Ohrožuje každého desátého Čecha a kazí výhled na stáří prožité ve zdraví. Řeč je o cukrovce 2. typu, kterou už lékaři kvůli rychle rostoucím číslům označují za novou epidemii. Diabetes způsobuje lidskému tělu celou řadu zdravotních komplikací.
Poškozuje například srdce a cévy – to podle odborníků platí až u 30 % léčených pacientů. Ničí také zrak – to se týká přibližně 27 % lidí s cukrovkou. Lékaři mají k dispozici moderní léčbu tzv.
glifloziny, díky nimž tělo vylučuje přebytečný cukr v moči, a léky tak chrání i ledviny a kardiovaskulární systém před poškozením způsobeným diabetem. Glifloziny se však zatím dostanou pouze ke zlomku pacientů.
Jsou prospěšné
„Účinně regulují hladinu cukru v krvi, pacienti přebytečný cukr vyloučí a daří se jim díky tomu i zhubnout. V současné době je však lékaři nemohou předepisovat každému pacientovi, proto se zatím dostaly jen k 10 % pacientů s diabetem.
Přitom by jich mohlo být násobně více,“ říká prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP.
„V současné době zdravotní pojišťovny úhradu omezují například hodnotami glykovaného hemoglobinu, které jsou však nastavené až nesmyslně vysoko, takže na léčbu nedosáhne řada pacientů, jež by glifloziny paradoxně mohly chránit preventivně.
To se doufám podaří časem změnit, aby lék byl dostupný více pacientům,“ dodává.
Podle prof. MUDr. Aleše Linharta, CSc., předsedy České kardiologické společnosti, glifloziny navíc významně ovlivňují riziko hospitalizace nebo smrti v důsledku srdečního selhání.
„Podle studií se riziko snižuje o 25 %, což je ve srovnání s dosavadními možnostmi léčby obrovský pokrok. Pacienti díky tomu mají naději na kvalitnější život bez nutnosti opakovaně trávit dny v nemocnici,“ říká kardiolog. Odborníci se shodují, že lidí s diabetem 2. typu dlouhodobě přibývá.
Nových pacientů přibývá
„V posledních letech evidujeme asi 20 tisíc nově nemocných ročně.
Výjimku tvoří poslední dva pandemické roky, kdy počty pacientů klesaly, ať už kvůli tomu, že nechodili s potížemi k lékaři, tak bohužel v důsledku úmrtí na covid-19. V souvislosti s ním jsou diabetici jedni z nejrizikovějších pacientů,“ říká prof. Prázný.
Počty pacientů podle něj rostou hlavně kvůli obezitě a celkovému stárnutí populace – pacienti žijí déle a zároveň přibývají stále mladší. Až 55 % obyvatel České republiky má problém s nadváhou – obezita je přitom jednou z roznětek k rozvoji diabetu 2. typu.
Podle zkušeností odborníků si většina potenciálních pacientů neuvědomuje, že už v rané fázi cukrovky dochází k poškození životně důležitých orgánů, často nevratnému.
„V důsledku vyšší hladiny krevního cukru dochází k předčasnému ničení cév. A to jak těch mikroskopických, které vyživují ledviny nebo periferní nervy, tak velkých tepen,“ popisuje MUDr. Barbora Doležalová, diabetoložka z INTENDIA kliniky v Chrudimi.