Italští archeologové nalezli na jaře minulého roku v tzv. Vile Mystérií na okraji Pompejí zachovalé ostatky osedlaného koně. Na stejném místě se nacházely i ostatky dalších dvou koní, ale ty nebyly v tak dobrém stavu.
Nálezy kosterních pozůstatků psů, prasat nebo oslů vydalo město již dříve, ale koňská kostra je zde prvním nálezem.
Kůň měl výšku v kohoutku asi 150 cm, kolem jeho hlavy se nacházely zbytky železa a bronzu, což vedlo archeology k domněnce, že byl tvor používán ke slavnostním účelům. S postrojem a sedlem vypadalo zvíře, jako by se mělo zrovna vydat na cestu.
Nedaleko koní byly i ostatky člověka, který chtěl podle archeologů zřejmě utéct před výbuchem sopky na koni, ale na to bylo již příliš pozdě.
Kdy skutečně Pompeje zanikly?
Se zánikem starověkých Pompejí bylo vždy spojováno datum 24. srpna 79 n. l. Italští archeologové však učinili na podzim minulého roku nový objev, který toto datum zpochybňuje.
Nápis uhlem na zdi vypovídá o tom, že k sopečné erupci došlo o dva měsíce později, je zde totiž uvedeno datum 17. října 79 n. l., z čehož se usuzuje, že město bylo pravděpodobně pohřbeno o týden později. Nápis byl nalezen v domě, který v době erupce procházel rekonstrukcí.
„Datum spolu s žertovným nápisem mohl napsat na zeď tehdy opravované místnosti nějaký žoviální dělník,“ řekl ředitel archeologického areálu v Pompejích Massimo Osanna.
V ložnici téhož domu byl učiněn objev dalších pěti lidí, kteří při tragickém výbuchu zahynuli. S největší pravděpodobností se jednalo o dvě ženy a tři děti, jež se snažily utéct před vulkanickou katastrofou.
Výjevy z řecké mytologie
V Pompejích byla koncem roku 2018 při zpevňování zachované části antického města objevena freska znázorňující erotický výjev z řecké mytologie. Na fresce je spartská královna Léda s labutí, do níž se proměnil bůh Zeus, aby ženu svedl.
Královna zahalená zlatým pláštěm sedí na židli a labuť jí sedí v klíně. Podle ředitele archeologického areálu v Pompejích Massima Osanny je freska výjimečná tím, že Léda upírá zrak na toho, kdo se na obraz dívá.
Letos v únoru archeologové odkryli v atriu stejného domu fresku, na níž byl vyobrazen bájný Narcis, jenž byl zamilovaný do vlastního odrazu ve vodě.