvíme o tzv. letu střemhlavém – sokol se krouživými pohyby nejprve dostane do výšky, a když pak spatří kořist, zaútočí!

Rekordním zatím zůstává střemhlavý sokolí let zaznamenaný v roce 2005. Pták dosáhl rychlosti 389 km/h, o 49 km více, než je povolený limit pro formuli 1.

VÍTR: 512 km/h

Ve víru tornáda

Do rychlosti 5 km/h fouká lehký vánek, 50 km/h už je pořádný vichr, nad 103 km/h vichřice a 150 km/h ničivé tornádo!

A když dosáhne 512 km/h? Tornádo patřící do nejvyššího stupně F5, v podstatě nejrychlejší zaznamenaný vítr v historii, se prožene 3. května roku 1999 americkou Oklahomou. Zdevastuje celou jižní část města, zabije 36 lidí a téměř 600 jich vážně zraní.

U tornáda už samozřejmě nemluvíme o „obyčejném,“ větru, jde o vír – shluk teplotně odlišných větrů, které se potkají za bouřlivých okolností a začnou rotovat kolem společného jádra. O to však jsou následky ničivější.

AUTO: 532 km/h?

Rekord zatím neplatí!

Když americká automobilka Shelby SuperCars Inc. uvede v roce 2020 svůj model SSC Tuatara, to nejtěžší jí teprve čeká. Futuristické osobní auto má za úkol pokořit dosavadní rychlostí rekord, který drží Bugatti Chiron Super Sport 300+. Tedy 490,48 km/h!

Ostře sledovaný pokus se odehraje 10. října 2020 na státní silnici 160 v Nevadě a měřič rychlosti ukáže maximální úžasnou hodnotu 352,92 km/h!

Zápis do Guinessovy knihy rekordů má však kaňku. Objevují se kamerové záznamy, podle nichž jel vůz nejspíš pomaleji, a při pozdější pokusech pokoří pouze 460,4 km/h (chybu měření později přizná i sama automobilka).

I tak se ale SSC Tuatara stává nejrychlejším vozem planety. Rekord se totiž dle pravidel měří jízdou v obou směrech, aby se vyloučil vliv větru. Bugatti jelo při svém rekordu pouze jedním.

Vypadá to však, že rozehraný souboj na svůj výsledek teprve čeká.

Rychlovlaky typu MAGLEV se po celou dobu jízdy vznášejí několik centimetrů nad magnetickou kolejí. Foto: zieak / Creative Commons / CC BY 2.0.
Rychlovlaky typu MAGLEV se po celou dobu jízdy vznášejí několik centimetrů nad magnetickou kolejí. Foto: zieak / Creative Commons / CC BY 2.0.

VLAK: 620 km/h

magnetický let

Běžný vlak jede po kolejích, supervlak ale letí nad kolejemi! Přesněji funguje na principu magnetické levitace – vznáší se pár centimetrů nad kolejnicemi tvořenými silným magnetem (druhý má na podvozku), a pohyb je tak mnohem rychlejší!

Zatímco třeba Pendolino z Prahy do Ostravy vás sveze rychlostí 160 km/h (zvládlo by maximálně 230 km/h) vlaky typu MAGLEV v klidu překonají 500 km/h!

Současný či spíš budoucí se rekordman se ale právě rodí v Číně. 21 metrů dlouhý vlak, představený na počátku loňského roku ve městě Čcheng-tu v provincii provincie S’-čchuan, již při testech dosáhl rychlosti 620 km/h!

Zatím je tedy pouze prototypem, do běžného provozu se má dostat za 3 až 10 let.

Prvním cílem letadel bylo překonat rychlost zvuku. Dnes už je to pro ně hračka. Foto: WikiImages / Pixabay.
Prvním cílem letadel bylo překonat rychlost zvuku. Dnes už je to pro ně hračka. Foto: WikiImages / Pixabay.

LETADLO: 7 408 km/h

Souboj se zvukem

Auta se rychlostí blíží rychlovlakům, vlaky šlapou na paty letadlům… , ale co letadla? Ta soutěží se zvukem!

Dlouho měli lidé zvukovou bariéru za neporazitelnou. Hodnota rychlosti zvuku (u zemského povrchu) činí 1225 km/h a ve fyzice odpovídá 1 Machu.

Poprvé v historii překoná rychlost zvuku v roce 1947 letadlo Bell X-1. Americký pilot Chuck Yeager (1923–2000) v něm dosáhne rychlosti 1,015 Machu, tedy 1299 km/h.

Dnes už jsou však ambice mnohem vyšší. Nadzvukový letoun Lockheed SR-72, vyvíjený zvláštním oddělením společnosti Lockheed Martin, údajně zvládne 7408 km/h! Pro srovnání, dnešní dopravní letadla létají rychlostí 800 až 900 km/h.

V nejrychlejších letounu světa, který by měl po obloze prosvištět už příští rok, však pro jistotu cestující ani pilot nebudou.

Sonda Parker Solar Probe je zatím nejrychlejším pozemských tělesem, které se dostalo do vesmíru. Foto: NASA.
Sonda Parker Solar Probe je zatím nejrychlejším pozemských tělesem, které se dostalo do vesmíru. Foto: NASA.

VESMÍRNÁ SONDA: 692 000 km/h

Vzhůru ke Slunci!

Pokud bychom jeli standardní stokilometrovou rychlostí autem, vzdálenost od Země ke Slunci bychom teoreticky urazili za 171 let.

Sonda Solar Parker Probe, která se 12. srpna 2018 vydá zkoumat sluneční korónu, to však musí zvládnout přeci jen rychleji. Aby k naší hvězdě dorazila do roku 2024 až 2025, je přizpůsobená k ohromují rychlosti.

Ta maximální zaznamenaná měřícími přístroji činí neuvěřitelných 692 000 km/h. Zmíněnou bariéru zvuku by tak dosud nejrychlejší lidská sonda ve vesmíru pokořila více než 500krát!

Foto: úvodní foto: Pexels / Pixabay 1- 4: Cerative Commons 2, 3, 5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz