Domů     Obratnou taktikou si Julius Caesar podmanil 300 nepřátelských kmenů
Obratnou taktikou si Julius Caesar podmanil 300 nepřátelských kmenů

Julius Caesar vyrazil roku 59 př. n. l. na válečné tažení dobýt Galii. Zatímco se střetne s Helvéty, galská území ohrožuje germánský král Ariovistus (†54 př. n. l.). Římanům to hraje do karet, protože další galské kmeny se na ně obracejí o pomoc.

Germán ale chce vyjednávat. „Vezměte s sebou jenom jezdce, ne pěchotu,“ žádá Ariovistus. Ví o schopnostech pěších římských legií a bojí se jich. Julius Caesar (100–44 př.n.l.) se ale nenechá obalamutit.

Má s sebou pouze galskou jízdu a za tu by ruku do ohně nedal. Naštěstí si ví rady. „Dejte své koně mým mužům,“ přikáže Galům. „Že by náš vojevůdce povýšil naši desátou legii do jezdeckého stavu?“ vtipkují veteráni, když naskakují na galské koně.

Jenže místo vyjednávání dojde nejdříve k menší bitce a brzy i bitvě, kde si vítězství na svoje konto připíšou opět Římané. Legie přezimují na území Sequanů (horní povodí řeky Saôny). V roce 57 př. n. l. jejich stavy Caesar doplní o dvě další a má jich už osm.

Ohrožený se cítí kmen Belgů, který povolává do boje všechny muže a shromáždí jich asi 300 000. Belgové ale nedomyslí, jak zásobovat velkou armádu. Caesarovi se proto oblíbená vyčkávací taktika vyplatí. Belgové, kteří mají hlad, se vracejí domů.

Legiím pak stačí zaútočit na jejich zadní voj a vojsko doslova rozpráší. Během pochodu územím Belgů se Římanům vzdává jedno hradiště za druhým. Jedině kmen Nerviů se jim dokáže postavit.  Na řece Sabis (dnes Sambra) ho ale legionáři pobijí.

Průběh galského tažení. FOTO: Internet Archive Book Images/Creative Commons/No restrictions
Průběh galského tažení. FOTO: Internet Archive Book Images/Creative Commons/No restrictions

Vítezství díky plachtám

Caesar se vypořádá i s kmenem Atatuaků, kteří navzdory dojednanému míru zaútočí na jeho tábor.

Příznivou zprávu posílá i Publius Crassus (86/82–53 př.n.l.), velitel jedné z legií, kterému se podaří pobít i kmeny sídlící na západním pobřeží Galie. Rychlí poslové míří do Říma s radostnou zprávou:

„Galie byla úspěšně dobyta.“ Pompeius (106–48 př. n. l.), druhý z triumvirátu konzulů, uspořádá na Caesarovu počest v Římě oslavy trvající 15 dnů. Zimu stráví Caesar na jihu inspekcí v Ilýrii. Sotva se ale přehoupne rok 56 př. n.

l., nastanou problémy. Kmen Venetů na Bretaňském poloostrově si počíhá na římské důstojníky a zajme je. To si žádá okamžitý zásah. Jenže i když legie dorazí, nepřátelé jsou tentokrát odolní.

„Musíš připlout s loďstvem,“ žádá Caesar třetího člena triumvirátu Marka Licinia Crassa (115–53 př. n. l.). Když dorazí válečná plavidla do Quiberonského zálivu, stále ještě není vyhráno.

Teprve když utichne vítr ukazují se výhody římských galér. Mají plachty i pohon vesly, galské lodě se ale spoléhají pouze na plachty, a to se Venetům stane osudným.

Mapa Caesarových tažení. FOTO: first uploader User:Kirill Lokshin 03:23, 9 March 2006 (UTC)/Creative Commons/Public domain
Mapa Caesarových tažení. FOTO: first uploader User:Kirill Lokshin 03:23, 9 March 2006 (UTC)/Creative Commons/Public domain

Lest proti početní převaze

Římané nechají popravit venetskou radu starších pro výstrahu. Přesto musí zasahovat ještě proti dalším vzbouřencům v Aqutanii (jihozápad Galie) a Areminii (Normandie).  Vojska zimují v Galii, Caesar spěchá do severoitalské Lucy na schůzku s Pompeiem a Crassem.

Na rok 55 př. n. l. jsou opět zvoleni konzuly Crassus a Pompeius, Caeasar získává správu Galie na dalších pět let. Klidný rok ale správce nečeká. Na jeho počátku se musí postavit Germánům. Jejich kmeny se přeplavily přes Rýn a ohrožují Galy.

„Mají obrovskou početní převahu. Musím zvolit lest,“ uvědomuje si Caesar. Náčelníky Germánů pozve k jednání a potom je u řeky Mázy zajme. Vojska postrádající velitele se rozutečou. „V průběhu jednoho dne zahynulo 400 000 mužů, žen a dětí,“ tvrdí Caesar.

S dalším ukořistěným územím vzroste jeho dobyvačná chuť. Tentokrát na výpravu do Británie.

Ceasarova první invaze do Británie. FOTO: https://wellcomeimages.org/indexplus/image/V0048276.html/Creative Commons/CC BY 4.0
Ceasarova první invaze do Británie. FOTO: https://wellcomeimages.org/indexplus/image/V0048276.html/Creative Commons/CC BY 4.0

Zničí královo hradiště

Dvě legie plují přes lamanšský průliv. Vyloďování neprobíhá zrovna hladce, ale nakonec se dostanou na pevninu poblíž Doveru. Zúčtují s kmeny na pobřeží a vezmou si rukojmí. S blížící se zimou se ale stáhnou zpátky do Galie. Zjara roku 54 př. n. l.

vyplouvá Caesar se svými muži znovu k britským břehům. I tentokrát se potýká s mořskou bouří. Asi 40-80 lodí z celkem 8000 zničí bouře, spoustu dalších poškodí.

Legie míří do britského vnitrozemí, kde se Britové sjednocují pod vládou krále Cassivellauna (†48 př.n.l.). Nakonec se ale Římanům podaří dostat se až k řece Temži a zničit královo hradiště.

„Stáhneme se zpátky do Galie,“ přikazuje s podzimem římský vojevůdce. Ani zde ho ale nečeká odpočinek. „Musíme rozmístit tábory dál od sebe,“ vysvětluje velitelům legií. Malá úroda obili znemožňuje uživit na jednom místě velkou armádu.

Roztříštěnosti římských sil využívají Galové. Eburonové pobijí jeden z římských táborů, což dodá odvahu ostatním kmenům.

Vercingetorix se nakonec vzdá. FOTO: William Rainey, (1852-1936)/Creative Commons/Public domain
Vercingetorix se nakonec vzdá. FOTO: William Rainey, (1852-1936)/Creative Commons/Public domain

První porážka

Povstanou Nerviové, se kterými si to Caesar rázně vyřídí, další porážku si od legáta Tita Labiena (98–45 př.n.l.) vykoledují Treverové. Následuje opět zima 54/53 př. n. l. strávená v Galii. Jaro přináší další potíže.

Opět se vzbouří Treverové, ale marně. „Půjdeme za Rýn. Jinak mohou Galům přijít na pomoc Germáni,“ přikazuje Caesar velitelům. Mezitím ale Římem zmítají nepokoje. Pompeius vnímá Ceasara jako konkurenci.

Galové využívají situace, kdy římského vojevůdce pohltí domácí záležitosti, a sjednocují se. Do svého čela si vyberou Vercingetorixe (82–46 př. n. l.) z kmene Arvernů. Proto Caesarovi nezbývá nic jiného než se rychle vrátit do Galie.

Hradiště Avaricum Vercingetorix nebrání. „Ze 40 000 obyvatel uniklo jenom 800 mužů,“ říká Caesar, i když je to nejspíše hodně nadsazené číslo. Pronásleduje galská vojska k dalšímu hradišti Gergovia, kde ale utrpí porážku, vůbec první během svého tažení.

Rodí se evropská mocnost

Římany roku 52 př.n.l. trápí nedostatek jídla. Galští vzbouřenci jim obilí rozhodně nevydají. Ještě štěstí, že jsou tu posily od Germánů, které pomohou legiím k vítězství v jezdecké bitvě. Vercingetorix se stahuje ke hradišti Alesia.

Má k dispozici 80 000 mužů, když je oblehne Caesar se svými 55 000 muži. Trvá celý měsíc, než ho dobude.  Galům zde nepomohou ani posily, Vercingetorix se nakonec vzdá. Řím slaví dvacetidenním veselím oslavu nad povstalci. Pro Galy je bilance válek otřesná.

V roce 50 př.n.l. jich zbývá sotva třetina mužů z doby před devíti lety. Třetina padla na bojišti, třetina skončila v otroctví. Dobytím Galie se mění i samotná Římská říše. Z mocnosti operující ve Středomoří se tvoří evropská mocnost.

Caesarovi ale jeho moc nestačí. Chce být absolutním pánem a rozpoutává občanskou válku.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Lionel Royer/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,