Domů     Univerzální vojáci: Mladíci ve zbrani
Univerzální vojáci: Mladíci ve zbrani
9.7.2022

Dodnes má slovní spojení Švýcarská garda svůj zvuk. Není divu, téměř 400 let patřili švýcarští vojáci k tomu nejlepšímu, co měli panovníci středověké Evropy k dispozici.

A i když z původních švýcarských oddílů zbyl už dnes jen více méně ceremoniální oddíl chránící papeže, na základech Švýcarské gardy vznikla proslulá francouzská cizinecká legie.

Dnes patří Švýcarsko k nejbohatším zemím Evropy a většinou si ho spojíme s finančními operacemi. Proto, když se dnes mluví o Švýcarské gardě, působí to trochu zvláštně. Jenže na konci 15. století byla situace v téhle hornaté alpské zemi úplně jiná.

Kombinace přelidnění a špatných přírodních podmínek nedávala mnoho příležitostí získat slušnou obživu.

Bohatství nebo smrt

A tak se pro celou řadu mužů stávala vojenská kariéra jednou z mála schůdných cest, jak si vydělat na živobytí a případně dosáhnout bohatství a lepšího společenského postavení.

Více než 15 000 švýcarských horalů proto zvolilo nebezpečnou, ale vábivou cestu ke slávě přes bojiště celé Evropy než obtížný život mezi alpskými vrcholky.

Jejich služeb využívali panovníci snad všech velkých zemí středověké Evropy od Španělska přes Savojsko a Sardinii až po Rakousko a Sasko. Tito muži se neměli kam vrátit a jen vojenský úspěch jim mohl přinést naději na lepší život.

I proto možná prosluli švýcarští vojáci jako ti nejstatečnější a nejodhodlanější ze všech.

Čtyři kolony a pikenýři

Svou vojenskou taktiku pilovali Švýcaři už od vítězné bitvy u Laupenu v roce 1339. Ve válce mezi Bernem a aliancí Fribourgu, Burgundska a dalších tehdejších vládců čelily švýcarské oddíly obrovské přesile.

Vojáci postupovali ve třech, později ve čtyřech liniích (kolonách), přičemž vojáci z další kolony byli připraveni okamžitě doplnit slabá místa v koloně předcházející. Vojáci byli ozbrojeni především halapartnami a píkami.

Ty údajně i během pochodu drželi nad hlavami, aby byli schopni okamžitě reagovat na napadení nepřítelem. I proto bývá jejich taktika označována jako pikový čtverec.

Ve službách krále

Zřejmě největšího věhlasu dosáhli švýcarští gardisté ve službách francouzských králů.

Historii Švýcarské gardy na tamním dvoře začal psát již v roce 1453 král Karel VII. Francouzský (1403–1461), který úspěšně ukončil stoletou válku s Anglií za pomoci slavné Johanky z Arku (1412–1431).

Švýcarští vojáci se stali osobním oddílem krále a jednou z jeho zbraní ve válkách. Jejich oddíly totiž prosluly nejen velkým nasazením, ale také tvrdou disciplínou a oddaností.

Jedinými, kdo se těmto oddílům mohl rovnat, byli až mnohem později němečtí lancknechti.

Král Karel VII. Francouzský učinil ze Švýcarské gardy svůj osobní oddíl. FOTO: Lamré / Creative Commons / volné dílo
Král Karel VII. Francouzský učinil ze Švýcarské gardy svůj osobní oddíl. FOTO: Lamré / Creative Commons / volné dílo

Instruktoři pro armádu

Švýcarské vojsko si ponechal ve svých službách i Karlův syn Ludvík XI. (1423–1483), který je v roce 1474 najal jako vojenské instruktory, a švýcarské oddíly se díky svým vojenským schopnostem staly brzy páteří francouzské armády.

Přece jen do jejich disciplíny měli Francouzi daleko. Byl to právě Ludvík XI., který z těchto vojáků utvořil svou osobní stráž. A to nejen uvnitř paláce v Louvru, ale i v jeho širokém okolí.

Typická přilba zvaná morion pochází ze 16. století a vznikla ve Španělsku. FOTO: Dnalor 01 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 at
Typická přilba zvaná morion pochází ze 16. století a vznikla ve Španělsku. FOTO: Dnalor 01 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 at

Švýcarská setnina

Osobní ochranu Ludvíka XI. dostalo na starost celkem 100 vojáků, kterým velelo 27 důstojníků. I proto se pro tento oddíl vžil název Švýcarská setnina (Cent Suisses). Kromě osobní ochrany krále v paláci bylo jejich povinností ho také doprovázet do války.

I proto zasáhly tyto oddíly ráno 24. února 1525 do bitvy o Pavii, kde stály po boku dalšího z francouzských králů Františka I. (1494–1547). Tato bitva skončila pro Francii porážkou.

Zajmout krále se ale Španělům podařilo, až když na jeho obranu položili všichni švýcarští vojáci svůj život.

Honosný kostým

Zvláštní postavení Švýcarské setniny bylo zdůrazněno i jejich vznosným a propracovaným oblečením. Vojáci byli vyzbrojeni halapartnami a na náramenících lemovaných zlatem měli umístěny zlaté odznaky vyjadřující příslušnost ke královským jednotkám.

Také jejich stejnokroj vycházející ze švýcarského kroje ze 16. století byl bohatě zdobený krajkami a výšivkou. Při každodenních povinnostech pak nosili měně zdobnou modro-červenou uniformu, ke které náležela čepice z medvědí kůže.

Švýcarská garda

Dnešní název Švýcarská garda použil k označení svých vojáků poprvé další z francouzských králů Ludvík XIII. (1601–1643), který takto pojmenoval svůj regiment švýcarské pěchoty.

Na rozdíl od setniny bylo úkolem nového pluku chránit okolí královských paláců. Švýcarské oddíly byly oficiálně zařazeny do francouzského královského vojska a v době míru byla většina vojáků dislokována v kasárnách na okraji Paříže.

Disciplína ve švýcarských oddílech byla mnohem vyšší než u oddílů francouzských, ostatně také pravidla a tresty zde byly mnohem přísnější. Na druhou stranu, plat švýcarských důstojníků byl mnohem vyšší než jejich francouzských protějšků.

Revoluce znamená dočasný konec

Právě 17. a 18. století patří ke zlaté éře Švýcarské gardy. To dobou tvořilo její oddíly téměř 2500 mužů, kteří byli rozděleni do čtyř praporů a jedné setniny.

Jenže na konci této éry prošla Francie obdobím politické nestability, které vyvrcholilo Velkou francouzskou revolucí (1789–1799).

Zájem o službu ve Francii tedy mezi švýcarskými mladíky pochopitelně upadal, a tak se početní stav Švýcarské gardy u francouzského královského dvora postupně snižoval až na 1500 mužů.

Jejich sílu navíc oslabil i sám Ludvík XVI. (1754–1793), na jehož rozkaz přebrala Národní garda celkem osm děl a munici z výzbroje švýcarských oddílů. Když byl 6. října 1789 král donucen opustit Versailles, oficiálně Švýcarskou gardu rozpustil.

Nechci mrtvé statečné muže

Další vyhrocení bezpečností situace na začátku srpna si vynutilo povolání Švýcarské gardy (přesněji jejích původních oddílů) z kasáren do Tuilerijského paláce. Jenže Ludvík XVI. neměl odvahu se bouřícímu davu skutečně postavit.

„Král nařizuje Švýcarům složit zbraně a vrátit se do kasáren,“ stálo v jeho rozkazu. Kapitánovi gardistů sdělil, že nechce způsobit smrt statečných mužů. Navíc odeslal 7. srpna 300 vojáků do Normandie, údajně proto, že se přes ni chystal prchnout do Anglie.

Ludvík XVI. netušil, že tím podepsal rozsudek smrti pro Švýcarskou gardu i sebe samého.

Slavnostní přísaha gardistů je dnes Vatikánskou atrakcí. FOTO: Andreas Walker / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Slavnostní přísaha gardistů je dnes Vatikánskou atrakcí. FOTO: Andreas Walker / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Masakr 10. srpna

Jen o dva dny později byl totiž král Národním shromážděním prakticky sesazen a již následující noci se moci nad Paříží ujala Povstalecká komuna (Commune insurrectionnelle). Tou dobou už bylo k pouhým 950 švýcarským gardistům přiděleno 2000 národních gardistů.

Ale jejich morálka nebyla zdaleka tak na výši jako morálka švýcarských oddílů, takže když byl zahájen v noci 10. srpna útok na palác, část jich dezertovala. Ne tak Švýcarská garda.

Více než 600 neozbrojených švýcarských vojáků bylo zmasakrováno a jejich těla roztrhal rozběsněný dav. Dalších 160 následně zahynulo ve vězení nebo pod gilotinou. Tam ostatně skončil o půl roku později i život samotného krále.

Foto: Dnalor 01 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 at, Lamré / Creative Commons / volné dílo, Andreas Walker / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno