Domů     Past na Dillingera: 40 ostřílených chlapů na jednoho lupiče
Past na Dillingera: 40 ostřílených chlapů na jednoho lupiče
8.9.2022

Vězení je jako ořechčervem uvnitř.

Červ se může vždy dostat ven,“ říkává veřejný nepřítel číslo 1 John Dillinger. Tenhle charismatický Američan se proslaví nejen bankovními loupežemi, ale i útěky zpoza mříží.

„Výchova ti jde stejně špatně jako prodávání zeleniny,“ procedí skrz zuby malý John Dillinger (1903–1934) směrem ke svému otci Johnu Wilsonovi (1864–1943), obchodníkovi s ovocem a zeleninou.

Chlapec ví, že to druhé není pravda, otcova drsná povaha a disciplína jeho firmě pomáhají. Co se však výchovných metod týče, ty jsou brutální až příliš. John končí pravidelně s podlitinami a krvavými šrámy.

Matka Mary Ellen (1860–1907) se syna zastat nemůže. Umírá, když jsou Johnovi tři roky.

Temnota v duši

Čím tvrdší má Johnův otec ruku, tím je synáček problematičtější. Jeho duše je černá jako nebe před bouří. Navenek působí jako zodpovědný a pracovitý chlapec, jeho temná stránka ale děsí.

Ani péče jeho starší sestry Audrey (1889–1987) nedokáže chlapce odvést od zločinecké party, které se chytne. Je mu pouhých 13 let, když se svými vypečenými kamarády krade uhlí po tunách. Parta se ale neštítí ani daleko závažnějších přečinů.

Násilné dětské hry

„Neee, nechte mě!“ ječí 13letá dívka a kope kolem sebe nohama. Není jí to nic platné. Skupinka chlapců se jí zmocňuje i přes mohutné kousání a škrábání. Jedním z malých násilníků je i John Dillinger!

Mladíci zanechají dívku znásilněnou a potlučenou, aniž by se dočkali trestu. Jediný, kdo ví o nebezpečných Johnových sklonech, je jeho otec. Když se mu nedaří je ze syna vymlátit holí, uchýlí se k bití řetězem. Násilí ale plodí ještě větší násilí. A z Johna roste nebezpečný zločinec.

Jedním z míst, kde se Dillinger skrýval, byl i tento dům v arizonském Tusconu. FOTO: Marine 69-71 / Creative Commons / CC BY-Sa 4.0
Jedním z míst, kde se Dillinger skrýval, byl i tento dům v arizonském Tusconu. FOTO: Marine 69-71 / Creative Commons / CC BY-Sa 4.0

Ano, pane! Nebo ne?

Snad je to touha po změně, co 20letého Johna táhne k armádě. Dobrovolně nastoupí na válečnou loď Utah, ale nadšení mu moc dlouho nevydrží. Jeho služba vlasti končí tím, co umí John nejlépe – útěkem.

Zpět v rodné Indianě se pokouší žít normální život a dokonce se i ožení. Manželství potrvá pouhých pět let. Další cesta ho vede rovnou do náruče bandy vedené zkušeným trestancem.

Nelítostný trest za pár dolarů

Škoda, kterou napáchají při prvním přepadení, není nijak závratná. 50 dolarů, tedy necelých tisíc korun, ale Dillingerovi připraví rozsudek 10 až 20 let za mřížemi.

„Až se odsud dostanu, budu ten největší bastard, jakého jste kdy viděli,“ tvrdí, když do vězení nastupuje. Po svém podmínečném propuštění v roce 1933 dělá vše pro to, aby svému slovu dostál.

V chládku si nakonec odsedí devět a půl roku, během nichž má dostatek času na to seznámit se s nespočtem zločinců a jejich taktikami. Brzy se naučí rozpoznávat, kde trestanci dělají největší chyby. A deseti svým spoluvězňům pomůže uprchnout!

Staří známí z vězení

Světem zmítá Velká hospodářská krize a Dillinger nemůže zavadit o práci. S vervou se pouští do kriminální činnosti ve společnosti trestanců, které poznal ve vězení. Společně vytvoří děsivou, ale funkční zločineckou bandu.

Z první banky v New Carlisle v Ohiu uloupí 10 000 dolarů, a to pouhých pár týdnů po propuštění. Během následujících 14 měsíců vykradou 12 bank!

Gentleman každým coulem

„Dámy a pánové, dovolte, abych se představil. Jsem John Dillinger a chystám se vykrást tuhle banku,“ pronese gangster a uctivě se ukloní. Políbí vystrašené ženě za přepážkou ruku a slušně ji poprosí o vydání všech peněz ze sejfu.

Žena má sice srdce až v krku, kavalírský elegán se zbraní v ruce jí přesto imponuje. Jako by mu obsah trezoru vydávala se samozřejmostí. John Dillinger zkrátka ví, jak si získat veřejnost i svá rukojmí. Rodí se legenda o lupiči gentlemanovi, kterému fandí celá Amerika.

Dillingerova čtyřicítka

„Dillingerův přepadový oddíl“ – tak se nazývá speciální 40členný tým FBI, který dupe gangsterovi a jeho společníkům na paty. Agentům se dokonce podaří v roce 1933 Dillingera zadržet, jeho muži ho ale v převleku za policisty rychle osvobodí.

Přepadení v Arizoně, na Floridě i v Indianě tak mají zelenou. Bank zločinecké party se rychle rozrůstá, s ním ale i počet strážců zákona, kteří po gangsterech jdou. Navíc jeden z policistů při loupežích umírá.

Místem Dillingerova konce se stalo kino Biograph. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo
Místem Dillingerova konce se stalo kino Biograph. FOTO: FBI / Creative Commons / volné dílo

Nashledanou, pánové!

„Mám zbraň! Nechte mě projít!“ křičí Dillinger na dozorce a probíjí si cestu skrz úzké chodby věznice, kde nedávno zase skončil. Hrozí sice dřevěnou maketou pistole nabarvenou černým krémem na boty, ale lest mu dokonale vychází.

Když navíc vezme jako rukojmí zástupce šerifa s dalším mužem, zběsilé jízdě ukradeným autem nikdo nebrání. Unesení muži mají ale štěstí. Nezachrání je ani policie, ani FBI. Spásu jim přináší právě jejich únosce.

Když gangster ujede dostatečně daleko od svých pronásledovatelů, rukojmí propustí. A ještě se s nimi stylově rozloučí podáním ruky.

Místo nápadů brutalita

Dillingerova popularita vzrůstá nevídanou rychlostí. Jeho neustálými a navíc vydařenými útěky veřejnost doslova žije. Palce mu drží dokonce i jeho vlastní oběti. Kriminálníkovi stoupne sebevědomí natolik, že si opatří novou lupičskou bandu.

Rafinované a sofistikované plány však mizí v nenávratnu. Teď nastupuje čas agrese a násilí. Pohár trpělivosti přetéká na všech stranách. Netrpělivá je veřejnost, FBI i gang samotný.

Dvojí tvář gangstera

Zločince mrazí na zátylku zrychlený dech policejních a vládních vyšetřovatelů. Odměna za jeho hlavu stoupá na 20 000 dolarů, což je v době po velké hospodářské krize obrovské jmění. Mezi gangem a policisty několikrát dochází k přestřelce.

Veřejný nepřítel číslo 1 musí okamžitě vymyslet další efektivní způsob, jak se navždy ztratit v davu. „Jiné řešení není. Chci novou tvář,“ nařizuje plastickému chirurgovi pod sprchou drsných výhrůžek.

Nechá si také popálit prsty kyselinou, aby měl zničené otisky prstů. Pokusy o dokonalou změnu obličeje ale krachují. Tělo chirurga je brzy nalezeno utopené v jezeře.

Posmrtná maska Johna Dillingera FOTO: Jewelr07 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Posmrtná maska Johna Dillingera FOTO: Jewelr07 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Prodejná milenka

Rumunská emigrantka Anna Sageová (1889–1947) se v americkém Chicagu živí jako prostitutka a bordelmamá. Jaká je její role v Dillingerově příběhu? Naprosto zásadní. John je pro ni něco víc než zákazník a jeho city jsou také více než vřelé.

Přesto si Rumunka při nebezpečí deportace radši hlídá záda vlastní než gangsterova. Je to právě ona, kdo na Johna Dillingera uplete spolu s agenty síť, do níž bude zločinec lapen jako moucha.

Závěrečné titulky

„Zajdeme si do kina,“ sděluje sladce Anna Johnovi do telefonu a před očima vidí tučnou odměnu. Je 22. července roku 1933 a John Dillinger kráčí vstříc své milé. Políbí se. Je to naposledy. Když vyjdou z biografu, hbitě je obklíčí skupina agentů.

Gangster poprvé špatně odhadne situaci. Tasí zbraň, ale to už ho špikují policejní kulky skrz naskrz. Veřejný nepřítel číslo 1 umírá na rozehřátém chodníku. Nebo ne? Jeho kumpáni tvrdí, že agenti zastřelili Dillingerova dvojníka. Kde je pravda, se nikdy definitivně neprokázalo.

Foto: FBI / Creative Commons / volné dílo, Marine 69-71 / Creative Commons / CC BY-Sa 4.0, Jewelr07 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla