Unikátní možnost seznámit se blíže s okřídlenými savci přináší program Netopýří výzkumníci, který připravila Česká společnost pro ochranu netopýrů.
Školní třídy i jiné dětské skupiny si mohou zdarma vypůjčit batůžky s ultrazvukovými detektory a dalšími pomůckami a vydat se za netopýry do večerní přírody. Své zážitky pak mohou sdílet v rámci soutěže o nejlepší blogový příspěvek.
První dva batůžky jsou k dispozici ve Stanici přírodovědců DDM hl. města Prahy, další výpůjční místa přibudou postupně také na jihu Čech a na Moravě.
Pro malé i velké
Nový vzdělávací program Netopýří výzkumníci přináší školním třídám i dalším dětským kolektivům (přírodovědné kroužky, skautské oddíly, tábory apod.) příležitost poznat blíže tajemný svět netopýrů prostřednictvím moderní techniky – ultrazvukových detektorů.
„Tyto přístroje umožňují poslouchat pro lidi neslyšitelné vysokofrekvenční hlasy, pomocí kterých se netopýři potmě orientují. Některé druhy netopýrů je podle těchto echolokačních signálů možné dokonce i určovat.
Detektory jsou však poměrně drahé, a proto jsme připravili program, v rámci kterého si zájemci mohou tyto přístroje zdarma vypůjčit a vyzkoušet,“ vysvětluje Petra Schnitzerová, koordinátorka programu.
Výzkumnické batůžky obsahují tři ultrazvukové detektory, silnější baterku, příručku k práci s detektorem a klíčem k určování netopýrů podle hlasů, knihu „Poznáváme naše savce“ a tipy na vycházky v okolí.
První dva batůžky si lze od června zapůjčit v pražské Stanici přírodovědců, v průběhu roku přibudou výpůjční místa i na dalších místech republiky – v Třeboni, Českých Budějovicích, Olomouci a Brně,“ doplňuje Schnitzerová.
Vše je vyzkoušeno
Všechny kolektivy, které si pozorování pomocí detektorů vyzkouší, se mohou navíc zapojit do soutěže o nejlepší blogový příspěvek.
Stačí, když zaznamenají své zážitky z vycházky za netopýry formou krátkého textu, který doplní ilustračními fotografiemi či kreslenými obrázky.
Uzávěrka prvního kola soutěže je 20. října 2022. Veškeré informace o programu, výpůjčních místech i vyhlášení soutěže lze nalézt na webu napude.sousednetopyr.cz v sekci „Hrajte si s netopýry“, případně na facebookovém profilu Náš soused netopýr.
Program Netopýří výzkumníci je realizován v rámci rozsáhlejšího projektu ČESON financovaného Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, část aktivit byla podpořena také Hlavním městem Prahou.