Domů     Zkamenělo u Carnacu římské vojsko?
Zkamenělo u Carnacu římské vojsko?
19.8.2022

Spor s císařem Trebonianem Gallem (asi 206–253) má pro papeže Kornelia (?–253) nepříjemné důsledky. I když je jeho moc potvrzena biskupským synodem, musí spěšně opustit Věčné město. Aby toho nebylo málo, v patách jsou mu římské legie.

Dokonce v počtu několika tisíc mužů. Kornelius tuší, že jejich úkol sahá možná mnohem dále, než jen k jeho vyhnání. Co když mají vojáci za úkol ho – pokud možno nenápadně – zlikvidovat?

Papež proto nemá stání, utíká před svými pronásledovateli dál a dál. Už dávno opustil území dnešní Itálie, na cestě je již mnoho dní, ale pronásledovatelé jsou mu stále v patách. Jenže cesta před ním se pomalu začíná uzavírat. Nechal se vehnat do pasti.

Jen kousek před ním už je moře. Má se sem nechat zahnat vojáky a utopit se? Nebo se raději podvolit a zemřít jejich rukou? Už pomalu vidí rysy v tvářích prvních řad vojáků. Z jejich křiku je jasné, že se ho chystají zabít.

Papež ale padne na kolena a v poslední chvíli se obrátí k Bohu. Požádá ho o pomoc a snaží se smířit se smrtí. Když otevře oči po modlitbě, musí si je znovu promnout. Tam, kde ještě před chvílí žhnuly oči vojáků, je najednou obrovská řada kamenů! Co se mohlo stát?

Papež Kornelius musel prchat před pronásledovateli. FOTO: Peter Strub / Creative Commons / volné dílo
Papež Kornelius musel prchat před pronásledovateli. FOTO: Peter Strub / Creative Commons / volné dílo

Téměř tisíce menhirů

Poblíž jihobretaňského města Carnac stojí tito legionáři jako svědci zázraku dodnes. Můžeme z toho soudit, že pronásledování papeže berou tehdy Římané opravdu vážně. Zdejší seskupení kamenných sloupů je totiž největší na světě.

Dokonce i slovo menhir, kterým jsme dnes zvyklí takovéto objekty označovat, pochází ze staré bretonštiny – jedná se o spojení slov men (kámen) a hir (dlouhý).

Celkem jich lze v okolí napočítat přes 3000, dokonce i rozestavění kamenů by mohlo odpovídat pozicím armádního ležení. Najdeme tu samostatné kameny, ale i takové, které jsou vyrovnány v řadách nebo skupinky. Asi tak, jak bychom u takového vojenského ležení mohli čekat.

Kamenné řady v Carnacu nesou jménas. Této se říká Kermario. FOTO: Odedr / Creative Commons / volné dílo
Kamenné řady v Carnacu nesou jménas. Této se říká Kermario. FOTO: Odedr / Creative Commons / volné dílo

Od západu na východ

Zkamenělá armáda je uspořádána do pěti řad. Jsou to Le Ménec, Kermario, Le Manio, Kerlescan a Le Petit Ménec.

Kromě samotných menhirů, tedy kamenů stojících po jednom, lze identifikovat i několik skupin – najdeme zde i kromlech, kruhovitě uspořádané menhiry, kterými je proslulý i britský Stonehenge.

Právě takový útvar, sestávající z celkem 71 kamenů, se nachází v řadě Le Ménec, nejblíže Carnacu. Že by skupina legionářů zrovna stojící kolem ohně?

Celkem do této řady patří 1099 kamenů stojící v 11 alejích, možná tedy pozůstatek klasického římského bojového postavení. I když, pokud jde skutečně o vojáky, pak musí jít o skutečně ztepilé muže.

Kameny jsou totiž uspořádány podle výšky a přední linie dosahují až 3,7 metrů, poslední potom přibližně metr.

Obtížné datování

Jakkoli zní pověst o zkamenělé římské armádě velmi lákavě, zdá se, že kameny se v okolí dnešního Carnacu objevují mnohem dříve než vojska Římské říše.

Většina odborníků totiž překládá budování těchto staveb někdy v pátém až třetím tisíciletí před naším letopočtem, tedy do dob, kdy na tomto území žijí galo-románské kmeny.

V každém případě, o přesnější dataci menhirů stojících kolem tohoto francouzského městečka, ani moderní technologie archeologům příliš nepomáhají.

Nejsou totiž pod nimi schopni najít dostatek stop a zbytků, které by jim umožnily vztyčení kamenů zařadit přesněji.

Keltská svatyně

Takto velké skupenství kamenů pochopitelně přitahuje neustále pozornost. Jeho mystičnost nedá spát nejen hledačům záhad, ale ani celé řadě vědců a archeologů.

O první výzkumy se pokusí již sběratel starožitností a amatérský archeolog Anne Claude de Caylus (1692–1765), který poprvé přiřadí tyto megality Galům někdy v polovině 18. století.

Přibližně o 50 let později se ovšem bretonský šlechtic François René Jean de Pommereul (1745–1823) přikloní spíše na stranu Keltů. A teorie o tom, že jde o místo keltského kultu, na mnoho let vítězí.

Pod některými kameny jsou totiž nalezeny hroby a několik jich je uspořádáno do takzvaného kairn, tedy hromady kamenů obklopujících mohylu či hrob.

Ale James Miln (1819–1881) a Zacharie Le Rouzic (1864–1939) jdou ve svých výzkumech ještě dál a na základě svých archeologických výzkumů posunují vztyčení kamenů ještě před příchod Keltů do této oblasti.

Němci věří Germánům

Vzhledem k fascinaci Adolfa Hitlera (1889–1945) starogermánskými kmeny a mystikou obecně, není asi překvapením, že jeho pozornosti neunikne ani oblast v jižní Bretani.

Němci vycházejí z předpokladu, že tuto oblast osidlují indo-germánské kmeny, které sem přicházejí ze severu.

Vše dostane na starost přední německý ideolog Alfred Ernst Rosenberg (1893–1946), který je zřejmě autorem celé teorie o nadřazenosti germánské rasy.

Rosenberg vyšle dokonce na podzim roku 1940 do oblasti několik letadel s úkolem vytvořit novou leteckou topografickou mapu. Jenže pokračující boje nakonec celý projekt zhatí.

Německý ideolog Alfred Rosenberg toužil odhalit tajemství Carnacu. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Německý ideolog Alfred Rosenberg toužil odhalit tajemství Carnacu. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Jak poznat zemětřesení

Francouzský inženýr a odborník na termodynamiku Pierre Mereaux stráví výzkumem této oblasti více než tři desetiletí. Upozorní přitom na skutečnost, že Bretaň je seizmicky velmi nestabilní oblastí, kde dodnes může docházet k řadě zemětřesení.

Přitom na kamenech vysokých třeba desítky metrů se i relativně malé otřesy, které by člověk ani nezaznamenal, mohou viditelně projevit.

Možná si tak staří Bretaňci všimnou, že každé zemětřesení dá o sobě předem vědět a před velkými otřesy přijde několik mnohem menších. A tak se na planině rozhodnou postavit jakýsi primitivní seismograf.

Kameny rozestaví tak, aby na ně bylo možné vidět ze všech stran a šance, že si někdo varování před přicházející katastrofou všimne, se zvýší. Odhalí budoucnost další teorii?

Foto: Steffen Heilfort / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Peter Strub / Creative Commons / volné dílo, Odedr / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Související články
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno