Domů     Legendární výprava: Objevil irský mnich Ameriku 1000 let před Kolumbem?
Legendární výprava: Objevil irský mnich Ameriku 1000 let před Kolumbem?

„Popisovat něco takového! Jaká opovážlivost!“ rozčiluje se mnich Brendan v klášteře v irském Ardfertu, když si přečte jakýsi starý spis líčící podivuhodné země se třemi oblohami a dvěma rajskými řekami. Nevěří, že něco takového může na Zemi existovat.

Žádné boží zázraky, je to dílo ďáblovo! Mnich proto vhodí spis do ohně.

„Není přece možné, aby na někoho zářily sluneční paprsky, zatímco jiný bude žít ve tmě. Bůh nemůže být tak nespravedlivý,“ mumlá si Brendan (asi 484‒asi 577), zatímco tajemné dílo stravují plameny.

Představenému kláštera se ale jeho čin nelíbí ani za mák. „Vypluješ na moře a najdeš země, které spis líčí,“ potrestá muže, který byl ve svých 28 letech vysvěcen na kněze a později se sám stal zakladatelem mnoha klášterů a opatem.

Brendanovi nezbude než poslechnout, sbalit se a vyrazit na dlouhou plavbu. Se 12 (někde se dokonce uvádí se 17) dalšími irskými řeholníky si přichystají tradiční koženou rybářskou loď, zvanou currach.

Její trup má dřevěnou kostru a je sešitý z kravských kůží, které změkčuje tuk. Díky tomu dovnitř nepronikne ani kapka vody. Mniši spustí plavidlo na vodu.

Jejich pouť popisuje text Navigatio Sancti Brendani Abbatis (Plavba svatého opata Brendana), který vzniká v 10. století, tedy asi 400 let po uskutečnění cesty.

Irský mnich Brendan musí vyplout do dalekých zemí. Je to trest, že spálil cestopis. FOTO: Franciscan Sisters of the Perpetual Adoration (La Crosse, Wis.)/Creative Commons/No restrictions
Irský mnich Brendan musí vyplout do dalekých zemí. Je to trest, že spálil cestopis. FOTO: Franciscan Sisters of the Perpetual Adoration (La Crosse, Wis.)/Creative Commons/No restrictions

Ostrov na hřbetě velryby  

Píše se prý rok 545, když skupinka mnichů v bárce zamíří na západ. „Doplujeme do země svatých,“ povzbuzuje Brendan ostatní druhy, zatímco vlny nebezpečně narážejí do boku lodi.

„Ostrov,“ zvolá náhle jeden z účastníků výpravy a krátce poté loď skutečně přirazí ke břehu. Cestovatelé vystupují na souš. „Zapálíme oheň,“ rozhodnou se, že se zahřejí a připraví si něco k jídlu. Jenže když se jim konečně podaří, aby dřevo vzplálo, zažijí šok.

„Potápíme se!“ křičí vyděšeně. Ostrov je vlastně velryba, která se právě probouzí. Horko na hřbetě jí není vůbec příjemné, a tak chce zamířit zpět do hlubších vod. Mniši jen tak tak stihnou naskákat zpátky do své lodi.

Dále proplouvají kolem „ostrova kovářů“, který na ně chrlí cosi žhavého – zřejmě se stávají svědky sopečného výbuchu. „Podívejte, skřítci černí jako uhlí,“ zírají jindy fascinovaně na lidi, kteří obývají zemi daleko na severu.

Jde o Eskymáky, zachumlané do kožešin. Během pokračující plavby spatří na obzoru další div. „Plovoucí sloup z křišťálu,“ vydechnou ohromeně. Nejspíš mají na mysli ledovec.

Brendanova legendární loď. FOTO: Miscellaneous Items in High Demand, PPOC, Library of Congress/Creative Commons/Public domain
Brendanova legendární loď. FOTO: Miscellaneous Items in High Demand, PPOC, Library of Congress/Creative Commons/Public domain

Tichý klášter 

Na konci cesty narážejí na vytouženou zemi svatých. „Toto byl onen klášter, se svým vlastním světlem, jež v něm plálo.

Čtyři svíce hořely před hlavním oltářem, tři u vedlejšího… A v chóru tam bylo čtrnáct sedadel naproti sobě, opatské sedadlo uprostřed mezi nimi, a když opat začal recitovat samotný verš, chór skromně odpovídal,“ vypráví Brendan svůj zážitek z objevené pevniny, kterou považuje za zemi zaslíbenou.

„Nikdo z nich (z chóru – pozn. red.) se neopovážil recitovat samotný verš vyjma samotného opata a nikdo nemluvil bez povolení…, dokud opat nepovolil, ale ani pak nemluvili slovy, ale znaky očí, rtů nebo rukou dávali najevo to, co chtěli říct.“ Historka v sobě skrývá morální poučení, kterými je Plavba svatého opata Brendana doslova prošpikovaná.

Svědčí o tom už samotný úvod o kacířském spisu… Vzniklo snad dílo v 10. století jako příručka pro utužení víry?

Ticho a tajemné znaky, které Brendana tak nadchnou, mají čtenáře příběhu pobídnout k tomu, aby se vždy chovali tiše, pokorně a zbožně… „Když všechno opustíš, prohloubíš svoji důvěru, jedině tak můžeš být sám s Bohem,“ promlouvá k Brendanovi jeho vnitřní hlas.

Žene ho touha najít zaslíbenou zemi. „Když propluji tmou, čeká mne světlo a ona země,“ doufá. Jakmile k ní dopluje, spatří všude hojnost plodů, zvěře, doslova ráj. Mniši, kteří se dorozumívají posunky, tvoří jeho součást…

Mnicha čeká dlouhá cesta po moři. FOTO: Gossuin de Metz (texte). Enluminure du
Mnicha čeká dlouhá cesta po moři. FOTO: Gossuin de Metz (texte). Enluminure du „Maître de Thomas de Maubeuge“. Vers 1304/Creative Commons/Public domain

Ostrovy se stěhují

Najednou se k Brendanovi přiblíží mladík. „Tady máš zemi, kterou jsi hledal. Musíš se ale vrátit zpátky domů, ke svým úkolům. Mnohé jsi poznal a jsi nyní vědoucí. Víš, co tě čeká, to je tvoje zaslíbená země,“ vysvětlí mu. Teď mořeplavec konečně pochopí.

Jeho úkolem je vrátit se, modlit se k Bohu, pracovat a přivádět k víře ostatní i vyprávěním příběhů, které na moři zažil. Po sedmi letech se ocitá zpátky doma. Na konci svého života se stává opatem v klášteře Clonfert v irském Galway.

Kde ale leží jeho zaslíbená země? V mapách z předkolumbovské doby se ostrovy svatého Brendana, k nimž měl doplout, různě stěhují. Nabývají polohu od jihu Irska, přes Kanárské ostrovy, Faerské ostrovy, Azory či Madeiru.

Kryštof Kolumbus Brendanův příběh dobře zná. FOTO: Sebastiano del Piombo/Creative Commons/Public domain
Kryštof Kolumbus Brendanův příběh dobře zná. FOTO: Sebastiano del Piombo/Creative Commons/Public domain

Svědectví kamenných komor

„Jedu najít zaslíbenou zemi svatého Brendana,“ prohlašuje prý mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451‒1506) vpředvečer odplutí na výpravu, při níž objeví břehy Nového světa. Příběh svatého Brendana dobře zná.

Mohl svatý muž ale doplout do Ameriky téměř 1000 let před ním? Většina vědců považuje vyprávění o Brendanovi za smyšlenou legendu, jenže nic se nedá vyloučit. Pokud by to byla realita, místo přistání mohlo být Gungywamp v Connecticutu.

Zdejší archeologické naleziště obsahuje kamenné komory s vytesanými nápisy, které souvisejí se svatým Brendanem. Orientace těchto staveb, užívaných k náboženským účelům, také připomíná směřování irských kostelů. Vchod na západ, okna na východ.

Místní stavby ale nepřinášejí jednoznačný důkaz, že se irská výprava dostala až sem…

Vzpomínka na Krista

„Podívejte chíró,“ ukazuje jeden z archeologů při výzkumech v Gungywampu na symboly vyryté do kamene. Prastarý znak, kdy se dvě řecká písmena – Chí a Ró – napíšou přes sebe, odkazuje k Ježíši Kristu.

Časově dokonale pasují na raně křesťanské irské tradice, protože tyto symboly opravdu Irové v období let 500–900 používají. Mohla je tu zanechat právě Brendanova výprava. Háček ovšem vězí v tom, že se rytiny na kamenech nedají úplně spolehlivě datovat.

Zarážející ale je, že tady chybějí stopy po písmu ogam, jenž mniši používali. Jedná se o řady čárek, které se překládají do abecedy. Nacházejí se třeba v Buckhornském parku v americkém státě Kentucky.

Některé nápisy připomínají starou keltštinu, jeden z nich se dá číst i jako „skupina lidí, cestujících z druhé strany“. Z jaké druhé strany? Snad přes moře? Badatelé bezradně krčí rameny.

Není navíc jasné, jsou-li to skutečně irské ogamy, protože současně připomínají i algický jazyk, používaný severoamerickými indiány. Přesvědčivé stopy o pobytu Irů v 6. století na severu Ameriky proto stále chybí.

Jestli se jednou objeví, budou se však muset přepsat učebnice dějepisu a záhadný mnich Brendan se z legendy stane větším objevitelem než Kryštof Kolumbus.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Edward Reginald Frampton/Creative Commons/Public domain
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina