Také byste si přáli modré z nebe? Ale pozor, občas z oblak padá něco jiného. Jako třeba v roce 2009 ve švédském Stockholmu. To z nebe padali zakuklení lidé.
Stockholm, sobota 23. září 2009. Nad střechou budovy, v níž má sídlo bezpečnostní agentura G4S, se objevuje helikoptéra. Na první pohled nic nezvyklého.
Vždyť se tržby z řady obchodních domů, které končí v sejfech agentury, sem tam překládají na zdejším heliportu. Jenže tentokrát je všechno jinak.
Vrtulník vynesl na lanech krabice i zločince
Helikoptéra přistává přímo na střeše objektu. Vzápětí se objeví několik záblesků a zazní ohlušující rány. Těm, kdo mají dobrý výhled na střechu budovy agentury, se naskytne pohled jako z akčního filmu.
Maskovaní lupiči mizí na lanech, spuštěných z vrtulníku, v budově. A za dvacet minut se stejnou cestou vracejí zpět. Před očima konsternovaných čumilů nakládají na palubu vrtulníku několik krabic, které společně s nimi stroj vyzvedl z hloubky. A pak naskočí na palubu a mizí v oblacích.
A není to jen cvičení?
Ještě chvíle si svědci mohou myslet, že se jedná o pouhé cvičení. Vždyť celá akce netrvala ani půlhodinku. A navíc – za celou dobu se v okolí budovy neobjevilo jediné policejní auto s rozsvíceným majáčkem a jediný strážce zákona.
Kdo by myslel na to, že se jedná o regulérní loupež? Jenže pak se situace na místě mění.
Na druhou helikoptéru připevní nálož
Ukazuje se, že lupiči mají akci připravenou lépe, než by bylo policistům milé. Kdo by věřil tomu, že bandité ukradnou helikoptéru přímo z policejního hangáru, a na tu, která zůstala na místě, umístí časovanou nálož?
Policejní auta zase komplicové lupičů vyřadí na dlouhé minuty tím, že na klíčové komunikace nahromadí desítky zábran. Když už policisté konečně dorazí na místo činu, čeká tu na ně veliký balík s viditelným nápisem „bomba“.
Bomba? Falešný poplach
Co na tom, že alarmy jsou spuštěny v okamžiku výbuchu první nálože a že přivolaní pyrotechnici potvrzují, že ona bomba je pouze falešná.
Horší je, že z lupu v hodnotě 39 milionů švédských korun (v současné době by to bylo v přepočtu 90,5 milionu korun) se najde doslova pár haléřů. Konkrétně 56 000 švédských, v přepočtu 120 000 českých korun.
Šéf před soudem chyběl. Prý žije na Balkáně
Jen malou náplastí zůstává fakt, že už v srpnu příštího roku začíná soud s údajnými pachateli loupežného přepadení. Z deseti obviněných, které se podaří dostat na lavici obžalovaných, odcházejí dva domnělí organizátoři se sedmiletým trestem.
Pětice dalších spolupachatelů dostává tresty od jednoho do pěti let. Další tři odcházejí od soudu jako svobodní lidé. Důkazů bylo zoufale málo.
A policie navíc připouští, že hlavu celé akce do svých spárů nedostala a že si snad užívá luxusního lupu kdesi doma, na Balkáně.