Domů     Barevní lidé: Co způsobuje nevšední odstíny pokožky?
Barevní lidé: Co způsobuje nevšední odstíny pokožky?

Základní barvy lidské pleti znají všichni. Ale co když se pokožka změní na takový odstín, který dokáže nejenom překvapit, ale třeba i vyděsit? Za neobyčejnými tóny může stát genetická porucha, některé potraviny nebo chemické látky. A to i takové, se kterými se denně setkáváme!

Zelená, modrá, oranžová… A co třeba žlutá? Takové barvy pokožky se nemusí vyskytovat jen v komiksech, fantasy filmech nebo pohádkách. Někdy se s nimi lze setkat i v reálném životě. A zatímco některé jsou dočasné, jiných se lidé nikdy nezbaví.

Zelené děti z Woolpitu

Barva pleti: zelená

Důvod: nevysvětlen

Známá anglická legenda vypráví příběh dvou dětí, které se údajně objevily ve vesnici Woolpit v hrabství Suffolk někdy během 12. století. Během žní tehdy vesničané narazí na opuštěného chlapce a dívku.

A nejsou to jen tak nějaké obyčejné děti, mají totiž zelenou pokožku, mluví neznámým jazykem a jejich oblečení se v žádném případě nepodobá dobovému stylu odívání.

Venkované je odvedou s sebou a postarají se o ně, ale dvojice několik dní odmítá veškeré jídlo, dokud nenarazí na fazole, do kterých se dychtivě pustí ještě za syrova.

Postupem času si zvyknou na běžnou stravu, pomalu se vytratí i podivná barva jejich pleti a naučí se mluvit anglicky.

Mohou tak vysvětlit svým zachráncům, že jsou bratr a sestra a že pocházejí ze země, kde nikdy nesvítí slunce a i během dne se světlo podobá soumraku. A všechno je tam prý zelené.

Svůj příchod do Woolpitu nejsou schopny vysvětlit, prý pásly dobytek svého otce, když uslyšely zvuk zvonů a náhle se ocitli na místě, kde je vesničané našli.

Historikové dodnes nepřišli s jasným vysvětlením příběhu, ale většina z nich se přiklání k tomu, že jde o smyšlenou bajku, popisující imaginární setkání s nadpřirozenými bytostmi.

Jiní si myslí, že může jít o poněkud nadnesený popis rozdílu mezi Angličany a původními Brity keltského původu.

Cedule u vjezdu do Woolpitu připomíná místní legendu.(Foto: Rod Bacon / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Cedule u vjezdu do Woolpitu připomíná místní legendu.(Foto: Rod Bacon / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Modří lidé z hor

Barva pleti: modrá

Důvod: genetická porucha

Modrou pokožkou jsou proslulí animovaní Šmoulové, ale do americké historie vstoupil rodinný klan, jeho příslušníci mají pleť podobné barvy. Jde o rodinu Fugateových, žijících ve státě Kentucky.

Okolo roku 1820 se usadí Martin Fugate se svou ženou Elizabeth v hornatém kraji u města Hazard. Aniž by byli blízkými příbuznými, jsou oba nositeli genu, který způsobuje zvláštní poruchu.

Při té dochází k tomu, že v krvi lidí se nachází zvýšené množství methemoglobinu (forma hemoglobinu), který nemůže přenášet kyslík do tkání a má na svědomí namodralé zbarvení pokožky.

Dnes už se dá léčit a je ve většině případů způsobena chemikáliemi, potravinami nebo léky, genetické vlivy nejsou příliš obvyklé. I tak jde o poměrně vzácnou záležitost, jejíž výskyt rozhodně není běžný. To se však netýká rodiny Fugateových:

čtyři z jejich sedmi dětí mají také modrou pleť a s tou se narodí mnoho dalších potomků tohoto rodu.

I když může porucha způsobit různé zdravotní obtíže, většina Fugateových prožije dlouhý život a nemá větší zdravotní problémy, protože množství methemoglobinu v jejich krvi je sice dostatečné k tomu, aby způsobilo modrou barvu pokožky, ale nedosahuje kritické hranice.

„Nejmodřejší“ z nich byla Luna Stacyová, která se dožila 84 let a stala se matkou 13 dětí. Ve 20. století se na členy této rodiny zaměří lékaři, kteří na nich vyzkoušejí léčbu, která zabere.

Posledním známým potomkem rodu s modrou kůží je Benjamin Stacy (*1975), který se narodí s charakteristickou modrou barvou, kterou postupně ztratí a objeví se u něj pouze modrý nádech na rtech a konečcích prstů, pokud je mu zima nebo je rozrušený.

Modrou barvou pleti jsou známí hlavně Šmoulové. Americký rod Fugateových jim zdatně konkuruje. (Foto: Nevit Dilmen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Modrou barvou pleti jsou známí hlavně Šmoulové. Americký rod Fugateových jim zdatně konkuruje. (Foto: Nevit Dilmen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Kanárkové dívky

Barva pleti: žlutooranžová

Důvod: expozice TNT

Během první světové války nastupuje mnoho britských žen do továren, aby zastoupily muže, kteří odešli bojovat. Na konci tohoto globálního válečného konfliktu pracují v továrnách téměř tři miliony žen, z nichž asi třetina je zaměstnána ve výrobě munice.

Při té se často používají nebezpečné látky, které způsobují, že vlasy a pokožka dělnic se změní na sytě žlutou, jde zejména o trinitrotoluen (TNT). Tyto ženy se stanou známými pod přezdívkou Canary Girls (kanárkové dívky).

Chemické látky v TNT totiž reagují s melaninem (hnědý až černý pigment) v pokožce a způsobí toto charakteristické zbarvení. Změna barvy pokožky se tehdy netýká jen britských dělnic, ale také jejich dětí.

Stovky se jich narodí s mírně nažloutlou barvou pleti, která se postupně vytratí jako u jejich matek poté, co skončily s prací v továrnách na munici. Závažnějším důsledkem práce s TNT je dopad na játra, která vede k chudokrevnosti a žloutence.

Ta dává pokožce pracujících žen jiný typ žlutého odstínu. V továrnách je během první světové války zaznamenáno asi 400 případů, z nichž zhruba stovka tehdy vede k úmrtí.

Kromě změny barvy pokožky a jaterních problémů se u lidí, pracujících v muničních továrnách vyskytly bolesti hlavy, nevolnost a podráždění kůže.

Během 1. světové války se do práce v britských muničních továrnách zapojí asi milion žen, jako tyto dělnice v roce 1917. (Foto: Horace Nicholls / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Během 1. světové války se do práce v britských muničních továrnách zapojí asi milion žen, jako tyto dělnice v roce 1917. (Foto: Horace Nicholls / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Příliš mnoho dobrého

Barva pleti: oranžová

Důvod: nadměrná konzumace beta-karotenu

Co se týká konzumace mrkve a dalších potravin bohatých na beta-karoten, tedy pigment v některých červených, oranžových a žlutých druzích ovoce a zeleniny, může přinést lidskému zdraví mnoho prospěšných věcí.

Beta-karoten se považuje za provitamín A, což znamená, že v těle se změní na vitamín A (retinol). Jde o silný antioxidant, který přispívá ke zdraví mozku, kůže, plic a očí.

Ale někdy může být i dobrých věcí příliš mnoho na to, aby to nemělo nepříjemné následky. Konkrétně u beta-karotenu jde o stav, zvaný karotenémie. Při něm pokožka dostává oranžovou barvu.

Jde však o poměrně vzácný stav, který se obvykle vyskytuje u lidí, kteří dodržují některý druh přísné diety nebo konzumují velké množství určité potraviny.

„Aby byla vidět aspoň nějaká změna barvy pokožky, bylo by třeba jíst 20 až 50 miligramů beta-karotenu denně po dobu několika týdnů,“ tvrdí lékaři. Jedna střední mrkev přitom obsahuje asi 4 miligramy beta-karotenu. A jak beta-karoten zbarvuje pokožku?

Jde o poměrně snadný mechanismus. Přebytek beta-karotenu v krvi ulpí na částech těla se silnější pokožkou, jako jsou dlaně, chodidla, kolena, lokty anebo oblasti okolo nosu.

Právě zde lidé obvykle zaznamenají první změnu pigmentace a u lidí se světlejší pleti může být oranžový odstín patrnější. Změna barvy kůže pak bude i nadále pokračovat, pokud se jídelníček nezmění. Karotenémie není nebezpečná a její léčba je jednoduchá.

Zkrátka stačí jen omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem beta-karotenu. Zbarvení pokožky poté začne blednout a během několika měsíců se vrátí do normálu.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Domdomegg / commons.wikimedia.org / CC BY 4.0)
Související články
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop