Představte si, že pozorujete miliony maličkých kapiček padajících téměř z kilometrové výšky. Nespoutaně poletují mezi sebou a jediné, co je dokáže zkrotit, je síla gravitace.
Průhledné slzičky se tříští o skalní stěnu, aby se spojily v nekonečnou masu vody, jež vyluzuje doslova andělský chór.
Nejvyššímu vodopádu na světě, nacházejícím se ve Venezuele, se přezdívá andělský – neboli Salto Ángel.
Nejen kvůli ohromujícímu burácení, jež podle některých přihlížejících zní jako andělská hudba, ale také kvůli mlžnému oparu, který se rozplyne jen málokdy, místo vypadá, jako by bylo v obležení samotných andělů.
Tak trochu náhoda
Venezuelského velikána objeví v podstatě náhodou americký pilot a hledač zlata a diamantů Jimmy Angel, když v roce 1935 prolétá oblastí. Najednou se mu naskytne pohled pro bohy.
Z vysoké hory se valí obrovské množství vody a mizí někde v hloubi. Pohled jej natolik uhrane, že zapomene řídit stroj, ve kterém letí. Letoun Flamingo se tak nedobrovolně zřítí přímo do útrob vodopádu.
Angel vyvázne bez zranění a ten den opravdu najde vzácný poklad, ovšem poněkud odlišný od svých očekávání. Díky této náhodě se však jeho jméno stane nesmrtelným a vodopádům se začne přezdívat andělské.
Na Ďáblově hoře
Král mezi vodopády se nachází ve venezuelském Národním parku Canaima, rozkládajícím se ve státě Bolívar.
Zdroj vody pochází z rozlehlé vrcholové plochy stolové Ďáblovy hory, kde se na ploše 770 metrů čtverečních zachytává obrovské množství dešťové vody. Ta pak odtud padá do hloubky impozantních 979 metrů.
Na své pouti voda překoná několik malých kaskád, takže nejde o nepřetržitý proud. Ten nejdelší měří 807 metrů, což by samo o sobě stačilo na desítku největších vodopádů světa.
Stejně jako ostatní vodopády po celém světě i tento podléhá kolísavosti srážek a tomu, zda je právě období dešťů.
Během suššího období se totiž část odpařuje, ještě než stačí dopadnout, a návštěvníkům se tak naskytne další skvostná podívaná, tentokrát na nádherný skalní útvar, jež tam voda během období dešťů vymlela.
Úchvatná laguna
Největším lákadlem parku Canaima je bezesporu Salto Ángel, ovšem byla by škoda opomenout navštívit i další krásná místa národního parku.
Mělká Laguna Canaima s červenohnědým pobřežím, do které se řeka Carrao vrhá několika efektními vodopády, uchvátí každého návštěvníka.
Celá oblast, kde se střídá prales, stolové hory, strmé stěny a nespočet vodopádů, navíc může na cestovatele dýchnout až mystickým tajemnem. Pole indiánského kmene Pemonů prý nad ní bdí duchové. A jak se na onu nádheru dostat? Letadlem.
Plánujete-li návštěvu Venezuely, ubytujte se v městě Ciudad Bolívar v některém z hotelů.
Ty jsou většinou schopny zařídit několikadenní výlet do národního parku, do kterého se musíte s ostatními zájemci o podívanou dopravit malým letadlem.
Opravdové prvenství?
Vodopád Salto Ángel je všeobecně považován za nejvyšší vodopád světa. V roce 2016 ale jeho prim zpochybnila česká expedice geodetů, jíž se podařilo změřit výšku afrického soka – vodopádu Tugela Falls.
„Ten venezuelský je pravděpodobně nižší, než se uvádí. A ten jihoafrický zase vyšší. My se drželi naší lásky k Africe a vydali se změřit Tugela Falls.
Barometrickým výškoměrem jsme naměřili neuvěřitelných 1001 metrů,“ popsal tehdy šéf expedice Martin Šíl a netušil, že měření jeho expedice se zapíše do učebnic.