Domů     Hezky si hraj: LEGO slaví 90 let!
Hezky si hraj: LEGO slaví 90 let!
13.9.2022

Do Evropy s mírným zpožděním doráží hospodářská krize.

Zatímco v Německu třicátá léta přivedou k moci Adolfa Hitlera, v nedalekém Dánsku svízelná ekonomická situace zase znamená založení firmy LEGO. Společnost dnes patří mezi hračkářské giganty a její kostičky jsou známé po celém světě.

Domovem stavebnice, jenž letos slaví devadesátiny, je zhruba šestitisícový Billund, ležící na jihu Jutského poloostrova.

Nedaleko poklidného městečka bychom našli například letiště, které je zbudováno díky LEGU, a je druhým nejvytíženějším vzdušným přístavem v celém Dánsku!

Zvláštní rok 1932

Celý příběh ikonické značky začíná vlastně mezi výstřely první světové války. Muž jménem Ole Kirk Christiansen (1891–1958) kupuje v roce 1916 svou první tesařskou dílnu.

Vše si musí tvrdě vydřít, pochází z chudé rodiny a má dalších devět sourozenců, a tak musí pracovat už od šesti let. Jeho cílevědomost a šetrnost mu ale zajistí důležité finance. Šikovný tesař se nejprve věnuje stavbě domů a výrobě nábytku.

Jenže prosperující dílnu roku 1924 zachvátí oheň, ještě netuší, že plameny budou jeho podnik olizovat s železnou pravidelností. Za tehdejší katastrofou ale stojí jeho synové, kteří rozdmýchají dřevěné hobliny.

Z požáru se otřepe a firma prosperuje, začátkem 30. let má dokonce deset zaměstnanců! Jenže v říjnu 1929 zasahuje svět velká hospodářská krize a zlé časy čekají i na Christiansena.

Musí sice propouštět, ale svůj podnik udrží jakž takž v chodu, poté ale přichází rozporuplný rok 1932. Nejdříve mu umírá manželka. Zasmušilý muž, který se musí starat o děti, ale založí firmu specializující se výhradně na hračky.

Všudypřítomná chudoba a nedostatek financí mu ale hází klacky pod nohy. Trpělivě objíždí hokynáře s dřevěnými kačery a jojy. „Peníze nemáme, ale můžeme vám dát jídlo,“ slyší všude. Nakonec kývne a alespoň zčásti zajistí rodinu.

Jedna z mašin, která stojí za celosvětovým fenoménem. (FFA P-16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Jedna z mašin, která stojí za celosvětovým fenoménem. (FFA P-16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Musíme ho koupit!

Po dvou letech zjišťuje, že by jeho firma měla mít jasný název. Údajně vyhlásí soutěž mezi svými zaměstnanci. Kdo přijde s originálním jménem, dostane flašku domácího vína.

Nakonec ale zvolí jednoduše znějící LEGO, což je zkrácenina dánského spojení leg godt, neboli dobře si hraj. Nová značka na trhu se pomalu zotavuje, jenže potichu se plíží druhá světová válka a Dánsko skončí pod nacistickou vlajkou.

Obchody sice jdou, rána nakonec přichází z úplně jiné strany. V roce 1942 továrna vyhoří, za zkázou tentokrát stojí elektrický zkrat. Christiansen, jemuž tehdy pomáhají jeho synové, už nechce pokračovat, nakonec své rozhodnutí změní kvůli zaměstnancům.

Po válce má LEGO svou vlastní montážní linku. Firma se stále specializuje na dřevěné hračky, to se ale brzy změní. Stárnoucího Christiansena osloví na jedné z výstav přístroj na výrobu plastových součástek.

„Měli bychom ho koupit, je to budoucnost,“ nadšeně volá svému synovi Godtfredovi (1920–1995), jenž tehdy pomalu přebírá otěže firmy. Novinka je na tu dobu velice drahá.

Jen pro představu – stojí dvojnásobek ročního zisku firmy LEGO. Jenže risk je zisk a dánským hračkářům se vyplatí. Jako první z plastových kostiček postaví nákladní automobil, který lze složit a rozložit.

Z Lega jde prostě sestavit úplně všechno, fantazii se meze nekladou! (Bill Ingalls / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Z Lega jde prostě sestavit úplně všechno, fantazii se meze nekladou! (Bill Ingalls / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Vítejte v LEGOlandu

Začátky jsou ale pekelně těžké, protože tehdejší trh LEGO odmítá. Děti si také stěžují, že kostky nedrží pospolu, a tak, když se chtějí s výtvorem pochlubit, zákonitě se jim rozsype. Sám Godtfred si nad tím láme hlavu.

„Jak udržet kostičky dohromady,“ ptá se sám sebe nad štosy různých nákresů. Když navrhuje důmyslný systém, přijde smutná zpráva. Otec a zakladatel společnosti zemřel na infarkt, nedožil se tak období, kdy LEGO dosáhne největší popularity.

Godtfred si nechá v roce 1958 kostičku se speciálními inovacemi patentovat. Jakmile se začne dařit, přichází další požár. Ten ale de facto firmě pomáhá, protože vedení se rozhodne zcela zrušit divizi dřevěných hraček.

Šéf Godtfred od té chvíle věří pouze plastovým kostičkám. A udělá dobře, protože LEGO začne expandovat na další trhy, postupně se zlepšuje i materiál.

Z prosperity značky těží i samotný Billund, kromě letiště zbuduje rodina Christiansenů LEGOland, tedy zábavní park, kde je všechno z LEGA. Během prvního roku přiláká netradiční atrakce neuvěřitelných 625 tisíc zákazníků.

Dnes to sice zní jako průměrné číslo, ale Dánsko v té době má 4,9 milionu obyvatel. Enormním zájmem byli překvapení i samotní šéfové společnosti. Žádný strom ale neroste do nebe, hračkářská společnost se ocitá v útlumu z kraje 90. let.

Tehdy se LEGO potýká s odchodem řady zkušených designérů. Někteří ještě pracovali pod samotným zakladatelem.

V dnešní době mají stavitelé k dispozici řadu kolekcí. (Simeon / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
V dnešní době mají stavitelé k dispozici řadu kolekcí. (Simeon / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Po památkách…

Proběhne také střídání stráží, Godtfreda nahradí jeho syn Kjeld (*1947) a podnik nastartuje. Běžnou nabídku prolne s produkty inspirovanými filmovými sériemi jako Star Wars či Harry Potter. Kostičkové Bradavice jdou doslova na dračku.

Návrháři vymýšlejí stále nové série, na začátku milénia spatří světlo světa první Bionicle, na své si přijdou i nejmladší děti, protože premiéru si odbyde také LEGO Duplo.

Mezi další oblíbené stavebnice patří ty ze série Architecture, díky ní si lidé mohou postavit všemožné světové dominanty, od římské fontány Trevi až po dubajskou Burdž Chalífu.

Z kostiček, kterých se každou minutu vyrobí kolem 36 tisíc, se dá postavit prostě cokoliv. Někdy je to ale k neuvěření, taková replika londýnského Tower Bridge spořádá skoro 6 milionů kostiček!

LEGO už dávno není záležitostí dětí, na světě jsou řady sběratelů, kteří se nebojí plácnout přes kapsu. Jeden z nejdražších setů je z říše Star Wars. Model vesmírné lodi Millenium Falcon původně stojí kolem dvaceti tisíc korun. Nedostatek stavebnic ale cenovku vyšponuje daleko výš!

Na skok ve Springfieldu

Z dětských pokojíčků zamíří stavebnice na stříbrná plátna. Kromě vlastních filmů firma udělá radost fanouškům, když se v roce 2014 spojí se seriálem Simpsonovi. Celá epizoda žluté rodinky se odehrává ve světě kostiček.

V souvislosti s tím LEGO vydá stavebnici domu Simpsonových a obchodu Kwik-E-Martu. Hračka z nenápadného dánského městečka získá nálepku fenoménu a národního klenotu. Jen si představte, že na každého obyvatele zeměkoule připadne 62 kostiček!

Na druhou stranu ochránci přírody upozorňují na to, že jednomu dílku stavebnice trvá zhruba 1000 let, než se rozloží!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Alan Chia / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.