Domů     Rum: Na tuzemák zapomeňte!
Rum: Na tuzemák zapomeňte!
19.8.2022

Má sice jen tři písmena, ale zajímavostí, které se kolem něj točí, je nepočítaně. V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci.

Těm raněným slouží mimo jiné jako tišící prostředek. Jednu dobu funguje jako platidlo a 16. srpna má svůj mezinárodní den.

Jasně, není pochyb! Řeč je samozřejmě o rumu. Ovšem nikoliv o tak oblíbeném nápoji návštěvníků českých hospod tzv.

tuzemáku, který se jako rum v podstatě jen tváří (ve skutečnosti jde o náhražku pravého rumu, vyráběnou dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí), ale o skutečném, světově milovaném nápoji, vyráběném kvašením a následnou destilací melasy nebo šťávy z cukrové třtiny.

Není rum jako rum

Rum protéká v podstatě celým světem, největšími specialisty na něj jsou ale v Karibiku. Vždyť více než 80 % světové produkce pochází právě odtud, konkrétně z okolí Portorika. Pěstuje se tu totiž ta nejkvalitnější cukrová třtina.

V hlavním městě San Juan taktéž sídlí společnost Bacardi (založená původně na Kubě již v roce 1862), jejíž tolik ceněný bílý rum protéká světem v hektolitrech. A to hlavně jako součást koktejlů.

Vlastně by se dalo říct, že je spoluzakladatelem těch nejznámějších z nich jako jsou Mojito, Cuba Libre, Daiquiri a Piňa Colada. Rum, to je totiž tekutina mnoha využití. Dá se pít jak čistý, tak jako součást větší tekuté party.

Jen je třeba dávat pozor, jaký typ rumu do míchaného drinku přidáváte. On totiž není rum jako rum.

Rum zraje obvykle ve vypalovaných dubových sudech. Délka zrání ovlivňuje barvu i chuť. Foto: unsplash
Rum zraje obvykle ve vypalovaných dubových sudech. Délka zrání ovlivňuje barvu i chuť. Foto: unsplash

Tmavý je nejlepší čistý

Obecně s koktejly fungují hlavně světlé rumy. Ty se v sudech moc neohřejí (rum získává tmavší barvu mimo jiné podle toho, jakou dobu v sudech zrál), a tak se jejich výrazná, osvěžující chuť skvěle hodí jako základ oblíbeného drinku.

Univerzálnější využití mají rumy zlaté, nebo chcete-li jantarové. Z těch sice také můžete udělat ingredienci koktejlu, chybu ale rozhodně neuděláte, když si je do sklenice nalijete jen tak, čisté.

V podstatě hlavně tímto způsobem byste si pak měli vychutnávat tmavé rumy, jejichž bohatá, vyzrálá chuť tak vynikne nejlépe. A podobné je to i v případě vaření s rumem.

Ty tmavší se hodí, když má být výsledkem jídlo s hutnou, robustní a velmi výraznou chutí, ty světlejší naopak pro pokrmy jemné a delikátní.

Námořníci ho musí sladit

Koho už nebaví vybírat jen mezi světlými a tmavými a dostane zálusk na něco speciálního, měl by sáhnout po tzv. flavoured, neboli ochuceném rumu. Tomu šmrnc dodává kokos, mango, banán, pomeranč, ale také třeba káva.

Na novou úroveň s ním dostanete koktejly, pít se ale dá i samotný. Mimochodem, první ochucené rumy mají na svědomí námořníci, kteří si nejrůznějšími způsoby vylepšují rum, který dostávají na příděl. Kvůli jeho extrémní síle ho ředí, sladí a ochucují ovocnou šťávou.

U lahvování většinou platí, že čím významnější produkt, tím propracovanější je láhev. Foto: unsplash
U lahvování většinou platí, že čím významnější produkt, tím propracovanější je láhev. Foto: unsplash

Melasa nebo přímo šťáva

Vyrobit rum není jen tak. Pro kýžený výsledek je potřeba několika poměrně složitých kroků, ve kterých může jediná chyba znamenat tekutinu, vhodnou tak leda k vylití do kanálu. Začíná se sklízením zralých rostlin cukrové třtiny.

Tu je následně potřeba co nejrychleji zpracovat. Většinou tak, aby vznikla melasa, což je vedlejší produkt, v podstatě odpadní látka, vznikající při výrobě cukru z třtiny.

Někteří výrobci, hlavně ti ve francouzsky mluvících zemích (Martinik či Guadalupe), ale používají jako základ pro výrobu rumu přímo vylisovanou šťávu z cukrové třtiny.

Rum, šmiknutý whisky

Druhým krokem je fermentace. K melase či šťávě přibudou kvasnice a voda, což dá vzniknout jakési kašovité hmotě. Druh kvasinek má vliv na finální chuť rumu.

Rychlejší kmeny, které zvládnou svou práci během několika hodin, jsou používány pro jemné rumy, ty pomalejší, při kterých probíhá kvašení i několik dnů, mají za následek rumy silnější.

Následuje destilace, po které už přichází na řadu zrání rumu, obvykle ve vypalovaných (zuhelnatělé dřevo produkuje estery, které rumu dodávají barvu, chuť a vůni) dubových sudech. Velmi často v těch, použitých předtím na jiný druh alkoholu. Třeba whisky, což zanechává zajímavou stopu na následné chuti a aroma.

V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci. Foto: pxfuel
V minulosti ho mají v oblibě piráti, námořníci i vojáci. Foto: pxfuel

Cenění mistrové

Jak už bylo řečeno, čím déle rum v sudech zůstane, tím tmavší barvu a výraznější chuť má. Tedy pokud výrobci nesáhnou ke karamelu, kterým rum dobarví. Těžké tmavé rumy zrají klidně i 20 nebo 30 let. Ty lehké bílé naopak jen pár měsíců či let.

Některé země mají ovšem stanovenou minimální dobu zrání. Třeba ve Venezuele jsou to tři roky. Ovšem pozor! Číslo na etiketě ne vždycky úplně přesně vyjadřuje jeho stáří. Hlavně pokud je rum míchán, tedy blendován.

To je pak dost možné, že číslo informuje o vyzrálosti nejstarší složky, zatímco ostatní rumy ve směsi mohou být mladší. Mimochodem, specialisté na míšení rumů, tzv.

„Master Blenders“ jsou tak cenění, že třeba ti, pracující pro společnost Bacardi, nesmějí na společné schůzky jezdit pohromadě, stejně jako například dědicové trůnu britské královské rodiny, aby v případě nehody firmu svou nepřítomností nepoložili.

Rum, nebo auto?

Ačkoliv je tu s námi rum už minimálně od 14. století, nedá se říci, že by lidstvu zevšedněl. Například v roce 2016 se ho na světě vypije 1,3 miliardy litrů! A vůbec nevadí, že za cenu některých by se dalo pořídit luxusní auto.

Minimálně za ten nejdražší na světě určitě. Je jím ten jamajské značky J. Wray & Nephew z roku 1940, obsahující až 25leté rumy, tedy rumy z roku 1915. Jedna lahev je k mání za 54 000 dolarů, tedy v přepočtu téměř 1,3 milionu korun.

Pokud o ní máte zájem, pospěšte si. V současnosti totiž zbývají pouze čtyři kusy.

Legenda o Barrym

Součástí rumového fenoménu jsou i nejrůznější mýty. Ten rozhodně nejznámější se týká záchranářského bernardýna se soudkem rumu na krku. Takové chrabré psisko skutečně existuje.

Jmenuje se Barry (1800–1812) a za svůj 12letý život zachrání více než 40 lidí, kteří uvíznou v horách. Je na to ostatně cvičený svými majiteli, švýcarskými mnichy z kláštera a hospice ve Svatobernardském průsmyku.

Když nadejde jeho čas, je na věčnou upomínku jeho hrdinských kousků vycpán. Jenže se stane pravý opak. Po čase upadne v zapomnění a je přesunut do depozitáře, kam po letech zabrousí místní pracovník, vytírající zrovna podlahu.

Ten v jednu chvíli vezme polorozbitý soudek s drátěným okem, který mu překáží v práci, a pověsí ho na krk jakémusi v rohu zastrčenému vycpanému psovi.

Už ho ovšem zapomene sundat, a tak když se Barry po čase, v rámci výročních oslav tamní horské služby dostane opět na světlo, ozdoba už mu na krku zůstane. Jediné, co není jasné, je, jak přesně se do ní v tradované představě dostal ten rum.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz