Počet kuřáků vodních dýmek se na světě odhaduje na 100 milionů. Oblíbená je hlavně v arabských zemích, kde muslimové nepijí alkohol a při jejím pokuřování usrkávají silný slazený čaj. Vodní dýmky se kouří i u nás v mnoha čajovnách nebo na party.
Nejspíš ji vynalezli v Persii (dnešní Írán) po jejím dobytí muslimy, a to za vlády Safíovců, dynastie perských šáhů počátkem 16. století.
Odtud se již v té době rozšíří do východní Indie a brzy se ujme i na celém Středním východě a okolí, kde se její mechanismus podstatně vylepší. Postupně zdomácní na všech kontinentech, hlavně díky imigrantům.
U nás se jí říká vodárna, vodnice nebo šíša, což pochází z perského slova „sklo“ podle její průhledné části.
Ovocné aroma
Do vodní dýmky se dává vlhký mazlavý tabák – směs vysušené ovocné drtě, ochucené melasy, oleje a tabákových listů. Tabák má množství ovocných příchutí, které vytvářejí příjemné aroma.
Zapaluje se většinou rychlozápalným dřevěným uhlím nebo doutnajícím uhlíkem z ohnišť. Kouření je závislé na době, než různé uhlíky vyhasnou, od tři čtvrtě hodinky až třeba po dvě hodiny.
Velbloudí kůže
Průměrná výška dýmky se pohybuje kolem 70 cm, ale dosahují i výšky dvou metrů. Šlauch je hadice, kterou se nasává kouř. Jeden její konec se vloží do úst, druhý je zasazený do těla dýmky. Šlauch se tradičně vyráběl z velbloudí kůže a někde se tak dělá dodnes.
Modernější jsou nejčastěji z papíru, který je obtočený pružinou z kovu a obalený látkou. Hadice bývá i umělohmotná.
Zdobení drahokamy
Tělo vodní dýmky bývá kovové a tvoří ho spojené části – trubka a srdce. Spodní část trubky se ponoří do vody v karafě. Kouř prochází vodou a nasaje se do srdce – rozšířené části těla. Ze srdce se pak kouř nasává šlauchem.
Tělo bývá u kvalitnějších dýmek velmi zdobné. Může být tepané, vykládané dřevem nebo obyčejnými korálky i drahokamy. Jeho tvar je často umělecky zpracován. Skleněné karafy bývají ještě zdobnější – malované a různých tvarů.
Uhlíkový kouř škodí
Měly by být ale účelné, to znamená z průhledného skla, aby se dalo kontrolovat množství vody a její znečištění. Často se říká, že voda kouř filtrací vyčistí a dýmka není zdraví škodlivá. Odborníci ale mají jiný názor.
Voda kouř hlavně ochladí a dýmka je podle nich mnohem nebezpečnější, než cigarety s filtrem. Kuřák nevdechuje jen tabákový kouř, ale i koncentrovaný kouř ze spalovaného uhlíku.