Domů     Třešně: Symbol komunismu i záruka plodnosti!
Třešně: Symbol komunismu i záruka plodnosti!
8.7.2022

Jak poznáme, že skutečně začíná léto? V zahradách, sadech i po ulicích zrají třešně! Podívejte se na ně tentokrát pěkně zblízka. I když je jich všude plno, o nějaké „obyčejné“ ovoce se rozhodně nejedná!

V jeskyních či pravěkých příbytcích archeologové běžně nacházejí spousty cenných pokladů. Zvířecí i lidské kosti, zbytky ohnišť, primitivní nástroje…, v typických kruhových stavbách ze střední doby kamenné (9000 -5000 př. n. l.) ale nechybí ani pecky od třešní!

Co to znamená? Že na sladkých červených plodech si lidé pochutnávali nejspíš už dávno předtím, než se o nich poprvé zmiňuje ve svém spise Historie rostlin řecký autor Theofrastos (asi 372 – 287 př. n. l.). A než jiný Řek, lékař Diphilus (3. stol. př.

n. l.), upozorňuje na jejich prospěšnost lidskému zdraví.

Třešně milují i v Římě, kde jsou součástí proviantu římských vojáků. Ti je konzumují za jízdy na koních a pecky plivou okolo sebe – a tak kudy jednou, tam časem vyrostou stromy!

Traduje se, že pokud se chcete vydat po stopách dávných římských cest, máte jet právě podél divokých třešní.

Na velkých farmách sklizeň svěřují strojům. Jeden strom je očesán za pár vteřin. Foto: 1195798 / Pixabay.
Na velkých farmách sklizeň svěřují strojům. Jeden strom je očesán za pár vteřin. Foto: 1195798 / Pixabay.

Pochoutka z Turecka

Nejpozději v 1. století před Kristem už se třešně účelně pěstují pro své plody. První známé plantáže se rodí na poloostrově Malá Asie, na místě dnešního Turecka, které je dodnes největším třešňovým producentem.

Právě odtud nejspíš pochází i jejich jméno. Česká třešně vznikne z praslovanské „čeršňa“, která má, stejně jako německá Kirsche, anglická cherry či francouzská cerise, původ v latinském slově „cerasus“.

A to již nezapře podobnost s městem Kérason (dnes turecké Giresun), odkud prý přiveze římský vojevůdce Licius Licinus Lucullus (asi 118–57 př. n. l.) třešně poprvé do Evropy.

Neboť ale s nálezy mnohem starších pecek je již tato teorie vyvrácena, pravý původ třešní zůstává tajemstvím…

Kdo je spočítá?

Třešeň křovitá, kyselá višeň obecná a možná ještě planá třešeň ptačí. Právě tyto odrůdy patrně znají již středověcí pěstitelé. Ovšem z několika málo druhů už je jich dnes více než tisícovka!

Máte radši tvrdší a kyselejší chrupky, nebo sladké šťavnaté srdcovky? Světlejší nažloutlé, sytě rudé, nebo až temně černé? Na všechny si však musíme chvilku počkat – nový strom začne pořádně plodit třeba za pět, někdy dokonce až za 7 let.

Ročně vás pak ale odmění v průměru 7 tisíci plody. Řadu sedmiček pak doplňují automatické stroje na sběr plodů, které vám plně obsypaný strom očešou za 7 vteřin!

Třešně jsou vitamínovou bombou. A bude se vám po nich i lépe spát. Foto: Pasja1000 / Pixabay.
Třešně jsou vitamínovou bombou. A bude se vám po nich i lépe spát. Foto: Pasja1000 / Pixabay.

Sladké třešňové sny!

A můžeme se konečně pustit do jídla! Určitě neváhejte, protože třešně jsou jedním z nezdravějších druhů ovoce.

Představují nejen nálož vitamínů C či B a celou řadu důležitých minerálů, ale jsou i plné antioxidantů, takže vám pomohou bojovat proti nemocem i stárnutí.

Přispívají k čistění jater, ledvin a krve, mají protizánětlivé účinky a zázračné se zdá být i jejich barvivo antokyan. Při testech se osvědčí jako skvělá podpora při tvorbě inzulínu, a mohl by se tak používat při léčbě cukrovky.

Díky přítomným kyselinám třešně podporují imunitní systém, pro svou energetickou hodnotu a odvodňovací účinky se zas skvěle hodí při hubnutí. A klidně si je dejte i na noc – bude se vám krásně snít, protože stimulují i pro spánek důležitý hormon melatonin!

Nejedlá japonská chlouba

Ještě než však dojde na plody, zahrne nás třešňový strom záplavou květů. Krásných, oslnivých, plných vůně, ovšem velmi pomíjivých! Vlastně tak připomínají lidský život. Když květ uvadne, už se ale tvoří plod, po kterém zbude pecka. A ta zaseje zase život další!

Třešeň je symbolem koloběhu života, především tedy v Japonsku, pověstném svou sakurovou kulturou. Plody sakury neboli třešně pilovité se paradoxně moc jíst nedají, to tu však nikdo neřeší.

Rozkvetlé sakurové koruny jsou japonskou chloubou minimálně od roku 712, kdy se o nich zmiňuje kronika Kodžiki.

Samurajové si sakurovými květy zdobí meče, zasypávají se jimi při rituálních sebevraždách a dodnes růžová kvítka najdeme na většině tradičních dekorací.

A celé Japonsko je každoročně nejslavnostnější na svátek Hanami – právě v období, kdy úchvatné sakury rozkvetou.

V Japonsku moc dobré třešně nemají. Sakury jim to však vynahradí úchvatnými květy. Foto: 1195798 / Pixabay.
V Japonsku moc dobré třešně nemají. Sakury jim to však vynahradí úchvatnými květy. Foto: 1195798 / Pixabay.

Láskyplné tradice

Místo sakury máte na zahradě raději bohatě plodící strom? Pak si dopřejte čerstvou třešňovou šťávu. Dle buddhistické tradice vám tyto doušky zajistí nesmrtelnost a plodnost!

Kouzelný pták Fénix získá věčný život proto, že spí na lůžku z třešňových květů, matku Buddhy zas během porodu ochraňuje třešňový strom.

Že tedy běžných lidí se to netýká? Ani západní či přímo naše české tradice však od o této symboliky nejsou daleko! Dívka, která na prvního máje dostane polibek pod rozkvetlou třešní, bude celý rok krásná, přitažlivá a plodná.

Ta nepolíbená uschne! Anebo ještě může zkusit na svátek sv. Barbory dát do vázy odřezané třešňové větvičky. Pokud do Štědrého dne vykvetou, dívka se do roka vdá.

Třešně visící na větvi symbolizují čistotu, ty čerstvě utržené pak ztrátu nevinnosti. Foto: 1195798/ Pixabay.
Třešně visící na větvi symbolizují čistotu, ty čerstvě utržené pak ztrátu nevinnosti. Foto: 1195798/ Pixabay.

Nahradí srp s kladivem

Můj klid je ten tam a já nemám stání, v mém srdci je bouře a v žilách vře krev. Mám ráda ten čas třešní, kdy dozrají třešně, je milenců máj a pod oknem zní mi slavičí zpěv…“

Francouzský šansoniér Jean-Baptiste Clémente (1836-1903) věnuje píseň Čas třešní své lásce Louise, která na barikádě v pařížské ulici Královské fontány ošetřuje zraněné komunardy.

Jeho vnitřní bouře způsobená láskou a touhou tu však zdaleka není podstatná! Píseň se především stane symbolem Pařížské komuny – radikálně socialistické vlády trvající od března do května 1871, která je tak trochu první komunistickou událostí v dějinách!

Inspiruje se i Komunistická strana Čech a Moravy a v roce 1990 přijme jako svůj oficiální symbol právě dvě spojené třešně se zeleným listem. Sladké ovoce tak nahradí srp a kladivo, které mají komunisté za svůj symbol už od roku 1921.

Foto: Shutterbug75 / Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno