Domů     Čtyřicet let v tranzu
Čtyřicet let v tranzu
15.9.2022

„Jsi podobný svému dědečkovi. Je možné, že máte navlas stejné schopnosti… On dokázal rozhýbat stoly a židle, přiměl košťata tančit, aniž by se jich dotkl!

Ale nikdy z toho neudělal show…,“ vypráví babička mladému Edgaru Caycemu, z něhož vyroste nejznámější psychické médium 20. století.

Jasnovidec a léčitel Edgar Cayce (1877–1945) se skutečně proslaví jako „Spící prorok“ a stane se nejlépe zdokumentovaným psychickým médiem minulého století.

Mimo jiné předpoví mnoho historických událostí včetně začátku druhé světové války nebo rozpadu Sovětského svazu, k němuž dojde až několik desítek let po jeho smrti.

Rady tajemného jasnovidce vyhledávají i osobnosti jako Thomas Alva Edison nebo vynálezce Nikola Tesla. Cayce celých 40 let upadá dobrovolně do transu a zodpovídá všetečné otázky o historii a budoucnosti světa.

Není to obyčejný chlapec

Pro jedny šaman a šarlatán, pro druhé uznávaná osobnost s nadpřirozenými schopnostmi, úctyhodný nástupce slavného Nostradama (1503–1533) – i tak je vnímán Edgar Cayce. Světlo světa spatří v roce 1877 na jedné farmě v americkém Kentucky.

Jeho psychické schopnosti se začnou objevovat ve velmi raném věku. Traduje se, že už jako malý mohl mluvit s duchem svého zemřelého dědečka. Často a rád si také hraje s imaginárními kamarády, jimiž nejsou nikdo jiný než duchové.

Svou rodinu dokáže ohromit také skvělou pamětí. Říká se, že stačí, aby si vložil vybranou knihu pod polštář a ráno je schopen ji celou převyprávět. Cayce si velmi brzy sám uvědomuje, že není obyčejným dítětem.

Naštěstí pro ostatní se rozhodne své schopnosti využít k tomu, aby pomáhal ostatním, zejména jiným dětem.

Ulehne na gauč a cestuje dimenzemi

Schopnost, kterou bude využívat nejčastěji, objeví až ve starším věku. Nejprve si lehne na gauč, zavře oči a založí ruce na břicho.

Pomalu začne relaxovat a meditovat a postupně se naučí umístit svou mysl do jiného času a jiného prostoru – jeho vědomí se stává tzv. „super-vědomím“. Z této sféry se pak snaží přinést odpovědi na nejpalčivější otázky lidstva.

Zajímají vás tajemství našeho vesmíru? Nebo vás trápí, že nevíte, jaký má váš život smysl? Postupně za Caycem začnou přicházet špičkoví specialisté svých oborů, ale také zdravotně znevýhodnění a nemocní jedinci.

V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V tomto domě ve městě Selma v Alabamě Cayce žil v letech 1912 až 1923. FOTO: Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Silně zbožné médium

Překvapující je fakt, že Edgar Cayce není žádným bezbožným kouzelníkem či vědátorem. Naopak, je to hluboce věřícím muž, jenž chodí pravidelně do kostela a učí v nedělní škole.

Ostatně, už jako malý se sám zaváže k tomu, že si knihu knih, Bibli, bude pravidelně znovu číst každý rok svého života.

Osudová žena s křídly

K pochopení životního poslání Edgara Cayce nepostačí prostý fakt, že disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Když se vrátíme zpět v čase do doby, kdy je mladíkovi 10 let, dostáváme se do bodu, který navždy změnil jeho život.

Cayce si bere Bibli a jde si přečíst několik dalších stránek na své oblíbené místo do lesa poblíž rodné farmy. Při četbě před sebou spatří okřídlenou ženu, jež melodickým hlasem promluví přímo k němu. „Tvoje modlitby byly vyslyšeny.

Řekni mi, co by sis přál nejraději, a já ti to možná splním,“ znějí její líbezná slova. Co chlapec odpoví? „Ze všeho nejvíc bych rád pomáhal druhým, obzvlášť dětem, které jsou nemocné,“ zní netypická odpověď.

Rozrušený mladík od té doby nemyslí na nic jiného než na toto magické setkání. Ve škole je nepozorný, nejednou v ní musí zůstat i po vyučování. Co mu skutečně nejde, je hláskování.

Při hodinách anglického jazyka vyloženě trpí, doma musí snášet tresty za špatné známky. Vyčerpaný, demotivovaný chlapec neví, kudy kam. V té chvíli se v jeho hlavě rozezní opět líbezný hlas andělské ženy.

„Jestli si trochu zdřímneš, pomůžeme ti.“ Cayce usne s hlavou umístěnou na učebnici hláskování. Když se vzbudí, dokáže vyhláskovat veškerá slova z učebnice. Zázrak se má pak opakovat několikrát v jeho životě. Z Cayceho se rázem stává nadaný student.

Nejprve vyléčí sám sebe

Další zázrak na sebe nenechá dlouho čekat. Při jedné školní hře Cayceho zasáhne míč vší silou přímo do zad. Lehké zranění míchy mu přivede šok. První noc, kdy je upoután na lůžko, začne ze spánku vyjmenovávat přísady, nutné k přípravě léčivého obkladu.

Rodiče, kteří uslyší synova slova, v domnění, že není co ztratit, sepíšou recept a obklad připraví. Následujícího rána se Cayce vzbudí, zdravý jako rybička, bez jakéhokoli náznaku bolesti.

Když mu rodiče vyprávějí, co se stalo, chlapec si na nic z toho nemůže vzpomenout.

První hypnózy

Ve svých jednadvaceti letech, když si Cayce vydělává jako zprostředkovatel pojištění, onemocní a přijde o hlas. Zánět hrtanu je velmi vážný, jeho stav se vůbec nelepší. Slábnoucí mladík zanechá práce a uchýlí se k modlitbám.

A dochází k dalšímu zlomovému okamžiku v jeho životě. Jistý hypnotik, který si nechává říkat pan Hart, mladíka přemluví, aby se účastnil pokusného experimentu. Hart chce pomocí hypnózy Cayceho uzdravit a navrátit mu hlas.

Hartovi se skutečně podaří zázrak – mladíka uvrhne do hypnózy, v rámci níž je Cayce schopen opět hovořit. Jakmile se z ní ale probudí, nevydá ani hlásku.

Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Služby Edgara Cayce vyhledával i vynálezce Nikola Tesla. FOTO: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo

Další zázrak

Podobný experiment dopadne u hypnotika jménem Layne zcela jinak. Cayce v hypnóze pronese tato slova: „Ano, vidíme tělo. V normální stavu není toto tělo schopno mluvit, kvůli částečné paralýze dolních svalů hlasivek…

Jedná se o psychologický stav, který má fyzickou příčinu. Může být odstraněna zvýšením krevního oběhu na postižené části sugescí v bezvědomí.“ Layne přistoupí k hypnotické sugesci, při níž Cayceho tělo skutečně „vyslalo“ více krve do ochrnutých hlasivek.

Hypnotik fascinovaně pozoruje, jak mladíkovi zrudne horní část hrudníku a hrdla. Po probuzení Cayce promluví jako zcela zdravý. Po roce je vyléčen. Paradoxně si celou příhodu samovyléčení opět vůbec nepamatuje.

Začnou k němu proudit davy

Jde o prokletí, nebo mimořádný dar od oné andělské ženy? „Proč by Bůh vybral někoho, jako jsem já, a udělil mu takovou moc?“ podivuje se Cayce. S přímluvou své snoubenky Gertrudy Evansové se rozhodne onu moc použít.

Rozhodne se dvakrát denně absolvovat diagnostické „čtení“ všem, kteří o něj požádají. Hvězdná chvíle pro jeho schopnosti přichází v létě roku 1902. U pětileté dívky, dcery místního lékaře, je diagnostikováno smrtelné postižení mozku.

Když však k diagnostice sáhne Cayce, zjistí, že pravda je někde jinde. Dívka dle něj utrpěla vážné poranění páteře. Chirurgické řešení v podobě nápravy a fixace obratlů problém vyřeší.

Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo
Cayceho přezdívaného Spící prorok připomíná pamětní deska u jeho domu. FOTO: Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo

Přijde katastrofa?

Své schopnosti Cayce využívá k předpovídání budoucnosti. Jednou z nejkatastrofičtějších vizí tohoto mága je předpověď obřích zemětřesení na obou pobřežích Spojených států, která smetou z povrchu zemského New York, Los Angeles i San Francisco.

S přibývajícím věkem Cayce diagnostikuje stále častěji a v roce 1944 je na pokraji vyčerpání. Na konci roku ho zachvátí mrtvice a v lednu 1945 umírá. „Jak moc dnes svět potřebuje Boha…,“ zní jeho poslední slova.

Po jeho smrti se vyrojí desítky pochybovačů, kteří se posmívají některým léčebným metodám, které Cayce volil. Jmenovitě třeba hovězímu vývaru, který prý Cayce předepsal i na leukémii!

Kritikové dále namítají, že dnešní obraz geniálního jasnovidce nezahrnuje případy neúspěšné léčby.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Michael Barera / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Civilengtiger / Creative Commons / volné dílo, Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.