Rakovina, zhoubná nemoc, s níž lidstvo bojuje dlouhá desetiletí. Vědci z celého světa se snaží nalézt látku, která by rakovinné bujení mohla zastavit, či dokonce vyléčit.
Přišli nyní vědci s revolučním pokrokem v boji proti rakovině, nebo se jedná pouze o další „pokus“?
Lék, jenž by mohl léčit rakovinu, vzešel v roce 2020 z laboratoří českých vědců z pražského Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd České republiky (AV ČR), kteří na něm spolupracují s americkými experty z Univerzity Johnse Hokpinse v Baltimoru.
V současné době je v USA spuštěna zhruba tříletá fáze klinických testů na prvních 160 pacientech, jež je v režii společnosti Dracen Pharmaceuticals, která zakoupila licenci na vývoj těchto látek pro léčbu rakoviny.
Výzkum v roce 2018 podpořil také zahraniční investor částkou 40 milionů dolarů (cca 920 milionů korun).
V případě hladkého průběhu by mohl být k dispozici lék proti nejběžnějším druhům rakoviny, jako např. proti nádorům prsu nebo prostaty.
Slibné vyhlídky, ale…
Nová látka, která již prošla dvouletým laboratorním testováním na zvířatech a která dostala povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), byla pojmenována jako DRP-104. „Zahájení testů naší látky na lidech je skvělá zpráva a důležitý milník na cestě k nové léčbě pro onkologické pacienty.
Na oslavy je ale ještě příliš brzo. Před naší látkou je ještě dlouhá cesta a řada překážek. To, že se dostane úspěšně až do cíle, není zdaleka jisté,“ řekl Pavel Majer z ÚOCHB, vedoucí české skupiny odborníků a spoluzakladatel firmy Dracen Pharmaceuticals.
Dle odborníka je medicínské využití látky přibližně 15%, rozhodně by musela podstoupit ještě další dvě fáze klinického testování, přesto i byť sebemenší šance léčby onkologicky nemocných pacientů stojí za pozornost.
Potlačení růstu rakovinných buněk
Látka DRP-104, podávaná nitrožilně, funguje na bázi uvolňování antimetabolitu DON přímo v nádorech, tím se zastaví buněčný metabolismus glutaminu, což je klíčový zdroj dusíku potřebný pro růst nádorových buněk.
Podle vědců většina z neúspěšných látek skončí z důvodu nedostatečné účinnosti, mnohem menší část pak kvůli vedlejším účinkům. V tomto případě se jedná o proléčivo uvolňující DON, jehož efektivita byla již opakovaně prokázána.
Primárně nyní jde o eliminaci vedlejších účinků. Kliničtí pacienti dostávají nejprve malou dávku, ta je postupně navyšována, zároveň se klade důraz na sledování veškerého dění, především na přítomnost případných vedlejších účinků.
Je také třeba zjistit, jaká je maximální tolerovaná látka pro další fázi výzkumu.
„Na jedné straně chceme dávku maximální, aby se potlačil nádor, na druhé straně samozřejmě dříve či později narazíme na vedlejší účinek, takže se musí vyvažovat zájem pacienta. Musí tam být šance, že přinese benefit pacientovi,“ vysvětlil Majer.
Glutamin je sice zdrojem dusíku i pro zdravé buňky, badatelům se však tento „problém“ podařilo překonat a zajistit, aby ve zdravé tkáni zůstala léčebná látka neaktivní.