Skip to content
reklama
reklama

Další naděje pro pacienty s rakovinou

Rakovina, zhoubná nemoc, s níž lidstvo bojuje dlouhá desetiletí. Vědci z celého světa se snaží nalézt látku, která by rakovinné bujení mohla zastavit, či dokonce vyléčit. Přišli nyní vědci s revolučním pokrokem v boji proti rakovině, nebo se jedná pouze o další „pokus“?

blank
Nádorové buňky mají celou řadu „fíglů“, jak oklamat buňky imunitního systému, a tím odvrátit pozornost jinam. Foto: Pixabay

Lék, jenž by mohl léčit rakovinu, vzešel v roce 2020 z laboratoří českých vědců z pražského Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd České republiky (AV ČR), kteří na něm spolupracují s americkými experty z Univerzity Johnse Hokpinse v Baltimoru.

V současné době je v USA spuštěna zhruba tříletá fáze klinických testů na prvních 160 pacientech, jež je v režii společnosti Dracen Pharmaceuticals, která zakoupila licenci na vývoj těchto látek pro léčbu rakoviny.

Výzkum v roce 2018 podpořil také zahraniční investor částkou 40 milionů dolarů (cca 920 milionů korun).

V případě hladkého průběhu by mohl být k dispozici lék proti nejběžnějším druhům rakoviny, jako např. proti nádorům prsu nebo prostaty.

blank
Během imunoterapie jsou nemocným podávány PD-1 protilátky, jejichž úkolem je posílení imunitní reakce organismu pro boj s rakovinou. Foto: Pixabay

Slibné vyhlídky, ale…

Nová látka, která již prošla dvouletým laboratorním testováním na zvířatech a která dostala povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), byla pojmenována jako DRP-104. „Zahájení testů naší látky na lidech je skvělá zpráva a důležitý milník na cestě k nové léčbě pro onkologické pacienty.

Na oslavy je ale ještě příliš brzo. Před naší látkou je ještě dlouhá cesta a řada překážek. To, že se dostane úspěšně až do cíle, není zdaleka jisté,“ řekl Pavel Majer z ÚOCHB, vedoucí české skupiny odborníků a spoluzakladatel firmy Dracen Pharmaceuticals.

Dle odborníka je medicínské využití látky přibližně 15%, rozhodně by musela podstoupit ještě další dvě fáze klinického testování, přesto i byť sebemenší šance léčby onkologicky nemocných pacientů stojí za pozornost.

blank
Pavel Majer sdělil, že přeměnou metabolismu rakovinových buněk jejich látky způsobí citlivost nádoru na imunoterapii. Foto: Pixabay

Potlačení růstu rakovinných buněk

Látka DRP-104, podávaná nitrožilně, funguje na bázi uvolňování antimetabolitu DON přímo v nádorech, tím se zastaví buněčný metabolismus glutaminu, což je klíčový zdroj dusíku potřebný pro růst nádorových buněk.

Podle vědců většina z neúspěšných látek skončí z důvodu nedostatečné účinnosti, mnohem menší část pak kvůli vedlejším účinkům. V tomto případě se jedná o proléčivo uvolňující DON, jehož efektivita byla již opakovaně prokázána.

Primárně nyní jde o eliminaci vedlejších účinků. Kliničtí pacienti dostávají nejprve malou dávku, ta je postupně navyšována, zároveň se klade důraz na sledování veškerého dění, především na přítomnost případných vedlejších účinků.

Je také třeba zjistit, jaká je maximální tolerovaná látka pro další fázi výzkumu.

blank
Již v preklinické fázi, tedy při testech na zvířecích buňkách, se zjistilo, že nejlepší je kombinace léku a imunoterapie, ta se zaměřuje na posilování imunitní reakce organismu vůči nádoru. Foto: Pixabay

Na jedné straně chceme dávku maximální, aby se potlačil nádor, na druhé straně samozřejmě dříve či později narazíme na vedlejší účinek, takže se musí vyvažovat zájem pacienta. Musí tam být šance, že přinese benefit pacientovi,“ vysvětlil Majer. Glutamin je sice zdrojem dusíku i pro zdravé buňky, badatelům se však tento „problém“ podařilo překonat a zajistit, aby ve zdravé tkáni zůstala léčebná látka neaktivní.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...