Domů     Mongolové uřízli polskému knížeti hlavu
Mongolové uřízli polskému knížeti hlavu

Pole u slezské Lehnice pokrývají rozházené mrtvoly. Mezi nimi hbitě pobíhají mongolští bojovníci. Jedním řezem odstraňují poraženým křesťanům uši a házejí je do pytlů. Naplní jich rovných devět. Válečnou kořist poslové doručí chánu Bátúovi.

Čingischánův třetí syn Ögedej (asi 1186–1241) pokračuje v otcově díle. Ke svému impériu připojí i dosud nedobytá území na severozápadě Číny. Další dobyvatelské choutky roku 1237 potom nasměruje do Ruska.

Pro Mongoly jde o snadnou kořist, protože tamější knížectví jsou rozeštvaná a neschopná postavit se společně na odpor. Dobyvatelé tak hladce postupují do nitra země.

„Mongolové organizovali své síly v decimálně uskupených jednotkách po desítkách, stovkách a tisících.

Jejich disciplinované jednotky pak mohly pochodovat ve volných sestavách a v několika proudech, což jim umožňovalo pohybovat se mnohem rychleji,“ vysvětluje současný britský historik Jeremy Black taktiku mongolských přesunů.

Navíc se před samotnou armádou ještě ve třech směrech pohybují průzkumníci, kteří mají za úkol vyhledávat potenciální nebezpečí a okamžitě o něm informovat.

Jindřich II. Pobožný si jde pro smrt. FOTO: Jan Matejko/Creative Commons/Public domain
Jindřich II. Pobožný si jde pro smrt. FOTO: Jan Matejko/Creative Commons/Public domain

Útočí nepřetržitě

Mistrovství Mongolové dosáhnou i ve vymýšlení lstí. Naučil je to Čingischán, který si svoji první fintu vyzkoušel už v 15 letech, když ho zajali bojovníci kmene Tajčiutů.

Utekl jim, a když se dostal poblíž řeky Onon, „položil se na záda do vodního toku a zůstal ležet, takže mu vyčníval jen obličej,“ vypráví Tajná kronika Mongolů, jak unikl svým pronásledovatelům.

Jasně prokázal, že jeho zbraní není jenom hrubá síla, ale i mazanost… Ögedejova vojska nepřítele buď obejdou, nebo rovnou obklíčí. „Jejich oblíbenou taktikou byla tzv.

trvale útočící formace, kdy jízdní lučištníci útočili v jednotlivých zástupech a každý z nich neustále střílel své šípy, než se za stálé střelby vrátil obloukem na konec zástupu,“ objasňuje další mongolskou strategii Black. Často tuto taktiku bojovníci kombinují s falešným ústupem.

Mongolové v bitvě u Lehnice zabrání spojení nepřátelských armád. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Mongolové v bitvě u Lehnice zabrání spojení nepřátelských armád. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Všichni jsou na nohou

Mongolové se roku 1240 vydávají do Kyjeva a město vyplení.

„Hustá hejna Tatarů, kopyta koní a hřmot vozů a jejich milovaného dobytka udusil hlasy v městských zdech, opona šípů zastřela nebe a kolem se setmělo,“ popisuje dění ve městě italský cestovatel a františkánský mnich Giovanni Carpini (asi 1182–1252).

Mongolové také vyštvou z jejich táborů národ kočovných Kumánů, kteří se dávají na pochod. O pomoc žádají uherského krále Bélu IV. (1206–1270). Evropa vycítí nebezpečí a začíná se obávat mongolského vpádu.

Český král Václav I. (1205–1253) situaci nepodceňuje a hned začne svolávat armádu. „Musíme zlepšit ochranu pohraničních pevností,“ nařizuje.

Všichni počítají s tím, že se v srdci starého kontinentu Mongolové objeví na Velikonoce roku 1241. Evropští stratégové se ale spletou, když si myslí, že je bojovníci z Asie budou chtít v jednom proudu převálcovat a hnát se dál na západ.

„Rozdělíme naši armádu na dvě části. Kadan (syn Ögedeje – pozn. red.) se svými muži půjde na sever a já se vydám do Uher,“ vymýšlí mazanější řešení Čingischánův vnuk Bátú (1205–1255).

Evropanům pomůže až Ögedejova smrt. FOTO: Neznámý / (of the reproduction) National Palace Museum in Taipei/Creative Commons/Public domain
Evropanům pomůže až Ögedejova smrt. FOTO: Neznámý / (of the reproduction) National Palace Museum in Taipei/Creative Commons/Public domain

Cesta do záhuby

Do cesty se severnímu proudu Mongolů postaví polský kníže Jindřich II. Pobožný (1196/1207–1241).

„V knížecích vojích stálo 30 000 Slezanů, polských šlechticů, řádových špitálních bratrů a německých rytířů v těžké, zářivě naleštěné zbroji a nesoucích pestré erbovní praporce,“ uvádí britský vojenský historik John Colvin (1922–2003).

„Přispěchám ti na pomoc, švagře,“ slibuje Jindřichovi Václav I. Jenže nedočkavý polský vladař se vrhá do boje dříve, než posily z Čech dorazí. Přitom se nacházejí nedaleko a zvládly by na bitevní pole u slezské Lehnice přijet během jediného dne.

Sami Mongolové ale nechtějí, aby se obě armády spojily. Jindřich II. přichází v bitvě 9. dubna 1241 o život a triumfující Asiati mu uříznou hlavu.

Knížecí tělo později mezi spoustou dalších znetvořených bojovníků identifikují jen díky tomu, že Jindřich měl na noze o jeden prst navíc.

Čingischánův vnuk Bátú zakládá stát Zlatá horda. FOTO: Rašíd-al-Dín/Creative Commons/Public Domain
Čingischánův vnuk Bátú zakládá stát Zlatá horda. FOTO: Rašíd-al-Dín/Creative Commons/Public Domain

Uherská pohroma

Uherský král Béla IV. se 11. dubna 1241 u řeky Slaná pouští do boje s mongolskými jednotkami v čele s velitelem Sübetejem (asi 1175–1248). Nepřátelé mu předvedou dokonalou taktiku předstíraného ústupu.

Když se na ni Béla nachytá a pustí se za nimi, Sübetej najednou něco vykřikne. Mongolští bojovníci okamžitě prudce obrátí svoje koně a ženou je do přímého útoku proti uherské jízdě o síle 70 000 mužů. Hladce ji rozdrtí. „Všude ležela těla jako kameny v lomu.

A celá pláň a mokřiny a břehy řeky zčernaly krví,“ líčí otřesné zážitky jeden z očitých svědků. Bátú a spol. mají Evropu jako v kleštích. Mongolská ležení se táhnou od polské Vratislavi přes Uhry až po Dubrovník na Jadranu.

Kdyby Mongolové chtěli spojit síly v jednu mohutnou armádu, trvalo by jim to sotva pár dnů…

Padají jako podzimní listí

Mongolský jezdec pobídne mrštného koně do cvalu. Po chvíli rychlé jízdy přinutí zvíře zpomalit. Na dohled na obzoru vidí spolubojovníka. Černou vlajkou zamává smluvený signál. Druhý Mongol mu odpovídá.

„Triumfovali díky schopné výzvědné službě…, schopnosti využít signalizační síť, po níž černými a bílými vlajkami nerušeně rozesílali zprávy a rozkazy, aniž by štvali či ohrozili život jediného posla,“ objasňuje Colvin další mongolské plus.

Nepřátele si nepustí k tělu, na to se chovají příliš opatrně. Zabíjejí svými luky z větší vzdálenosti. „Zraňovali a zabíjeli muže a koně, ale na dosah paže se přiblížili, teprve když muži a koně probodaní šípy bezvládně leželi na zemi.

Jejich protivníci padali napravo nalevo jako podzimní listí,“ píšou dobové kroniky. Mongolové nemají přemožitele.

Štěstí v neštěstí

Evropanům nakonec pomůže štěstí. 11. prosince 1241 umírá v mongolském sídelním městě Karakoramu velký chán Ögedej. Od Čingischánových dob platí jasné pravidlo, že nový panovník se volí v hlavním městě říše.

Když na jaře 1242 dorazí zpráva o jeho skonu do evropských táborů bojovníků, nezbývá jim než opustit starý kontinent a vrátit se domů na kurultaj, volební sněm. Bátú je ale prozíravý.

„Nemám naději,“ svěřuje se přátelům, že nemůže být zvolen novým velkým chánem. Ögedejova vdova ani jeho nejstarší syn Güjük (1206–1248) ho nemají v lásce.

Proto se Bátú raději rozhodne na území kolem řeky Volhy a v Kazašské stepi založit vlastní mongolský stát Zlatá horda.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Matthäus Merian/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz