Máte pocit, že s vámi v poslední době není něco v pořádku? Trápí vás změny nálad, zapomnětlivost, bolesti hlavy a zad, únava, poruchy spánku i trávení, potící se ruce či třes?
Před tím, než se začnete plašit, že trpíte vážnou nemocí, zkuste hledat odpověď jinde. Možná totiž váš mozek neprodukuje dostatečné množství látek zvaných neurotransmitery.
Neurotransmitery jsou látky, které se tvoří v nervové soustavě všech živočichů a výrazně ovlivňují činnost mozku. Přes krevní řečiště putují v celém lidském těle a umožňují tak přenos nervových vzruchů, díky kterým nám fungují svaly, žlázy a další tkáně.
„Mezi nejdůležitější neurotransmitery patří například dopamin, který je zdrojem mozkové energie, pocit štěstí a dobré nálady zajišťuje serotonin, zklidnění organismu navozuje GABA a správné fungování paměti zajišťuje látka zvaná acetylcholin.
Neurotransmiterů je ale mnohem víc. Některé se vytvářejí v mozku, další v jiných částech organismu. Pokud jsou v těle v nerovnováze, je jich málo, nebo naopak příliš, vznikají potíže. Většinu z nich známe pod hromadným označením psychosomatické poruchy.
Sem patří nejčastěji bolesti břicha, hlavy, vyčerpanost nebo třeba poruchy nálady a ztráta schopnosti se koncentrovat.
S dysbalancí neurotransmiterů se dává do souvislosti i duševní vyhoření, syndrom únavy, propuknutí Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy nebo Alzheimerovy nemoci,“ popisuje neurotransmitery primářka anti-aging clinic A2C MUDr. Monika Golková, která se zjišťování jejich stavu v lidském těle a následné léčbě odborně věnuje.
Dobrou zprávou je, že pokud vaše tělo nevykazuje dramatický nedostatek či přebytek neurotransmiterů, můžete s tím vcelku jednoduše něco dělat. Např.
pokud vám schází GABA, rovnováhy docílíte obohacením stravy o vitamín B6, který najdete v celozrnném pečivu či vnitřnostech. Pamatujte však, že se potřeba neurotransmiterů liší člověk od člověka.
Hladina, která jednomu vyhovuje může být pro jiného problematická. Navštivte proto odborníka, aby vám provedl důsledné testy, které ukáží, jak na tom je právě váš organismus.
Při lehčích obtížích bude stačit upravit jídelníček, ve vážnějších případech jsou pak využívány doplňky stravy, infuze či podpůrná hormonální terapie. Již za pár týdnů budete pozorovat první známky zlepšení.
„Vzdáleně by se tento proces dal přirovnat k restartování počítače. Látky dodané tělu pomohou mozku vytvořit neurotransmitery a ty mozek energeticky dobijí a obnoví správný přenos vzruchů mezi řídícími a řízenými nervovými buňkami.
To způsobí vyladění funkcí dalších tělesných orgánů,“ shrnuje problematiku primářka. Pokud i vás trápí určité obtíže, které už řadíte mezi chronické, prostudujte si následující tabulku.
Díky svým chutím zjistíte, jaká látka vám schází a jakými potravinami ji můžete do těla doplnit.