Skip to content
reklama
reklama

Moderní aplikace Národního muzea je nyní dostupná i v ukrajinštině

Národní muzeum 24. srpna 2022 ve spolupráci s Českým výborem ICOM u příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny spustilo ukrajinskou verzi své aplikace pro mobilní zařízení.

blank
Shromáždění prostřednictvím videonahrávky pozdravila i první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Foto: nm.cz

Spuštění aplikace proběhlo na slavnostním večeru v Národním muzeu, při kterém byla předána vlajka ICOM dalšímu pořadateli Generální konference ICOM, jímž je Dubaj. Tato akce ukončila plenární část 26.

Generální konference Mezinárodní rady muzeí (ICOM). Ta právě probíhá v Praze a účastní se jí přes 3000 muzejníků z celého světa.

Muzeum do kapsy

Aplikace „Národní muzeum do kapsy“ se nyní díky překladu do ukrajinštiny rozšířila o další jazykovou mutaci, přibližuje tak Národní muzeum nové skupině návštěvníků. Cílem této aplikace je nabídnout komplexní zážitek a umožnit nejen koupi vstupenky, ale také nechat se provést expozicemi a dozvědět se o některých exponátech zajímavosti, které do aplikace přidávají přímo odborníci Národního muzea.

Pro každou ze čtyř nově otevřených expozic je navíc dostupná komentovaná prohlídka. Dohromady je ke spuštění připraveno více než osm hodin mluveného slova, nyní nově právě i v ukrajinském jazyce. Návštěvník si také může doma s předstihem sám naplánovat trasu, která nejvíce odpovídá jeho zájmům a časovým možnostem.

blank
Další tematické trasy se plánují i v ostatních budovách. Foto: nm.cz

Na vytvoření aplikace v ukrajinštině se podílelo celkem deset lidí, z toho sedm ukrajinsky hovořících. Výroba trvala zhruba dva měsíce a Národní muzeum při ní spolupracovalo i s redakcí rádia Ukrajina.

Vyjádření solidarity

V den, kdy si připomínáme Den nezávislosti Ukrajiny, jsme se rozhodli symbolicky spustit verzi této aplikace v ukrajinském jazyce též jako vyjádření solidarity a vzdání pocty našim ukrajinským kolegům, kteří chrání kulturní dědictví své země před hrůzami války,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Národní muzeum již mnoho let pomáhá se záchranou kulturních památek v mnoha zemích světa. Působilo a působí například v Afghánistánu, Sýrii, Súdánu a od začátku války s podporou Ministerstva kultury ČR systematicky pomáhá také na Ukrajině.

blank
Chybět nebudou ani nové 3D modely i nové modely rozšířené reality v dalších expozicích. Aplikace je zdarma ke stažení na App Store a Google Play. Foto: nm.cz

Vznik mobilní aplikace v ukrajinském jazyce podpořila i Olena Zelenská. Dnes bych chtěla obzvlášť poděkovat Národnímu muzeu v Praze za to, že jeho expozice začnou hovořit ukrajinsky. Podporovala jsem zavedení audio průvodce po světových muzeích dlouho před válkou.

Teď tato iniciativa má úplně nové rozměry – prohlídka muzea v ukrajinštině přibližuje Ukrajincům jejich domov, který museli opustit kvůli ruskému agresorovi,“ uvedla první dáma Ukrajiny.

Chytrá aplikace

Mobilní aplikaci vyvinula na základě zadání Národního muzea česká technologická firma Futured. Dokáže návštěvníka provést celým muzejním komplexem a přesně ho nasměrovat na jakékoliv místo, ať už se jedná o konkrétní expozici, kavárnu, obchod, šatny či toalety.

Nedílnou součástí nově vzniklé aplikace je i tzv. rozšířená realita. Mobilní telefon díky ní stačí jednoduše namířit na více než 22 metrů dlouhou kostru plejtváka myšoka, která je zavěšená u stropu muzea, a aplikace ji okamžitě obalí masem a kůží, takže návštěvník získá dojem, že je uprostřed oceánu.

Model plejtváka vytvořilo studio More.is.More.

blank
V současnosti Národní muzeum nabízí vše v češtině, angličtině a v ukrajinštině, ale do budoucna počítá i s dalšími jazykovými mutacemi. Foto: nm.cz

Inspirací byly pro Národní muzeum zdařilé mobilní aplikace institucí jako Rijskmuseum v Nizozemsku, Art Institute of Chicago nebo American Museum of Natural History a MoMa v New Yorku.

Foto: Úvodní foto: nm.cz
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...